Vil løse krisen i barnevernet
Ap-politikeren Torgeir Micaelsen foreslår å øremerke penger fra staten for å tvinge fram bedre satsing på barnevern i kommunene.
kjell.werner@anb.no
– Det er krise i barnevernet. Storsamfunnet har i altfor mange år forsømt de barna som trenger slik hjelp, sier stortingsrepresentant Torgeir Micaelsen (Ap) til Avisenes Nyhetsbyrå (ANB).
Han er leder for Stortingets finanskomité og lanserer nå et konkret grep som kan hjelpe det kommunale barnevernet ut av krisen.
– Vi må øremerke midler til barnevern i kommunene. På den måten kan vi sikre at økte bevilgninger fører til flere og bedre kvalifiserte ansatte, pluss bedre verktøy til å hjelpe disse ungene, sier Ap-politikeren fra Buskerud.
Bestemmes lokalt
I dag styres innsatsen til barnevernet av lover og regler, men det er opp til kommunene selv å bestemme hvor mye penger som lokalt skal brukes på barnevernstiltak.
Micaelsen er generelt motstander av å øremerke flere av milliardene staten overfører til kommunene, men gjør unntak for barnevernet.
– Jeg vil ikke direkte klandre kommunepolitikerne. De gjør som regel så godt de kan, men det viser seg at barnevernet ofte kommer i andre rekke når skole og eldreomsorg blir prioritert, sier Micaelsen.
Han mener at satsing på barnevern er en god investering i et langsiktig perspektiv.
– Når det offentlige tar omsorgsansvar for utsatte barn og unge, må vi gi dem gode muligheter til å utvikle seg, poengterer han.
Mer i budsjettet?
– Så nå kommer det åremerkede midler til barnevern i neste års statsbudsjett?
– Jeg vil ikke kommentere prioriteringene i det neste statsbudsjettet, men personlig er jeg bekymret for situasjonen i det kommunale barnevernet. Vi må holde igjen på bruken av oljepenger slik at vi kan sikre lav rente og beholde konkurranseutsatt industri. Men samtidig må det bli rom for å løfte de aller svakeste i samfunnet i form av et bedre barnevern, sier den innflytelsesrike finanspolitikeren i Ap.
Mer enn 44.000 barn mottar årlig hjelp fra barnevernet, men antallet undersøkelsessaker og nye bekymringsmeldinger har økt kraftigere enn antallet stillinger. For å heve barnevernet på et akseptabelt nivå har barnedepartementet beregnet at det er behov for 1.500 nye stillinger i det kommunale barnevernet.
Bryter loven
Micaelsen viser til at regjeringen i årets statsbudsjett har forutsatt at økningen i kommunenes frie inntekter skulle gi rom for 400 nye stillinger i barnevernet.
– Men her følger altså ikke kommunene opp, sier han og viser til at bare en tredel av disse stillingene er på plass.
– Det er ikke sammenheng mellom behov for barnevern og prioritering av tjenesten i den enkelte kommune, sier han.
– Mange kommuner bryter loven hver dag på alle områder i barnevernet. Tilstanden er så alvorlig at barnas helse og rettssikkerhet er truet, påpeker Micaelsen.
– Men det dreier seg ikke bare om stillinger. Vi må se på hele bunken av tiltak og vurdere hvordan vi for eksempel kan skaffe nok fosterhjem, sier Torgeir Micaelsen. (ANB)
Mest lest
Barbro Major er regiontillitsvalgt for Fellesforbundet i region Buskerud, og har snakket mye med medlemmene i året som har gått.
Privat
– Dette er helt jævlig. Det er kolleger som jeg har jobbet sammen med i ti år. Hva kan jeg si?
KRISE: Valgforsker Johannes Bergh mener Jonas Gahr Støre og Arbeiderpartiet har kommet helt i skyggen av Senterpartiets sentraliseringskritikk.
Jan-Erik Østlie
Bunnotering for Ap: – Utrolig hvordan partiet sliter, sier valgforsker
SEKSUELL TRAKASSERING: Den eine kunden klapsa kvinna på rumpa då dei møttest på butikken, etter å ha fått beskjed av både kvinna og arbeidsgivaren hennar om at han skulla halde seg unna.
Colourbox
Kvinneleg mekanikar fekk to kundar dømt for tafsing, kiling og klaps: – Dommen har sett ein standard
Kantinekokken Monica Karlsen Moseby har vært permittert helt siden mars i fjor, og har søkt flere andre jobber uten å få napp. Hun er glad for at regjeringa nå vil forlenge permitteringsperioden. Samtidig sier hun: – Jeg forstår ikke hvorfor de ikke bare kan si at ordningene varer så lenge pandemien varer. Det er så usikkert for oss og for bedriftene, sier Moseby, som er medlem i Fellesforbundet.
Privat
Monica har snart vært permittert ett år: – Det er tøft. Bare å stå opp og vite at ingen har behov for deg
I en ny anbudsrunde kan alle flyselskap i EU/EØS søke på rutene. Derfor er det lagt inn svært tydelige krav til tilbyderne.
Leif Martin Kirknes
Kravene som kan gjøre det vanskelig for Wizz Air i Norge
TOK KAMPEN: Ann–Helen Pettersen (til venstre) og Randi Stenersen Rasmussen gikk til sak mot arbeidsgiveren da de ble sagt opp som flyplassvektere på Flesland. Nå gir Securitas dem nye jobber i konsernet.
Paul S Amundsen
Vekterne Ann-Helen og Randi gikk til sak mot arbeidsgiver og reddet både jobben og AFP
OVERRASKET: Tillitsvalgt for vaktmestertjenesten, Geir Tjøstheim, og tillitsvalgt for renholdsarbeiderne, Jana John, begge for Fagforbundet, fikk ikke vite om privatiseringen før avgjørelsen var tatt.
Strandbuen/Stine Serigstad
Geir og Jana fikk sjokkbeskjed: – Jeg har tenkt at jobben min er trygg fordi jeg jobber i kommunen
Martin Håndlykken
Nå får Jonathan beholde dagpengene fram til sommeren
Vi mener ei regjering med Ap, SV og Sp, med Jonas Gahr Støre som statsminister, er best i stand til å styre landet, sier Mett Nord og resten av Fagforbundets forbundsstyre.
Jan-Erik Østlie
Mette Nord rykker ut etter utspill fra fylkesleder: – Støre er Fagforbundets foretrukne statsministerkandidat
(Illustrasjonsfoto)
pressefoto, WizzAir.com
Wizz Air-ansatte i Norge er beskyttet av arbeidsmiljøloven, fastslår Luftfartstilsynet
Jonas Gahr Støre. Arkivfoto
Jan-Erik Østlie
– Skal regjeringen komme etter med enda nye innrømmelser, bør det være å gi feriepenger på dagpenger
Bjørnar Moxnes mener svekkelsen av lønns- og arbeidsvilkårene til togrenholderne er ønsket politikk fra regjeringens side.
Jan-Erik Østlie
Togrenholdere kjemper for å beholde lønna: – Stjerneeksempel på borgerlig politikk, mener Moxnes
Debatt
Tidligere professor i samtidshistorie ved Høgskolen i Innlandet.
Høgskolen i Lillehammer (HiL)
«Det som har skjedd, er at staten har konfiskert hele tjenestepensjonen min», skriver Paul Knutsen
En forhøyet dagpengesats er viktig for å sikre lavtlønte gjennom koronakrisa, ifølge tillitsvalgt Djevat Hisenai.
Håvard Sæbø
Permittere og ledige får beholde dagpengesatsen: – Nå slipper de å leve under fattigdomsgrensa
Arbeids- og sosialminister Torbjørn Røe Isaksen (H) kommer med nye grep for arbeidsledige. (Arkivfoto)
Thomas Brun / NTB
Maksperioden på dagpenger forlenges. Se hvem det gjelder
Hva blir pensjonen på? Her får du nyttig info.
Colourbox
Nær halvparten vet ikke hva de får eller trenger i pensjon
Colourbox.com
Lærere har ikke fått overtidsbetalt under pandemien. Over halvparten har vurdert ny jobb
Trygve Slagsvold Vedum
Jan-Erik Østlie
Fagforbundet-tillitsvalgt fra Rogaland mener det er OK om Vedum blir statsminister
Carina Bogen Sleveland (f.v.), Monica Bøe, Jon Y. Olsen, tillitsvalgt Daniel Hjellestad og Bonita Hanson streiker for bedre lønn.
Bente Owren/FO
Flere tatt ut i streik. Reagerer på lønnsforskjell på opp mot 100.000 kroner: – Absurd, mener tillitsvalgt
NØDVENDIG: Svein Jonny Albrigtsen, leder av LO Svalbard, mener det er på høy tid å allmenngjøre lønna i utsatte bransjer på øygruppa.
Katharina Dale Håkonsen