Vil ha styring med pensjonene
LO-leder Roar Flåthen krever at fagbevegelsen får være med på å styre hvordan de private tjenestepensjonene plasseres i markedet.
– I dag er vi prisgitt at forsikringsselskapene og arbeidsgiverne gjør dette riktig. Det er uakseptabelt at vi skal ha det slik i framtiden, sier LO-leder Roar Flåthen til Avisenes Nyhetsbyrå (ANB).
LO-lederen krever både høyere nivå på de private tjenestepensjonene og en bedre forvaltning av pengene som etter Flåthens mening er en form for utsatt lønn.
Større innflytelse
– Arbeidstakerne må få større innflytelse på all den pensjonskapitalen som nå bygges opp. Dette er de ansattes penger som skal gå til framtidige pensjoner. I dag sitter bedriftene og arbeidsgiverne med hele styringsretten her, sier Flåthen.
Han viser til at utviklingen nå går i retning av innskuddsbaserte ordninger på bekostning av tradisjonelle ytelsesbaserte pensjoner.
– Det innebærer at det settes av x antall kroner på de ansattes konto hvert år. LO ønsker i tillegg at bidraget skal bli høyere, sier Flåthen. Han forteller at målet er å få alle pensjoner opp på to tredeler av lønna.
– Da blir det himla mye pensjonspenger som skal forvaltes, sier Flåthen.
Som med AFP
– Vi snakker om milliarder på milliarder med kroner som vil ligge i disse pensjonsmidlene. Det er klart at fagbevegelsen og da ansatte vil være med på å ha innflytelse på hvordan disse pengene forvaltes. I Danmark har man ordninger som går i den retningen. Tjenestepensjonen må settes inn i en mer kollektiv ramme, sier Flåthen.
– Ser du for deg at dette skak skje gjennom fondsløsninger?
– Dette kan løses på mange måter. Det nye AFP-ordningen er et godt eksempel. AFP er en tariffestet ordning hvor arbeidslivets parter i samarbeid forvalter pengene gjennom en fondsløsning, sier Flåthen.
Høye honorarer
- Denne delen av AFP har det ikke vært diskusjon om, sier Flåthen og antyder dermed at arbeidsgiverne dermed ikke bør ha innvendinger til en bredere løsning for tjenestepensjonenes del.
– Har du grunn til å tro at de private tjenestepensjonene i dag blir dårlig forvaltet?
– Nei, men i denne modellen er honorarene veldig høye. Vi er veldig opptatt av at pensjonene ikke skal forsvinne i gebyrer og høye forvaltningshonorarer, sier Flåthen. (ANB)
Mest lest
SYKEMELDT: Da kollegaene ble permittert stoppet også bedriften å betale sin del av sykelønna til Frank Robert Neerland.
Aina Fladset
Frank Robert ble fratatt sykelønn da bedriften permitterte ansatte: – Overraskende
Alf Jørgen Schnell og Ninthu Paramlingam i kollektivet Reduser Husleia mener mange lever i uverdige boforhold på leiemarkedet. Bildet innfelt er hentet fra annonsen det et kott med skyvedører tilbys for 6.200 kroner måneden.
Ida Bing og husleie.no
Dette «klesskapet» ble leid ut for 6.200 kroner i måneden: – Leiemarkedet blir bare verre og verre
TOK KAMPEN: Ann–Helen Pettersen (til venstre) og Randi Stenersen Rasmussen gikk til sak mot arbeidsgiveren da de ble sagt opp som flyplassvektere på Flesland. Nå gir Securitas dem nye jobber i konsernet.
Paul S Amundsen
Vekterne Ann-Helen og Randi gikk til sak mot arbeidsgiver og reddet både jobben og AFP
Ole Palmstrøm
Permitterte får dagpenger til 1. oktober. Men det blir ikke feriepenger på dagpenger
SAKSØKER: Hege Berit Østgård er blant de 231 Industri Energi-medlemmene som går til gruppesøksmål mot Aker BP.
Jan Inge Haga
Hege Berit fikk hakeslepp da bedriften ville fjerne sluttpakken: – Respektløst overfor oss ansatte
– Nå skal vi ta oss råd til å besøke den chilenske familien til mannen min så fort det blir forsvarlig å reise, sier Elisabeth Bøckman.
Per Flakstad
Vant i retten: Nå får Elisabeth høyere pensjon og råd til å besøke mannens familie
Erik Knudsen er fortvilet over beskjeden han fikk fra kommunen rett før jul.
Amanda Iversen Orlich/Dagsavisen
Erik mister 9.000 kroner i støtte og kan havne på gata
Håvard Sæbø
Arbeidstilsynet sladder lønna på underbetalte arbeidere. Nå må Røe Isaksen svare på hvorfor
(Illustrasjonsfoto)
pressefoto, WizzAir.com
Wizz Air-ansatte i Norge er beskyttet av arbeidsmiljøloven, fastslår Luftfartstilsynet
Kjersti Stenseng
Jan-Erik Østlie
Arbeiderpartiet har mistet over 5.000 medlemmer
Afaransis Yassin (28) har ingen mulighet til å få økonomisk støtte fra familiemedlemmer. Da blir det nesten umulig å komme inn på boligmarkedet, mener hun.
Ida Bing
Afaransis (28) får ikke økonomisk hjelp hjemmefra: – Jeg er sjanseløs på boligmarkedet
Meieriansatte får 50 øre i generelt tillegg fra 1. mai i år. Enigheten i lønnsoppgjøret omfatter rundt 2.500 NNN-medlemmer.
Jan-Erik Østlie
Meieriansatte får ny lønn: Her er resultatet
Tormod Ytrehus
Klubbleder Adrian fikk sparken. Nå får han penger fra LO for å ha noe å leve av fram til rettssaken starter
Debatt
LO og forbundene våkne opp av dvalen og svinge pisken slik at tillitsvalgte og medlemmer våkner opp?, spør Arne Eide.
Jan-Erik Østlie
«Har LO vendt Arbeiderpartiet ryggen?»
Forbundsleder i Fellesforbundet, Jørn Eggum.
Jan-Erik Østlie
Regjeringens nye veiselskap kan bli lagt ned. Fire LO-forbund mener det holder med Statens vegvesen
Colourbox.com
Lærere har ikke fått overtidsbetalt under pandemien. Over halvparten har vurdert ny jobb
Sp-leder Trygve Slagsvold Vedum
Jan-Erik Østlie
Sp lover norsk vaksineproduksjon
Bent Høie
Leif Martin Kirknes
Skjenkereglene endres: – For tidlig, mener Bent Høie
HOVEDTILLITSVALGT: Lærer Christian Holstad Lilleng ble fratatt 6.000 i lønn ved tap av funksjonstillegg etter kommunesammenslåing mellom kommunene Haram og Ålesund. Han nekter å godta kuttet.
Privat
Lønnskutt for lærere: Viktig møte avgjør
Bjørn Inge Bergestuen/Frp