– Politiet må rekruttere bredere
Norsk politi må rekruttere spesialister med annen faglig bakgrunn enn Politihøgskolen.
Saken oppsummert
Det mener fagforeningsleder Jan Olav Frantsvold i Politijuristene.
Etter 22. juli har Oslo politidistrikt ansatt 95 nyutdannede politifolk. Målet var å frigjøre mer erfarne tjenestemenn til 22. juli-etterforskningen.
IT-analytikere
– Vel og bra, men det bekymrer meg at politiet ikke ser verdien av å rekruttere bredere fra andre faggrupper, sier Jan Olav Frantsvold til Dagsavisen.
I et samfunn med stadig større kompleksitet trenger vi spesialister som allerede kan faget sitt, sier Frantsvold.
– Vi har verdens beste politiutdannelse i Norge, men politiet er og blir generalister som kan litt av alt. I 22. juli-etterforskningen hadde vi for eksempel hatt stor nytte av IT-analytikere som er vant til å håndtere store mengder data og beslag – samt personer med spesialistkompetanse til å kartlegge miljøer.
Biologikurs
– Vi må ha noen framtidstanker – som å få inn statsvitere, kriminologer, økonomer, ingeniører, språkfolk, tolker, sosialantropologer, religions- og kultureksperter, psykologer, biologer, leger og forskere, sier han.
Som eksempel nevner han Økokrim.
– Økokrim har ansvaret for faunakriminalitet. Da er det selvfølgelig mer effektivt å ansette en biolog enn å sende en politimann på biologikurs, sier Frantsvold. (ANB-NTB)


Nå: 0 stillingsannonser