DRØMMER OM BIL: – Jeg stortrives, og kan godt tenke meg å jobbe med bilpleie når jeg kommer ut. Drømmen er å få råd til å kjøpe meg min egen BMW, forteller Tom Roger, innsatt ved bilpleien på Trondheim Fengsel.
Ole Palmstrøm
ole@lomedia.no
TRONDHEIM: – Jeg er så heldig at jeg har vært med på skape min egen arbeidsplass, sier Martin Staur stolt og slår ut med hendene, mens han viser fram de lyse og luftige lokalene der ”Dubai-Garasjen” holder til.
En bred garasjeport står på vid vegg, og lukten av våte bildekk og rengjøringsmidler fyller lokalene. Det ser akkurat ut som en profesjonell vaskehall og det er ingen ting som vitner om at dette er en arbeidsplass i et fengsel.
PRIMUS MOTOR: Martin Staur, underverksmester og leder for bilpleien ved Tunga fengsel i Trondheim.
Ole Palmstrøm
– Navnet er det en kollega som har funnet på, og vi har inngått avtale med et lokalt bilreklamefirma, som skal få laget skilt på sikt, smiler Staur.
Kun for ansatte
1. januar 2017 stod lokalene klare til bruk, og tilbudet har blitt svært populært på kort tid.
– Dette har vært en kjempesuksess fra dag én. Vi opplevde såpass stor pågang at vi opererte med opptil to måneder ventetid, forteller Staur.
I en travel hverdag har ikke folk tid til å vaske og polere bilen. Så for de ansatte ved Tunga er det enkelt å kjøre bilen på jobb, og så hente den vasket og polert når de skal hjem.
Av sikkerhetsmessige grunner er tilbudet kun for ansatte ved fengselet.
DUGNAD: Med unntak av det elektriske anlegget og støping av nytt gulv, er alt arbeidet med bilpleien utført av innsatte. Graving, isolering, armering, røropplegg og flislegging er utført av innsatte ved byggfaglinja i fengselet.
Ole Palmstrøm
Staur henter bilene utenfor porten klokka sju om morgenen, og går grundig igjennom bilen før den før den kjøres gjennom portvakta for en ny sjekk. Deretter kjøres bilen ned til garasjen for en siste kontroll, om det er noen private eiendeler som er oversett.
– Når de innsatte kommer på jobb kvart over åtte er bilen klar til dyst. Vi har har også uanmeldte kontroller med narkotikahunder i vaskehallen, forteller underverksmesteren.
SAMARBEID: Utvendig og innvendig vask, støvsuging og polering; gutta ved bilpleien går grundig til verks, og bruker stort sett én dag per bil.
Ole Palmstrøm
Høydepunkt i hverdagen
Å sitte i fengsel er ikke bare straff, men også rehabilitering av de dømte.
– Vi strekker oss langt for at innsatte skal få gjøre ting de liker, og ikke minst ting de mestrer. Derfor leter vi etter de rette personene som skal jobbe her. Sånt er jeg nøye med, sier Staur.
Vanligvis er de tre innsatte som jobber ved bilpleien, men i dag er én på skole, så da må Tom Roger og Frank ta seg av dagens objekt – en sølvgrå BMW.
– Det er et høydepunktet i hverdagen å få komme hit. Det gjør soninga mye lettere. Når jeg er her slipper jeg å tenke at jeg sitter i fengsel. Det oppleves som å være på en vanlig jobb. sier Frank.
Han er utdannet bilmekaniker, og har drevet med klarering av bruktbiler der han var ansatt tidligere.
Tom Roger er 23 år og har ikke erfaring fra bransjen, men liker arbeidet godt.
– Jeg stortrives, og kan godt tenke meg å jobbe med bilpleie når jeg kommer ut. Drømmen er å få råd til å kjøpe meg min egen BMW, smiler han.
Fornøyde kunder: – Folk er veldig fornøyd med arbeidet vi gjør. Det skyldes at vi leverer kvalitet til en rimelig penge, sier Martin Staur.
Ole Palmstrøm
Fagbrev i bilpleie
– På sikt jobber vi med å få til en ordning som gjør at innsatte kan ta fagbrev innen bilpleie. Vi samarbeider med skolen i fengselet, og håper å få en lærer til holde kurs i fotografering og bildebehandling. Jeg har planer om å tilby vask, polering og fotografering av biler for lokale bruktbilforhandlere, slik at de kan få en ferdig strøken bil og bildeserie til en bra pris, smiler Staur.
Måtte stenge
Da de startet i januar var det tre innsatte ved bilpleien, men i juni måtte garasjen stenges.
– Rett før sommerferien mista vi alle som jobba her. To slapp ut, og den tredje, og dyktigste, ble uten forvarsel sendt til Norgerhaven i Nederland. Vi hadde ikke tid til opplæring av nye, så da måtte vi rett og slett stenge i to måneder før vi kunne starte opp igjen. Det er irriterende og synd for prosjektet, sier Staur oppgitt.
På rekke og rad: Forskjellige rengjøringsmidler henger klar til bruk på veggen i tørrsonen.
Ole Palmstrøm
Fikk ideen i 2005
– Jeg er litt over snittet interessert i bil, så da jeg begynte på gårdsdrift i 2005 fikk jeg lyst til å starte en vaskehall. Fengselet hadde fem-seks tjenestebiler som vi vasket ute – uansett vær. Etterhvert fikk jeg lyst prøve å få til en bilpleieavdeling, men vi manglet lokaler, sier Staur
Å sette opp et nytt bygg ville kostet flere millioner, så prosjektet ble lagt på is. Det var først da Statsbygg fjernet de store oljetankene som ble brukt til oppvarming av fengselet at sjansen bød seg. Lokalene som stod igjen hadde potensial, men først måtte det graves.
KROM OG STÅL: Ikke en flekk blir oversett når de innsatte går til verks med polermaskinen hos bilpleien ved Tunga fengsel.
Ole Palmstrøm
Dugnadsprosjekt
– Vi hadde en innsatt som kunne kjøre gravemaskin. Han holdt på et par måneder med å grave og å fjerne masse, forteller Staur.
Statsbygg bidro med å få det elektriske anlegget på plass, og et lokalt firma tok seg av arbeidet med å støpe opp nytt fundament. Det var ikke helt enkelt å få finansieringen på plass, men fengselsleder Egil Gabrielsen engasjerte seg i prosjektet, og bidro sterkt til prosjektet kom i havn.
– Det begynte å skorte på pengene mot slutten. Da henvendte vi oss til Lions Byåsen, som ga oss 75 000 kroner til lys i lokalene. Dette var helt avgjørende for at vi fikk sluttført prosjektet. Det er vi veldig takknemlige for, sier Staur.
Ut over dette er det meste arbeidet er utført av elever ved byggfagsavdelingen ved Charlottenlund Videregående skole i fengselet, sammen med innsatte ved gårdsdrift.
– Dét er ganske unikt forteller Staur.
– En innsatt som var murer tok seg av all muring, pussing og flislegging. Mens en annen innsatt, som skal ta fagbrev som rørlegger, innstallerte ventilasjonen og røropplegget. Det arbeidet fikk han godkjent som praksistid. Dette har vi spart utrolig mye penger på, sier Staur fornøyd.
ORDEN I SYSAKENE:– Vi strekker oss langt for at innsatte skal få gjøre ting de liker, og ikke minst ting de mestrer. Derfor leter vi etter de rette personene som skal jobbe her. Sånt er jeg nøye med, sier Martin Staur, mens han leter fram kjemikalier fra et skap.
Ole Palmstrøm
Bidrar i arbeidet
Jeg vil ikke sitte og se på at gutta jobber, så jeg bidrar når det trengs, sier Martin Staur.
– Og når det ikke trengs, skyter Frank inn raskt, mens han smiler og heller i mer kaffe.
ALLE BIDRAR: – Jeg vil ikke sitte her og se på at gutta jobber, men de overlater dritjobbene til meg. Så da blir det spyling av matter og det er jeg som må rense og støvsuge bilen innvendig, sier Martin Staur.
Ole Palmstrøm
– Ja, jeg er litt petimeter, og blir liksom aldri fornøyd. Så gutta blir litt lei av maset mitt, ler underverksmesteren.
– Men sånn er det. Det er jeg som må stå til ansvar når bilen leveres tilbake til kunden, poengterer han.
– Men poleringa får jeg ikke lov til å bidra med. Gutta overlater dritjobbene til meg. Så da blir det spyling av gulv og matter. Det er jeg som må rense og støvsuge bilen innvendig, sier Staur og rister smilende på hodet.
– Poleringa er det artigste, for da ser en endelig resultatet av arbeidet. Denne bilen er grå så da synes ikke arbeidet så godt. Svarte eller røde biler gir aller best resultat, sier Frank.
Innbruddspriser
Utvendig vask og polering koster 1000 kroner. Vanlig vask og støvsuging uten polering koster 300 kroner, og innvendig rens av setene koster rundt 400,-
– Det er nesten for billig, med tanke på arbeidstid og kjemikalieforbruk, men vi måtte vise at vi fikk til noe. Folk er veldig fornøyd med arbeidet vi gjør. Det skyldes at vi leverer kvalitet til en rimelig penge, sier Martin Staur.
– Vi skal levere bra kvalitet til innbruddspriser, sier Frank inn og ler. Det er jo en jobb til minst et par tusen kroner utenfor, avslutter han.
• KDI forventer at 85 prosent av alle fanger er i aktivitet. – Hinsides mål og ikke realistisk, sier ansatte
• Albanske Diana tok alle kurs hun kunne få i norsk fengsel. Nå vil hun bli designer
{"394506":{"type":"s","url":"/image-3.394506.ec0bee34de","cap":"På rekke og rad: Forskjellige rengjøringsmidler henger klar til bruk på veggen i tørrsonen.","s":"","sb":"","stype":"","sbg":"","sco":""},"394507":{"type":"m","url":"/image-3.394507.2a4041e0f6","cap":"– Vi strekker oss langt for at innsatte skal få gjøre ting de liker, og ikke minst ting de mestrer. Derfor leter vi etter de rette personene som skal jobbe her. Sånt er jeg nøye med, sier Martin Staur, mens han leter fram kjemikalier fra et skap.","s":"","sb":"","stype":"","sbg":"","sco":""},"394508":{"type":"s","url":"/image-3.394508.ab1d709932","cap":"PRIMUS MOTOR: – Jeg er så heldig at jeg har vært med på skape min egen arbeidsplass, sier Martin Staur, underverksmester og leder for bilpleien ved Tunga fengsel i Trondheim.","s":"","sb":"","stype":"","sbg":"","sco":""},"394515":{"type":"s","url":"/image-3.394515.866d64aecd","cap":"Krom og stål: De innsatte går grundig til verks med polermaskinen hos bilpleien ved Tunga fengsel. Ikke en flekk blir oversett.","s":"","sb":"","stype":"","sbg":"","sco":""},"394521":{"type":"m","url":"/image-3.394521.252911f33b","cap":"Fornøyde kunder: – Folk er veldig fornøyd med arbeidet vi gjør. Det skyldes at vi leverer kvalitet til en rimelig penge, sier Martin Staur.","s":"","sb":"","stype":"","sbg":"","sco":""},"397499":{"type":"s","url":"/image-3.397499.315c7cec4f","cap":"ALLE BIDRAR: – Jeg vil ikke sitte her og se på at gutta jobber, men de overlater dritjobbene til meg. Så da blir det spyling av matter og det er jeg som må rense og støvsuge bilen innvendig, sier Martin Staur.","s":"","sb":"","stype":"","sbg":"","sco":""},"397514":{"type":"m","url":"/image-3.397514.64a5804ad4","cap":"På en vanlig dag klargjør gutta ved bilpleien i Trondheim fengsel to biler om dagen.","s":"","sb":"","stype":"","sbg":"","sco":""},"397515":{"type":"s","url":"/image-3.397515.a315d69b8a","cap":"Martin Staur, underverksmester og leder for bilpleien ved Tunga fengsel i Trondheim.","s":"","sb":"","stype":"","sbg":"","sco":""},"397517":{"type":"m","url":"/image-3.397517.e46399aeb2","cap":"SELVBYGD: – Våtsonen og tørrsonene er henholdsvis 75 og 65 kvadratmeter. Dette er såpass stort at vi valgte å leie inn hjelp utenfra til å støpe gulvet for å unngå sprekker. Men all isolering og armering er utført av innsatte ved fengselet, forteller Martin Staur, mens han trekker for gummiforhenget som skiller de to rommene. All isolering og armering er utført av innsatte ved fengselet, forteller Martin Staur, mens han trekker for gummiforhenget som skiller de to rommene. ","s":"","sb":"","stype":"","sbg":"","sco":""},"tittel":{"color":"#ffffff","fontsize":"101","bgc":"#ffffff","bgo":"1","bgh":"100%","shadow":true},"fb":[{"type":"f1","title":"","closed":false,"place":""},{"type":"f1","title":"","closed":false,"place":""},{"type":"f1","title":"","closed":false,"place":""},{"type":"f1","title":"","closed":false,"place":""},{"type":"f1","title":"","closed":false,"place":""},{"type":"f1","title":"","closed":false,"place":""},{"type":"f1","title":"","closed":false,"place":""},{"type":"f1","title":"","closed":false,"place":""},{"type":"f1","title":"","closed":false,"place":""},{"type":"f1","title":"","closed":false,"place":""}],"si":[{"title":"– Vi skal levere bra kvalitet til innbruddspriser","place":"Innbruddspriser. Utvendig vask og poleri"},{"title":"","place":""},{"title":"","place":""},{"title":"","place":""},{"title":"","place":""},{"title":"","place":""},{"title":"","place":""},{"title":"","place":""},{"title":"","place":""},{"title":"","place":""}],"us":[{"type":"f1","title":"","closed":false,"place":""},{"type":"f1","title":"","closed":false,"place":""},{"type":"f1","title":"","closed":false,"place":""},{"type":"f1","title":"","closed":false,"place":""},{"type":"f1","title":"","closed":false,"place":""},{"type":"f1","title":"","closed":false,"place":""},{"type":"f1","title":"","closed":false,"place":""},{"type":"f1","title":"","closed":false,"place":""},{"type":"f1","title":"","closed":false,"place":""},{"type":"f1","title":"","closed":false,"place":""}],"lpage":{"exist":false,"color":"#000000"},"cpage":{"iscpage":false,"mpage":""}}
{"394506":{"type":"s","url":"/image-3.394506.ec0bee34de","cap":"På rekke og rad: Forskjellige rengjøringsmidler henger klar til bruk på veggen i tørrsonen.","s":"","sb":"","stype":"","sbg":"","sco":""},"394507":{"type":"m","url":"/image-3.394507.2a4041e0f6","cap":"– Vi strekker oss langt for at innsatte skal få gjøre ting de liker, og ikke minst ting de mestrer. Derfor leter vi etter de rette personene som skal jobbe her. Sånt er jeg nøye med, sier Martin Staur, mens han leter fram kjemikalier fra et skap.","s":"","sb":"","stype":"","sbg":"","sco":""},"394508":{"type":"s","url":"/image-3.394508.ab1d709932","cap":"PRIMUS MOTOR: – Jeg er så heldig at jeg har vært med på skape min egen arbeidsplass, sier Martin Staur, underverksmester og leder for bilpleien ved Tunga fengsel i Trondheim.","s":"","sb":"","stype":"","sbg":"","sco":""},"394515":{"type":"s","url":"/image-3.394515.866d64aecd","cap":"Krom og stål: De innsatte går grundig til verks med polermaskinen hos bilpleien ved Tunga fengsel. Ikke en flekk blir oversett.","s":"","sb":"","stype":"","sbg":"","sco":""},"394521":{"type":"m","url":"/image-3.394521.252911f33b","cap":"Fornøyde kunder: – Folk er veldig fornøyd med arbeidet vi gjør. Det skyldes at vi leverer kvalitet til en rimelig penge, sier Martin Staur.","s":"","sb":"","stype":"","sbg":"","sco":""},"397499":{"type":"s","url":"/image-3.397499.315c7cec4f","cap":"ALLE BIDRAR: – Jeg vil ikke sitte her og se på at gutta jobber, men de overlater dritjobbene til meg. Så da blir det spyling av matter og det er jeg som må rense og støvsuge bilen innvendig, sier Martin Staur.","s":"","sb":"","stype":"","sbg":"","sco":""},"397514":{"type":"m","url":"/image-3.397514.64a5804ad4","cap":"På en vanlig dag klargjør gutta ved bilpleien i Trondheim fengsel to biler om dagen.","s":"","sb":"","stype":"","sbg":"","sco":""},"397515":{"type":"s","url":"/image-3.397515.a315d69b8a","cap":"Martin Staur, underverksmester og leder for bilpleien ved Tunga fengsel i Trondheim.","s":"","sb":"","stype":"","sbg":"","sco":""},"397517":{"type":"m","url":"/image-3.397517.e46399aeb2","cap":"SELVBYGD: – Våtsonen og tørrsonene er henholdsvis 75 og 65 kvadratmeter. Dette er såpass stort at vi valgte å leie inn hjelp utenfra til å støpe gulvet for å unngå sprekker. Men all isolering og armering er utført av innsatte ved fengselet, forteller Martin Staur, mens han trekker for gummiforhenget som skiller de to rommene. All isolering og armering er utført av innsatte ved fengselet, forteller Martin Staur, mens han trekker for gummiforhenget som skiller de to rommene. ","s":"","sb":"","stype":"","sbg":"","sco":""},"tittel":{"color":"#ffffff","fontsize":"101","bgc":"#ffffff","bgo":"1","bgh":"100%","shadow":true},"fb":[{"type":"f1","title":"","closed":false,"place":""},{"type":"f1","title":"","closed":false,"place":""},{"type":"f1","title":"","closed":false,"place":""},{"type":"f1","title":"","closed":false,"place":""},{"type":"f1","title":"","closed":false,"place":""},{"type":"f1","title":"","closed":false,"place":""},{"type":"f1","title":"","closed":false,"place":""},{"type":"f1","title":"","closed":false,"place":""},{"type":"f1","title":"","closed":false,"place":""},{"type":"f1","title":"","closed":false,"place":""}],"si":[{"title":"– Vi skal levere bra kvalitet til innbruddspriser","place":"Innbruddspriser. Utvendig vask og poleri"},{"title":"","place":""},{"title":"","place":""},{"title":"","place":""},{"title":"","place":""},{"title":"","place":""},{"title":"","place":""},{"title":"","place":""},{"title":"","place":""},{"title":"","place":""}],"us":[{"type":"f1","title":"","closed":false,"place":""},{"type":"f1","title":"","closed":false,"place":""},{"type":"f1","title":"","closed":false,"place":""},{"type":"f1","title":"","closed":false,"place":""},{"type":"f1","title":"","closed":false,"place":""},{"type":"f1","title":"","closed":false,"place":""},{"type":"f1","title":"","closed":false,"place":""},{"type":"f1","title":"","closed":false,"place":""},{"type":"f1","title":"","closed":false,"place":""},{"type":"f1","title":"","closed":false,"place":""}],"lpage":{"exist":false,"color":"#000000"},"cpage":{"iscpage":false,"mpage":""}}