MOTIVERT: Akkordarbeid gir samhald mellom gutane, dagane går fort og lønna er ein motivasjonsfaktor, forklarer røyrleggar Gøran Brevik.
Håvard Sæbø
Akkordarbeid:
Røyrleggar Gøran har rekorden: Tente 470 kroner timen på akkord
Jobbar dei effektivt, blir lønna høgare. I Trøndelag er både røyrleggarane og bedrifta strålande nøgde med akkordarbeid, og dei oppfordrar fleire til å prøve lønnssystemet.
tormod@lomedia.no
TRONDHEIM: Gøran Brevik (30) kom frå ein jobb med fast lønn då han begynte å jobbe i røyrleggarbedrifta Ole Sivertsen AS som har målt akkord i alle år.
Akkord er eit lønnssystem der ein får betalt for eit stykke arbeid. Jo meir effektivt ein jobbar, jo høgare blir lønna.
– Eg hadde inga tru på akkordarbeid, men vart veldig gira. Det gir samhald mellom gutane, dagane går fort og lønna er ein motivasjonsfaktor, seier Brevik, og det er kanskje ikkje så rart:
Han var bas på akkordlaget som har årets rekord. På prosjektet Sjølyst Terasse i Trondheim, som vart avslutta rett før sommaren, enda laget opp med 470 kroner timen, godt over snittet på 288 kroner i første halvår på røyr i Trøndelag.
– Det var som å ringe frå Hamar, ler oppmåler Kim André Johansen i Rørleggernes forening i Trondheim.
Les også: På denne byggeplassen er bemanningsbyrå og innleie fremmedord
Også for nytilsette Mikael Andersen (21) var akkordarbeid ei ny oppleving.
– Eg hadde aldri høyrd om det før eg starta her som lærling. Det gir meir motivasjon når ein kan tene litt ekstra, slår han fast.
Sjølv om akkordarbeid er eit gløymd fenomen i mange bransjar, held byggfaga stand, og særleg i Trøndelag.
Meir effektivt
– Gutane har ein ekstra glød og samhald. Det er gode dagar på jobb, forklarer dagleg leiar Jens Haseth i Ole Sivertsen.
For bedrifta er også produktiviteten ei viktig årsak til at akkord lønner seg. Og produktiviteten har gått ned i byggebransjen dei siste tiåra.
– Det er kustus i akkordlaget. Det kan snu trenden, seier Haseth.
– Vi har betre inntening med akkord. På prosjekt utan, er det vesentleg meir mannskap, fortel han.
Klubbleiar Gunnar Kvam (61) forklarer kustusen:
– Vi står ikkje med pisken, men oppmuntrar til at det er mogleg å tene nokre ekstra kroner. Det viktigaste er å møte opp tidsnok og at heile laget er med på arbeidet, seier han.
OLE SIVERTSEN: Klubbleiar Gunnar Kvam, dagleg leiar Jens Haseth, Mikael Andersen og Gøran Brevik i røyrleggarbedrifta Ole Sivertsen AS.
Håvard Sæbø
Akkordarbeid handlar om å planlegge, lage system og samarbeid som får arbeidet til å flyte, fortel røyrleggarane. Arbeidsplassen må vere ryddig sånn at ein veit kor ein har verktøy og materiell. Ein skal dessutan aldri gå tomhendt mellom oppgåver på byggeplassen.
Og kvaliteten blir heller ikkje dårlegare når dei er meir effektive, forsikrar røyrleggarane i Ole Sivertsen. Bedrifta har lite reklamasjon.
– Vi har yrkesstoltheit, og går ikkje frå jobben ugjort, slår klubbleiar Kvam fast.
Les også: Rørleggerne Trygve og Geir tjener fett på akkord
Gjensidig tillit
Mange i bransjen har fordommar mot akkord, fortel Haseth, og er redd for å bli lurt. Nokre hugsar fleire tiår gamle konfliktar om prising på arbeidet og kva som skal inngå i akkorden.
– Det er viktig å ha ein god dialog, og at entreprenørane og gutane går saman inn i dette med gjensidig tillit. Då slepp dei å bruke tid på å krangle, og kan heller produsere og tene pengar, seier han.
Det stadfestar Kim André Johansen i Fellesforbundet, som måler røyrleggararbeid frå og med Møre og Romsdal og opp til russargrensa.
– Eg ser på motmålaren som ein kollega, ikkje motstandar. Vi skal finne rett pris saman, slår han fast.
I akkordtariffen finn dei reglane og prisar for arbeidet. Tabellane kan sjå litt kompliserte ut ved første augekast, vedgår røyrleggarane. Ein treng ikkje kunne boka på rams, forsikrar dei, men å slå opp dersom ein lurer på noko. Frå målekontora i Fellesforbundet kan ein få eit kurs.
Og enkelte er meir ivrig enn andre:
– Eg har lest meg opp sjølv. Eg sender akkordboka med lærlingane heim sånn at dei får lære seg, ler Gøran Brevik.
Til røyrleggarar og andre som er interesserte, seier klubbleiar Kvam at dei bør ta sjansen og prøve. Det handlar berre om å komme i gang.
Akkord
Tilsette får betalt for eit stykke arbeid som blir prisa og fordelt på talet timar dei bruker, med eit forskot utbetalt mens arbeidet pågår.
Fellesforbundet og arbeidsgivarane i BNL vart i tariffoppgjeret i 2016 einige om å jobbe for at akkord skal bli det føretrekte lønnssystemet i bransjen.
Eit tiltak frå oppgjeret i år, er å lage ein rettleier for dei som vil prøve lønnssystemet, som bygg-foreiningane i Trondheim har fått ansvar for å lage eit utkast til.
Dei som er interessert i å prøve akkord, kan ta kontakt med Fellesforbundet-avdelinga si eller eit målekontor i nærleiken.
Mest lest
ELENDIG BEHANDLING: Tommy Storeide Vangen har jobba i varehandelen i mange år.
Erlend Angelo
Tommy jobba seg i senk og ble sykmeldt: – Jeg har aldri blitt så dårlig behandla som av Coop
Barbro Major er regiontillitsvalgt for Fellesforbundet i region Buskerud, og har snakket mye med medlemmene i året som har gått.
Privat
– Dette er helt jævlig. Det er kolleger som jeg har jobbet sammen med i ti år. Hva kan jeg si?
Charlotte Rødland Kristiansen er 22 år og må betale alle utgifter til tannlege selv. SV vil at det skal bli gratis.
Aslak Bodahl
Charlotte (22) får ikke fikset tennene fordi det er for dyrt: – Ekstremt frustrerende
KRISE: Valgforsker Johannes Bergh mener Jonas Gahr Støre og Arbeiderpartiet har kommet helt i skyggen av Senterpartiets sentraliseringskritikk.
Jan-Erik Østlie
Bunnotering for Ap: – Utrolig hvordan partiet sliter, sier valgforsker
SEKSUELL TRAKASSERING: Den eine kunden klapsa kvinna på rumpa då dei møttest på butikken, etter å ha fått beskjed av både kvinna og arbeidsgivaren hennar om at han skulla halde seg unna.
Colourbox
Kvinneleg mekanikar fekk to kundar dømt for tafsing, kiling og klaps: – Dommen har sett ein standard
Folketrygda
Illustrasjon
Anna Granqvist
To pensjonistforeninger sier nei til stort løft i minstepensjonen, hvis det betyr mindre pensjon til andre grupper
Innsatsleder Kenneth Wangen er en av de flere tusen menn og kvinner som har jobbet med søk og redning i Gjerdrum. Bildet er tatt ved en annen anledning.
Werner Juvik
Redningsmannskapet i Gjerdrum var i konstant fare. Her er innsatslederens historie
Kantinekokken Monica Karlsen Moseby har vært permittert helt siden mars i fjor, og har søkt flere andre jobber uten å få napp. Hun er glad for at regjeringa nå vil forlenge permitteringsperioden. Samtidig sier hun: – Jeg forstår ikke hvorfor de ikke bare kan si at ordningene varer så lenge pandemien varer. Det er så usikkert for oss og for bedriftene, sier Moseby, som er medlem i Fellesforbundet.
Privat
Monica har snart vært permittert ett år: – Det er tøft. Bare å stå opp og vite at ingen har behov for deg
Mari Falck forteller at faren Morten alltid har vært en positivt innstilt person med et usedvanlig godt humør. Han ble veldig deprimert etter nedstengingen og følte seg innesperret.
Privat
Mari fikk besøke sin dødssyke far kun én gang i uka. Da kokte det over for overlegen
Harald Eia er sosiolog, komiker, programleder og forfatter.
Ida Bing
Harald Eia kurser Ap om Ulikhets-Norge. Her er hans advarsel
Illustrasjon
Håvard Sæbø
Rekordhøy arbeidsledighet i Lofoten – henter inn tusener av sesongarbeidere
Kommentar:
Stats,inister Erna Solberg måtte innse at opposisjonen var i ferd med å overkjøre regjeringen.
Leif Martin Kirknes
«Takket være firerbanden har regjeringen blitt presset fra skanse til skanse»
Vi mener ei regjering med Ap, SV og Sp, med Jonas Gahr Støre som statsminister, er best i stand til å styre landet, sier Mett Nord og resten av Fagforbundets forbundsstyre.
Jan-Erik Østlie
Mette Nord rykker ut etter utspill fra fylkesleder: – Støre er Fagforbundets foretrukne statsministerkandidat
I en intern LO-måling fra desember som TV 2 har fått tilgang til, får Ap og Jonas Gahr Støre 31,4 prosent oppslutning.
Jan-Erik Østlie
Kun tre av ti LO-medlemmer vil stemme Ap, viser intern måling
I en ny anbudsrunde kan alle flyselskap i EU/EØS søke på rutene. Derfor er det lagt inn svært tydelige krav til tilbyderne.
Leif Martin Kirknes
Kravene som kan utelukke Wizz Air fra å delta i konkurransen om norske ruter
Jonas Gahr Støre. Arkivfoto
Jan-Erik Østlie
– Skal regjeringen komme etter med enda nye innrømmelser, bør det være å gi feriepenger på dagpenger
Martin Håndlykken
Nå får Jonathan beholde dagpengene fram til sommeren
537 ansatte ved sju Tine-meierier kan bli tatt ut i streik fra lørdag.
Jan-Erik Østlie
Over 500 ansatte i Tine kan bli tatt ut i streik
Trygve Slagsvold Vedum for skryt for sitt lederskap av tidligere LO-topp Sture Arntzen.
Jan-Erik Østlie
Tidligere LO-topp: Ap-ledelsen er så utydelige at Senterpartiet blir folkets parti
Bjørnar Moxnes mener svekkelsen av lønns- og arbeidsvilkårene til togrenholderne er ønsket politikk fra regjeringens side.
Jan-Erik Østlie