50 millioner ledige?
Arbeidsledigheten kan øke med mellom 18 til 30 millioner arbeidere over 2007-nivå, og mer enn 50 millioner dersom situasjonen fortsetter å forverre seg, heter det i en pressemelding fra ILO, den internasjonale arbeidsorganisasjonen.
16.03.2009
13:42
16.12.2013 09:16
Saken oppsummert
Samtidig risikerer så mange som 200 millioner mennesker å bli presset ut i ekstrem fattigdom.
Tallene er realistiske og ikke noe forsøk på å skremme, ifølge generaldirektør Juan Somavia i ILO. Han er en av gjestene under LO-kongressen i mai.
Samordning må til
– Mange regjeringer er klar over dette og gjennomfører tiltak, men det trengs mer samordnet og besluttsom handling for å unngå en global sosial tilbakegang, sier han.
ILO-sjefen sier at krisen har gjort arbeidet for å skape verdige arbeidsforhold enda mer relevant, og han ber verdens ledere om å iverksette tiltak som kan skape flere arbeidsplasser samtidig som arbeidstakere får bedre beskyttelse.


Nå: 0 stillingsannonser