662 millioner til terror-oppfølging
Regjeringen setter av penger til oppfølgingen etter terroraksjonene i sommer.
Saken oppsummert
anders.hauge-eltvik@lomedia.no
I 2012 setter regjeringen av totalt 662,4 millioner kroner til oppfølgingsarbeidet.
Midlene fordeles slik:
– 150 millioner kroner er satt av til økt utbetaling av voldsoffererstatning.
– 30 millioner kroner er satt av til å øke saksbehandlingskapasiteten for søknader om voldsoffererstatning.
– 4,8 millioner kroner går til kriminalomsorgen, for å gjennomføre varetektsfengslingen av siktede på forsvarlig vis.
– 7,5 millioner kroner ekstra til Justisdepartementets driftsutgifter, som følge av de store ødeleggelsene departementet ble påført.
– 250 millioner kroner ekstra gåt til Fornyings-, administrasjons- og kirkedepartementet. De ødelagte bygningene skal sikres, og midlertidige lokaler gir leiekostnader. Departementenes Servicesenter (DSS) går 100 millioner ekstra for å levere sikkerhetstjenester og andre fellestjenester til departementene som nå er spredt på en rekke lokaliteter.
– 50 millioner kroner går til kommunene, øremerket til å dekke ekstraordinære utgifter til psykososial oppfølging.
– 356,1 millioner kroner går til Justisdepartementet, der 163,8 går til politi- og påtalemyndighet, 95 til etterforskingen av angrepene, 29,7 til bedre helikopterberedskap, 30 til PST og 9,1 til påtalemyndighetene.
– 6,3 millioner kroner går til Arkivverket, for å sikre arkivmaterialet som ble påvirket av bombeangrepet i regjeringskvartalet.


Nå: 0 stillingsannonser