Vil ha ny direktiv-behandling
Transportarbeiderforbundet mener LOs sekretariat bør ta opp vikarbyrådirektivet på nytt, ett år etter at det sa et betinget ja til direktivet.
eline@lomedia.no
– Med de reaksjonene som har kommet i fagbevegelsen etter at Arbeiderpartiets stortingsgruppe gikk inn for vikarbyrådirektivet, er det klart at LOs sekretariat må behandle denne saken på nytt, sier forbundsleder Roger Hansen i Norsk Transportarbeiderforbund.
Forbundet holder neste onsdag representantskapsmøte, og ledelsen innstiller på at forbundet arbeider for at LO ser på det omstridte direktivet på nytt. Motstanden mot vikarbyrådirektivet har vokst i fagbevegelsen siden sekretariatet vedtok å si ja til å innføre det i Norge - samtidig som det ble stilt en del krav til mottiltak som måtte være på plass. Flere forbund har siden krevd veto mot direktivet, sist Fellesforbundet under landsmøtet i oktober. Mandag deltok mange hundre fagforeningsfolk i en kraftfull fanemarkering foran Stortinget, med krav om veto.
Prøveballong
LOs nestleder Tor-Arne Solbakken uttalte mandag til magasinett.org/frifagbevegelse.no at ingen forbund har krevd fornyet behandling av direktivet, og at det derfor ikke står på dagsorden. Nå sonderer Norsk Transportarbeiderforbund om det er tilstrekkelig støtte i andre forbund til å reise kravet om en ny runde.
– Vi lufter tanken nå, og så får vi se hvor vi lander. Dersom vi reiser kravet om ny behandling i sekretariatet må det være fordi det er en reell mulighet til å få gjort om LOs vedtak. Vi reiser debatten nå, som en liten prøveballong, for å sjekke om det er tilstrekkelig vilje til å omsette den skepsisen vi vet finnes mot direktivet til praksis, sier Hansen. Den kommende uka skal forbundet lodde stemningen blant andre LO-forbund, ifølge Hansen.
Fellesforbundets nestleder Anders Skattkjær sier at spørsmålet om veto mot vikarbyrådirektivet vil bli drøftet videre på årets siste forbundsstyremøte, som holdes 20. desember.
Streikeklare
Mandag ble det også holdt et møte i Oslo for å starte mobilisering for en politisk streik og en nasjonal aksjonsdag mot vikarbyrådirektivet. Transportarbeiderforbundets nestleder Lars Johnsen deltok, og uttalte at fagbevegelsen må bruke kampmidler for å stoppe direktivet.
Les mer om politisk streik 18. januar her.
– Vi har et vedtak i vårt forbundsstyre fra i fjor, der vi ber LO om å gå til politisk streik dersom regjeringen ikke benytter vetoretten. Dette må vi selvsagt gjøre dersom det blir aktuelt. Det er viktig nå at vi prøver å få samlet hele fagbevegelsen i arbeidet for å få regjeringen til å benytte vetoretten i denne saken, sier Roger Hansen.
Mest lest
SYKEMELDT: Da kollegaene ble permittert stoppet også bedriften å betale sin del av sykelønna til Frank Robert Neerland.
Aina Fladset
Frank Robert ble fratatt sykelønn da bedriften permitterte ansatte: – Overraskende
TOK KAMPEN: Ann–Helen Pettersen (til venstre) og Randi Stenersen Rasmussen gikk til sak mot arbeidsgiveren da de ble sagt opp som flyplassvektere på Flesland. Nå gir Securitas dem nye jobber i konsernet.
Paul S Amundsen
Vekterne Ann-Helen og Randi gikk til sak mot arbeidsgiver og reddet både jobben og AFP
– Nå skal vi ta oss råd til å besøke den chilenske familien til mannen min så fort det blir forsvarlig å reise, sier Elisabeth Bøckman.
Per Flakstad
Vant i retten: Nå får Elisabeth høyere pensjon og råd til å besøke mannens familie
Erik Knudsen er fortvilet over beskjeden han fikk fra kommunen rett før jul.
Amanda Iversen Orlich/Dagsavisen
Erik mister 9.000 kroner i støtte og kan havne på gata
Ole Palmstrøm
Permitterte får dagpenger til 1. oktober. Men det blir ikke feriepenger på dagpenger
I en ny anbudsrunde kan alle flyselskap i EU/EØS søke på rutene. Derfor er det lagt inn svært tydelige krav til tilbyderne.
Leif Martin Kirknes
Kravene som kan gjøre det vanskelig for Wizz Air i Norge
OVERRASKET: Tillitsvalgt for vaktmestertjenesten, Geir Tjøstheim, og tillitsvalgt for renholdsarbeiderne, Jana John, begge for Fagforbundet, fikk ikke vite om privatiseringen før avgjørelsen var tatt.
Strandbuen/Stine Serigstad
Geir og Jana fikk sjokkbeskjed: – Jeg har tenkt at jobben min er trygg fordi jeg jobber i kommunen
Martin Håndlykken
Nå får Jonathan beholde dagpengene fram til sommeren: – En stor lettelse
(Illustrasjonsfoto)
pressefoto, WizzAir.com
Wizz Air-ansatte i Norge er beskyttet av arbeidsmiljøloven, fastslår Luftfartstilsynet
Meieriansatte får 50 øre i generelt tillegg fra 1. mai i år. Enigheten i lønnsoppgjøret omfatter rundt 2.500 NNN-medlemmer.
Jan-Erik Østlie
Meieriansatte får ny lønn: Her er resultatet
Afaransis Yassin (28) har ingen mulighet til å få økonomisk støtte fra familiemedlemmer. Da blir det nesten umulig å komme inn på boligmarkedet, mener hun.
Ida Bing
Afaransis (28) får ikke økonomisk hjelp hjemmefra: – Jeg er sjanseløs på boligmarkedet
Colourbox.com
Lærere har ikke fått overtidsbetalt under pandemien. Over halvparten har vurdert ny jobb
Debatt
LO og forbundene våkne opp av dvalen og svinge pisken slik at tillitsvalgte og medlemmer våkner opp?, spør Arne Eide.
Jan-Erik Østlie
«Har LO vendt Arbeiderpartiet ryggen?»
Debatt
Tidligere professor i samtidshistorie ved Høgskolen i Innlandet.
Høgskolen i Lillehammer (HiL)
«Det som har skjedd, er at staten har konfiskert hele tjenestepensjonen min», skriver Paul Knutsen
Arbeids- og sosialminister Torbjørn Røe Isaksen (H) kommer med nye grep for arbeidsledige. (Arkivfoto)
Thomas Brun / NTB
Maksperioden på dagpenger forlenges. Se hvem det gjelder
Sp-leder Trygve Slagsvold Vedum
Jan-Erik Østlie
Sp lover norsk vaksineproduksjon
HOVEDTILLITSVALGT: Lærer Christian Holstad Lilleng ble fratatt 6.000 i lønn ved tap av funksjonstillegg etter kommunesammenslåing mellom kommunene Haram og Ålesund. Han nekter å godta kuttet.
Privat
Lønnskutt for lærere: Viktig møte avgjør
Kjersti Stenseng
Jan-Erik Østlie
Arbeiderpartiet har mistet over 5.000 medlemmer
Bent Høie
Leif Martin Kirknes
Skjenkereglene endres: – For tidlig, mener Bent Høie
Bjørn Inge Bergestuen/Frp