– Bruk av klasevåpen svært alvorlig

– Norge tar avstand fra bruk av klasevåpen i Jemen.

JOBB

Det sier utenriksminister Jonas Gahr Støre (Ap).

Ifølge Amnesty International kostet en amerikansk rakett med klasebomber 55 mennesker livet i Jemen før jul.

– Klasevåpen er et våpen som i stor grad rammer sivile og skaper store og uakseptable humanitære konsekvenser i lang tid etter bruk, sier utenriksminister Støre (Ap).

Amnesty International offentliggjorde mandag en rekke bilder som ifølge organisasjonen viser restene av en amerikanskprodusert Tomahawk-rakett og ueksploderte klasebomber fra et angrep i Jemen før nyttår.

Al-Qaida-leir

Den amerikanske raketten skal ha blitt brukt i et angrep mot en angivelig treningsleir for al-Qaida i Jemen 17. desember 2009. 55 mennesker ble drept, blant dem 41 sivile.

Forsvarsdepartementet i Jemen har påtatt seg ansvaret for angrepet, uten å nevne USA.

Pentagon svarte denne uken at alle aksjoner som involverer de jemenittiske myndighetenes kamp mot al-Qaida, må kommenteres av Jemen.

– USA må på banen

Per Nergaard, leder for mineavdelingen i Norsk Folkehjelp, ber om svar fra USA.

– USA må bekrefte eller avkrefte om amerikanske klasebomber er blitt brukt i Jemen, sier Nergaard.

– Hvis rapporten fra Amnesty er riktig, er dette det første kjente tilfellet hvor klasebomber er blitt brukt siden det internasjonale forbudet ble underskrevet av over hundre land i Oslo i desember i 2008, sier Nergaard.

Forbud fra august

Den internasjonale klasebombetrakten som forbyr bruk, produksjon, lagring og distribusjon av klaseammunisjon, trer i kraft 1. august.

106 land har signert traktaten og 36 har ratifisert. Verken Jemen eller USA har sluttet seg til klasebombeforbudet ennå. (ANB-NTB)

Powered by Labrador CMS