– Jeg skjønner godt at fast ansatte er frustrerte, sier Renathe Remes Øen, hovedtillitsvalgt i Bergen kommune. Samtidig forstår hun hvorfor kommunen ser seg nødt til å rekruttere vikarer med et ekstra tillegg.
Hanna Skotheim
Lønn
Her tjener sommervikarene mer enn de fast ansatte
En tillitsvalgt sa opp sin faste jobb som vernepleier og søkte heller på stillingen som sommervikar.
simen@lomedia.no
I Bergen kommune får vernepleiere som søker sommerjobb et lønnstillegg på 20.000 kroner. De fast ansatte som jobber om sommeren får ikke noe tillegg.
Dermed tjener erfarne vernepleiere med lang ansiennitet langt mindre enn nyutdannede sommervikarer i disse ukene.
Ordningen provoserer mange. Vernepleier og FO-tillitsvalgt Linda Rolland gikk så langt at hun sa opp sin faste stilling og søkte på sin egen jobb som sommervikar.
– Det er beintøft å jobbe om sommeren. Jeg har mange kolleger som reagerer på at de må dra lasset i sommer, mens det kommer inn unge og uerfarne vikarer som får 20.000 kroner bedre betalt, sa Rolland til Bergensavisen i april.
Nå er planen å få bedre betalt når hun jobber i sommer, og så få seg fast jobb igjen. Hun er ikke redd for at det ikke skal gå bra.
– Jeg er ikke i tvil om at jeg vil få meg fast jobb igjen. Det er konstant mangel på vernepleiere i etaten, og for min del er det ikke så viktig hvor jeg jobber. Jeg har vært mange ulike steder, og trives overalt.
Fontene har vært i kontakt med Linda Rolland, men hun ønsker ikke å si mer om saken.
Ansatte slutter
Sykepleiere og vernepleiere som ansettes som sommervikarer i Byrådsavdelingen for helse- og omsorg får et tillegg på 20.000 kroner ved å binde seg sammenhengende i fire uker i perioden 1. juli til 15. august.
– Jeg har ingen problemer med å forstå at dette er svært krevende for de fast ansatte, sier Renathe Remes Øen, hovedtillitsvalgt for FO i Bergen kommune.
Bergen kommune sliter med å skaffe nok kompetanse til utviklingshemmede.
Bjørnar Morønning/NTB
Hun forteller at det ikke er noe nytt at de fast ansatte er misfornøyde med ordningen. Men at en plasstillitsvalgt velger å si opp sin faste stilling, for så å søke en vikarstilling, er ikke hverdagskost.
– Jeg vet om to-tre vernepleiere som har sagt opp stillingen sin på grunn av dette. Men det er en veldig liten andel av alle vernepleiere.
– Hva tenker du om at folk går så langt som å si opp stillingen sin?
– Ære være de som velger å ta seg bryet med å statuere et eksempel, men som tillitsvalgt ville jeg ikke anbefalt mine medlemmer å gjøre det. Denne ordningen er et tiltak som er iverksatt av driftsmessige årsaker. FO og de andre organisasjonene har vært med å drøfte dette.
Aktuelt: Etterspørselen etter vernepleiere vil skyte i været, men det blir færre studieplasser
Får ikke tak i folk
Og grunnen til bonusen er veldig enkel, ifølge helse- og omsorgsbyråden i Bergen:
– Vi får ikke tak i folk! Vi ser at nabokommunene gir tilskudd og bonuser til den ene yrkesgruppen etter den andre, og det blir en ganske uheldig spiral, sier Ruth Grung (Ap), byråd for helse og sosial i Bergen kommune.
Hun forteller at Bergen, som den desidert største kommunen i regionen, prøver å holde igjen med bonusordninger for ikke å ødelegge for småkommuner rundt.
– Men også vi må sørge for at vi drifter forsvarlige tjenester, sier Grung.
– Hva tenker du om at fast ansatte har sluttet fordi sommervikarer tjener mer enn dem?
– Folk er forskjellige, og jeg aksepterer at noen vil prøve seg på ulike steder. Men heldigvis er det ikke et stort omfang. De fleste vil tilhøre et arbeidsmiljø.
– Skjønner du at fast ansatte er frustrerte?
– Det har jeg den aller største forståelse for, når sommervikarene tjener mer enn fast ansatte som må lære dem opp. Men vi må erkjenne at sånn situasjonen er i dag, er det mangel på arbeidskraft.
Mye lest: Sånne som Lars blir mer attraktive i framtida: – Vi har litt stjernefaktor
Kan ikke gi bonus til fast ansatte
Grung forteller at kommunen har forsøkt å sikre de fast ansatte den samme bonusen, men at tariffavtalen ikke tillater det.
– Vi har prøvd alt som er innenfor avtaleverket. Vi økte helgetillegget til de faste, men da må vikarene få det samme.
Sommervikarer kan derimot få høyere lønn, fordi det da gjelder ved nyansettelser.
Hovedtillitsvalgt Renathe Remes Øen forstår at kommunen velger å rekruttere vikarer med et ekstra tillegg.
– Arbeidsgiver plikter å sørge for at ansatte får ferien sin. Om det må ekstraordinære tiltak til for å innfri lovens krav, er vi for det, sier Remes Øen.
– Kunne ikke alle som jobber i sommermånedene fått bonusen, uavhengig av om de er fast ansatt eller ikke?
– Det ville vært tariffstridig bare å gi høyere lønn til noen ansatte. Enhver endring i lønn hos en ansatt skal ha hjemmel i tariffavtalen, sier Øen.
Mye delt: Så mye øker årets pensjoner og trygder
Lekkasje til barnevern og skole
Men hun lurer på om kommunen kunne sikret de fast ansatte en bonus på en annen måte:
– Kommunen kunne kanskje gitt et oppgavetillegg til fast ansatte vernepleiere som fikk ekstra ansvar i sommer, og på den måten gitt de fast ansatte litt ekstra, sier Øen.
Innspillet fra FO vil helse- og omsorgsbyråden ta med seg.
– Det må FO gjerne spille inn. Vi tar gledelig imot alle innspill som kan løse dette, sier Grung.
For mangel på vernepleiere ser det ut til å bli også i årene som kommer. Grung opplever at mangelen på vernepleiere er mye mer prekær i dag enn for noen år siden.
Hun er bekymret over at kommunen sliter med å skaffe nok vernepleierkompetanse til tjenester til utviklingshemmede.
– De siste årene har vi mistet en del vernepleiere til skolen. Etter at vi økte lønna i barnevernet, har en del vernepleiere også søkt seg dit, forteller byråden.
– Men vi trenger vernepleierne i tjenester til utviklingshemmede. Det er de som har kjernekompetansen. I helsepersonellkommisjonens rapport savner jeg en ting: At de fremhever vernepleierne. Det er en viktig gruppe.
Mest lest
– Jeg ønsker ikke å bli rik på en forsikring. Alt jeg håper på nå er å få nedbetalt gjeld, forteller Rune Sundmoen som er et av ofrene i Alpha-saken.
Martin Guttormsen Slørdal
300 nordmenn venter på erstatning: – Vi mister hus og hjem om det ikke skjer noe
Seks dekk fra en Boeing 737 var stablet på en pall og veltet da Roy Grindstrand skadet seg på jobben.
Jonas Fagereng Jacobsen
Navs klagefrist ble for kort for Roy. Nå kan den bli enda kortere
Jørn Teigen har jakt som sin hobby. Uten ekstrajobben hadde det ikke blitt like mange opplevelser i naturen.
Privat
Jørn var lei av å ha dårlig råd. Nå jobber han ekstra og jakter egen mat
– Om jeg noen gang klarer å slippe tankene: «Gir jeg barna det de trenger? Er det bra nok?». Det tviler jeg dessverre på, sier småbarnsmoren. Fortvilet forsøker hun å skaffe det helt nødvendige av mat og klær til sine fire barn.
Tomm Pentz Pedersen
«Silje» (42): – Jeg bruker strøm kun i ukene barna er hos meg
Sjåførene frykter det betyr at de må utføre samme jobb, på dårligere betingelser og lavere lønn. (Illustrasjonsfoto)
Alf Ragnar Olsen
Sjåførene i Posten frykter lavere lønn for samme jobb
Richard Storevik i Fellesforbundet krever at bankene – i de vanskelige tidene som er nå – ikke øker utlånsrenten ytterligere etter Norges Banks siste renteheving.
Roy Ervin Solstad
Fagforeningsleder åpner for bankboikott etter renteheving
Petter Sørnæs / Posten
Eldre fikk tilbud om praktisk hjelp fra Posten. Nå kan tjenestene bli landsomfattende
Avtroppende fylkesordfører i Trøndelag, Tore O. Sandvik mener Senterpartiet har solgt politikken sin for å få vervet som fylkesordfører.
Jan-Erik Østlie
Senterpartiet forlater venstresiden: Stor skuffelse i Arbeiderpartiet
GOD STEMNING: ... på kokeriet. Der det visstnok ikke jobba så mange damer, men Marit Lovise Hanekam (til venstre) og Renate Øvstetun Tungen smilte i alle fall bredt!
Erlend Angelo
Den tradisjonsrike norske familiebedriften skal lære amerikanerne å drikke saft
Sina Hennig og Robin Bull Kulseth studerer sosialt arbeid og har fått boka «Vi fattigfolk» av Anna-Sabina Soggiu. På torsdag var de på bokbad med forfatteren.
Jonas Fagereng Jacobsen
Kan Robin fra Oslos vestkant forstå fattigdom?
I mai 1908 ble det tatt en prøvetur mellom Molde og Batnfjordsøra i det som ble den første norske rutebilen. Bilen var fransk av merket «Unic», og det er rutebileier Johan Aarøe som sitter bak rattet.
Erik J. Birkeland/Norsk Teknisk Museum
Denne bilen startet Norges eldste bilrute. Nå går det 18 avganger om dagen her
KAN BLI OPPSAGT: Widerøe mister 80 prosent av bakketjenestene de leverer til SAS. Det vil ramme de ansatte på flyplassene i Trondheim, Stavanger, Bodø, Haugesund, Kristiansund og Ålesund (Illustrasjonsfoto)
Håvard Sæbø
14 fakta om nedbemanning. Dette må du vite
SAMSTEMTE: Richard Storevik i Fellesforbundet vil åpne for strengere regulering av bankene. Det er noe Andreas Sjalg Unneland i SV kan stille seg bak.
Roy Ervin Solstad og Terje Pedersen / NTB
Fagforeningsleder vil ha oppgjør med grådige banker. Nå får han støtte
Joe Biden avla streikende bilarbeidere et historisk besøk i Michigan tirsdag. Aldri før har en president fysisk møtt opp for å vise sin støtte til streikende i USA.
Evan Vucci / AP / NTB
For første gang stiller en amerikansk president opp for streikende
NYE FARGER: Det nye tøyet som er tilpasset kroppen bedre, rulles nå ut i Norge. Fargene er endret for å være mer synlig i trafikken.
Pressefoto: Hans Fredrik Asbjørnsen/Hydro
De tillitsvalgte vant fram: Hydro tilpasser klærne til kroppen
Hverdagen til Bergersen består av flere hjelpeapparat. På hodet har hun satt inn et CI-apparat som hjelper henne med å oppfatte lyder og foran henne på bordet ligger en høyttaler som hun bruker når hun skal snakke med folk på telefonen.
Hanna Skotheim
Da døve Hilde ble ansatt, var flere skeptiske
Flere i de mest utsatte samfunnsgruppene må droppe måltider på grunn av pengemangel, viser Sifo-rapporten.
Foto: Gorm Kallestad / NTB
Nordmenn dropper måltider på grunn av pengemangel
FORSVARSVERK: På hver side av buret settes et gjerde av aluminiumsrør ned i Skallelva. Rørene står løst slik at de kan gli ned og tette åpninger som oppstår når pukkellaks og vannstrømmer graver i steinbunnen.
Kolbjørn Rushfeldt
Fengselsbur fra Vadsø fengsel fanget 40.000 pukkellaks
Fra 1. april i år ble det helt forbudt å bruke innleid arbeidskraft for byggebransjen i Oslo, Viken og Vestfold.
Tormod Ytrehus
Forbud mot innleie skal gi flere fast jobb. Så langt har det ikke gått Aps vei
Jonas Gahr Støre innrømmer at Arbeiderpartiets oppslutning blant LOs medlemmer er for lav.
Jan-Erik Østlie