ENIGHET: Forhandlingene om ny offentlig tjenestepensjon pågikk hele natta for LO Stat-leder Egil André Aas og resten av LOs delegasjon.
Håkon Eltvik
Enighet om ny tjenestepensjon for 800.000 ansatte i stat og kommune. LO Stat: – Medlemmene er sikret gode pensjoner
LO Stat-leder Egil André Aas mener løsningen som skal ut til uravstemming har en god sosial profil, som sikrer et godt pensjonsnivå og pensjonstillegg til de som må gå av tidlig.
anders@lomedia.no
Etter en intens periode med forhandlinger, kom partene så langt at LO Stat-leder Egil André Aas og forbundene kan anbefale den prosessavtalen de har fått med regjeringa.
– Vi har fått på plass en god og helhetlig løsning, med en god sosial profil. Den sosiale profilen og totalen er så god at vi anbefaler denne prosessavtalen, oppsummerer han rett etter forhandlingene.
• Statsansatte henger etter i lønnsutviklingen
– Godt pensjonsnivå
Med dette anbefalte forslaget, mener Aas at medlemmene i LO Stats forbunds sikres gode pensjoner.
– I dette ligger det et godt pensjonsnivå for forbundenes medlemmer, samtidig som vi har fått tettet hull som vi har i dagens AFP og fått på plass et tidligpensjonstillegg for de som må gå av tidlig.
Aas viser til utregninger gjort for årskullene 1973 og 1993, og forskjellene på hvor lenge disse må jobbe for å nå et pensjonsnivå på 66 prosent av grunnlønna. Både for lønnsnivå på 4 og 6 ganger grunnbeløpet i Folketrygden, vil de måte stå tre, fire og i noen tilfeller fem år lenger i jobb med dagens ordning enn den nye for å oppnå 66 prosent av sluttlønna i pensjon.
Det kommer også et nytt pensjonselement som er kalt «Betinget tjenestepensjon», som vil gi sikkerhet for de som i utgangspunktet ikke kvalifiserer for AFP.
– Dette nye pensjonselementet vil også kunne tas ut fleksibelt for alle fra 62 til 70 år i tillegg til de andre ytelsene som ligger i ordningen, sier Aas.
• Lurer du på ordene som blir brukt under tariffoppgjøret? Sjekk tariffleksikonet
Særaldersgrenser
Et annet, stort spørsmål har vært hva som skal skje med særaldersgrensene. Her mener Aas de har fått på plass en god løsning.
– En av de andre store utfordringene i forhandlingene har vært gruppene som har særaldersgrenser. Her har vi fått på plass en avtale som sikrer forutsigbarhet for denne gruppen, noe som var viktig. Det vanskeligste har vært å få på plass tidligpensjonstillegget. I tillegg til særaldersgrensene, sier han.
Aas sier at det aldri er sånn at man får alt man ønsker seg i forhandlinger, heller ikke i denne.
– Det er alltid slik i forhandlinger at vi kunne tenkt oss enda større ytelser på noen elementer, men helheten, herunder den sosiale profilen er så god at vi vil anbefale forbundene med sine medlemmer å stemme ja til prosessavtalen i forbindelse med uravstemningen som skal gjennomføres. Men først skal vi bruke tiden på å informere godt om resultatet, sier Aas.
Endelig frist for å melde tilbake til ASD er satt til 1. juli 2018.
• LO bekymra for aukande forskjellar: – Vi risikerer ei kraftig svekking av den norske modellen
Frifagbevegelse kommer med mer etter pressekonferansen som startet klokka 13.
Mest lest
Ole Martin Kolberg, FOs hovedtillitsvalgt i Fredrikstad kommune, og Kine Kvamme Andersen er bekymret for hvordan kommunen skal klare å rekruttere nye vernepleiere.
Simen Aker Grimsrud
60 ansatte i kommunen må begynne i turnus: – Veldig mange søker seg bort
– Jeg er trist. Det er vondt å gå rundt på min arbeidsplass nå, forteller operatør Inger Hilde Bårdsen.
Jan-Erik Østlie
Strømprisen kan koste Inger Hilde og 200 kollegaer jobben
Berit Roald / NTB
Ukjent antall Skeidar-ansatte mister jobben: – Har gått fort og brutalt
Martin Guttormsen Slørdal
Engelskmenn med jobb og familie trenger gratis mat for å overleve
Gerd-Liv Valla blir 75 år, men opplever en ny politisk vår som strømpolitiker. – Det er ingen strømkrise, det er en strømpriskrise, slår hun fast.
Knut Viggen
Gerd-Liv Valla skjønner ikke hvorfor arbeidslinja har blitt et skjellsord
Gjestearbeiderne i Ölands dyrepark jobbet seks dager i uka og fikk utbetalt mellom seks og sju tusen kroner i måneden.
Colourbox
Svensk dyrepark serverte ansatte samme mat som dyra
Bjørn Sigurd Svingen er leder av Fellesforbundets avdeling på Raufoss. Han drar nå i gang politisk streik mot høye strømpriser.
Helge Rønning Birkelund
Nå blir det politisk streik mot høye strømpriser: – Vi må gjøre et eller annet for å bli hørt
Naujasis minimalus darbo užmokestis devyniose ūkio šakose.
Brian Cliff Olguin
Naujasis minimalus darbo užmokestis Norvegijoje
– Løgn og uredelighet er et dårlig utgangspunkt for samarbeid, sier Eystein Garberg (til høyre). – Påstandene får stå for hans regning, svarer Geir Ove Kulseth. Begge er kandidater til ledervervet i EL og IT Forbundet.
Knut Viggen
Bitter lederstrid i LO-forbund: Anklager motstander for løgn og kaller valgmøte «regissert»
Andrew Kelly Reuters/Ritzau Scanpix
Danskene kan miste fridag. Skammelig, mener fagbevegelsen
BEKYMRET: – Vi er bekymra for at bedriften for raskt tar ut synergier etter en omorganisering, sier hovedtillitsvalgt for EL og IT Forbundet i Telenor Norge, Kenneth Pettersen.
Leif Martin Kirknes
200 mister jobben i Telenor: – Usaklig å sparke faste ansatte når man har så mange innleide
Christian Eriksen og Linda Kjeldaas har vært nødt til å tåle litt kjeft den siste månedene. De forstår at togpassasjerene er frustrerte over fulle tog og innstilte avganger.
Morten Hansen
Konduktørene har hatt en måned med kjeft, stappfulle tog og frustrerte passasjerer
– Nå har arbeidstakersiden helt andre rettigheter under forhandlinger, sier tillitsvalgt Arvid.
Privat
Arvid jubler for egen tariffavtale. Nå håper han på et statusløft
Den amerikanske storsatsingen på fornybar industri kan ramme europeisk industri hardt på sikt, mener utenriksminister Anniken Huitfeldt.
Adam Schultz (whitehouse.gov) via Wikimedia Commons / Jan-Erik Østlie
Bidens fornybar-satsning får EU og Norge til å skjelve
Brian Cliff Olguin
Butikkansatte stusser over matprisene: – Lurer på hvor pengene blir av
Anita Arntzen
500 unødvendige dødsfall hver uke: Sykepleier Ida står midt i en helsestorm
Kine Mariana Soma har drømt om å bli frisør helt siden hun var liten. Nå håper hun at hun holder seg skadefri og kan være lenge i drømmeyrket.
Eilin Lindvoll / Dagsavisen
Kine bør jobbe i 50 år til for å få en god pensjon: – Urealistisk
Nordmenn bruker mindre penger i butikkene. Det kan føre til oppsigelser i varehandelen.
Erlend Angelo
Hver tredje butikk vurderer eller planlegger å nedbemanne
Gjenåpningen av Follobanen ble onsdag nok en gang utsatt, foreløpig på ubestemt tid.
Bane NOR
Follobanen bygget med flere vrakede deler ved en feil
– Erna bommer bevisst, skaper frykt og usikkerhet ved å spre feilinformasjon, mener Peggy Hessen Følsvik.
Jan-Erik Østlie