Pensjon
LO-lederen om ekstrapensjon: – Sliter på troverdigheten vår
Avtalefestet pensjon (AFP) er blitt utsatt gang på gang. Nå tar Kine Asper Vistnes selvkritikk.
Leif Martin Kirknes
Saken oppsummert
aslak@lomedia.no
steinar.schjetne@lomedia.no
– Det sliter på troverdigheten vår at det over så lang tid hersker usikkerhet rundt AFP, sa LO-leder Kine Asper Vistnes i sin tale til LOs representantskap tirsdag.
AFP er en ekstrapensjon for ansatte med tariffavtale.
En videreutvikling av en ny AFP-ordning har vært debattert i LO og forbundene helt siden reformen i 2008 og hovedoppgjøret i 2018.
– Det er ikke lett å rekruttere medlemmer på en pensjonsordning som jevnlig er under kritikk og debatt, sa LO-lederen.
En ny ordning for avtalefestet pensjon (AFP) har vært utsatt gang på gang.
Tirsdag vedtar LO hvilke krav de skal stille i årets lønnsoppgjør.
Krav om AFP i 2027
Da blir det bestemt at LO vil utsette kravet om å endre ordningen med ekstrapensjon til 2027.
– Jeg sier ikke at dette blir lett. Men alle parter er best tjent med en omforent løsning. Det er nok av dem som ønsker å avvikle hele AFP-ordningen, poengterte Vistnes.
Fellesforbundet «stiller seg 100 prosent bak» å utsette AFP-kravet til neste år, ifølge leder Christian Justnes i LOs største forbund i privat sektor. I dag har ikke LO en modell som er moden for forhandlingsbordet, mener han.
– Lærdommen fra 2018 er klar: Det nytter ikke å komme til forhandlingsbordet med målsettinger og prinsipper. Vi trenger faktiske løsningsforslag, konkrete avtaletekster og god forankring i forbundene. Og der har vi ikke kommet i dag, sa han.
Utålmodige i offentlig sektor
Også LOs medlemmer i staten støtter forslaget om å fremme AFP-saken med full styrke først neste år.
– Men vi er utålmodige og håper på en god prosess med forbundene framover, sier nestleder Pål Kjærstad i Norsk Tjenestemannslag (NTL) til FriFagbevegelse.
70 prosent av dem som jobber i en AFP-bedrift i løpet av yrkeslivet, får ikke privat AFP når de blir eldre.
Leder Helene Harsvik Skeibrok i Fagforbundet kom med følgende advarsel fra talerstolen i Folkets Hus:
– Vi merker økt politisk iver etter å privatisere offentlige tjenester. Det betyr at mange av våre medlemmer kan miste AFP. Vi er glade for at vi forplikter oss til å ta dette i mellomoppgjøret neste år, sa Skeibrok da hun fikk ordet i debatten etter LO-lederens tale.
Avtalefestet pensjon (AFP)
AFP står for avtalefestet pensjon, og gjelder for ansatte med tariff i privat sektor. Også ansatte i offentlig sektor har AFP.
Nesten 1 million ansatte i 12.000 foretak er omfattet.
Ordningen ble avtalt i tariffoppgjør mellom LO og N.A.F i 1988, og skulle gjøre det mulig å gå av med pensjon allerede med 62 år – fram til 67 år.
Ifølge den avgåtte LO-nestlederen Steinar Krogstad ble den ble egentlig innført for at «sliterne i arbeidslivet» ikke skulle bli presset ut i uføretrygd før de nådde pensjonsalder.
Ordningen ble endret i 2011.
Fra å være en pensjonsordning for dem mellom 62 og 67 år, ble AFP en tilleggsytelse som man kan benytte seg av fra man er 62 år, og som varer livet ut.
Det var ikke lenger et krav om å slutte å jobbe for å bli AFP-pensjonist.
Rett før jul i 2017 kom en evaluering av AFP-ordningen, som viste at AFP-reglene førte til at mange falt ut av ordningen på tampen av arbeidslivet. De oppfylte ikke kriteriene for å få AFP. Dette kalte man «hull».
Utsettelsene har vært mange siden 2017, og lønnsoppgjøret i 2024 skulle være siste sjanse til å ta AFP som kampsak før stortingsvalget i 2025.
Nå har LO bestemt seg for at AFP blir en kampsak i neste års lønnsoppgjør.
Kilde: Fagbladet, Store Norske Leksikon
Åpner for uravstemning
Den nye AFP-ordningen skal iverksettes «så fort det er praktisk mulig» etter mellomoppgjøret neste år.
– Vi må klare å finne fram til en konkret modell som forbundene kan stille seg bak, og denne modellen må være godt forstått og forankret blant våre medlemmer, sa hun.
Ifølge LO-lederen må det gis plass til en mulig uravstemning i arbeidet med en ny AFP-ordning.
– Hvorvidt vi trenger det, vil tiden vise. Vi må jo uansett sikre et resultat som vi vet vil stå seg i en uravstemning, men kanskje kan det være fint å ha en solid uravstemning å vise til, sa Vistnes.
Må få med NHO
LO-lederen lar det være helt klart: LOs ambisjon er å gjennomføre forhandlinger og komme til enighet med NHO.
– Vi skal ta NHO på ordet: «AFP får vi til gjennom godt trepartssamarbeid» var første kommentarer de ga etter kongressen, sa hun.
Nina Melsom, arbeidslivsdirektør i NHO, er glad for at LO nå ser ut til å finne en felles plattform «slik at vi kan jobbe fram en mer sosial og økonomisk bærekraftig AFP-modell.»
– Klarer vi det, vil det ha stor betydning for de mange arbeidstakerne som ikke fyller kravene til dagens ordning, skriver hun i en e-post til FriFagbevegelse.
Kompromissvedtaket på LO-kongressen i fjor sier at det er et samlet LO som nå skal prioritere arbeidet med å forbedre AFP-ordningene – både i offentlig og privat sektor.
– Med dette vedtaket har vi på plass en grunnmur for arbeidet som skal skje framover, sa Vistnes.
LO-kongressens enstemmige vedtak om AFP:
«Arbeidstakere som har fylt femti år skal opprettholde rettigheter som følger av dagens ordning. De vil også kunne motta AFP etter dagens ordning hvis de har minst 18 års opptjening i tariffbundet virksomhet samlet og har minimum 7 år mellom 50 og 62 år.
LO vil videre styrke AFP-ordningen gjennom at arbeidstakere i tariffbundne virksomheter opparbeider rett til AFP, basert på antall år i virksomheten.
LO vil også at uføre skal ha en rett til AFP, basert på opptjeningen fram til uføretidspunktet.»
Store utfordringer
LO-familiens store utfordring er å finne en ny AFP-modell som sikrer at ansatte etter mange år i en AFP-bedrift ikke mister retten til ekstrapensjonen.
Men den nye ordningen må også gi forutsigbarhet for unge som har et langt arbeidsliv foran seg.
Og LO må sikre en AFP-utbetaling til de som blir uføre.
– Selv om kongressens vedtak (se faktaboks) består av tre deler, så utgjør vedtaket en helhet. Vi må ta hensyn til at noen er redd for å miste muligheter som ligger i dagens ordning, mens andre er redd for å få for lite igjen i en ny modell, sa Vistnes.
– Vi skal forene det beste ved AFP, sikre at de som har AFP i dag fortsatt har rett i morgen. Og at flere av de som faller utenfor ordningen får den pensjonen de har rett på. Samtidig kan ikke kostnadene for bedriftene ved å inngå tariffavtaler og AFP bli for høye, understreket hun.
Nå: 0 stillingsannonser

