Aleris-saken:

Lysbakken og Moxnes: – Denne rettssaken åpner folks øyne for hva vi har sluppet løs i norsk omsorg

SV-leder Audun Lysbakken og Rødt-leder Bjørnar Moxnes sitter side om side i rettssal 823 i Oslo tinghus. De følger det mange mener er en rettssak om arbeidslivets framtid.

Partilederne Bjørnar Moxnes i Rødt og Audun Lysbakken i SV.
Partilederne Bjørnar Moxnes i Rødt og Audun Lysbakken i SV.
Publisert

JOBB

Forrige uke troppet Arbeiderpartiets nestleder Hadia tajik opp i rettssalen. Hun hørte Mats Rolfsen fortelle om hvordan konsulenter skal ha blitt bedt om å trikse med fakturaer for å framstå som næringsdrivende med flere oppdragsgivere.

Lysbakken og Moxnes hørte Oskar Wilhelmsen fortelle om årene som Aleris-konsulent. Blant annet om hvordan de følte seg tvunget til å kjøre en narkoman beboer til Oslo for å handle heroin.

Løsarbeidersamfunn i velferd

I rettssalen møter 24 omsorgsarbeidere som har jobbet for Aleris som konsulenter. De mener de utførte regulært arbeid og skulle vært fast ansatte. De krever etterbetalt overtid, feriepenger og tariffbestemte rettigheter.

– Denne saken avdekker at løsarbeidersamfunnet er på lang vei inn i velferdsstaten, sier Audun Lysbakken til Fagbladet.

Dette regnestykket er partene i Aleris-rettssaken rykende uenige om

Tre partier i salen

Med Lysbakken og Moxnes så har toppolitikere fra tre partier vært på tilhørerbenken.

– Hvorfor?

– For å lytte og lære. Domstolen må ta stilling til hva som er lovlig og ikke, men det dreier seg like mye om hvordan vi vil ha det i norsk arbeidsliv – og det er et politisk spørsmål. Hvordan er lovverket? hvordan fungerer det og hvordan vi vil ha det? sier Lysbakken.

Han og Moxnes peker begge på at profittmotiv gir mer skeivhet i arbeidslivet.

– Vi får en økende bruk av løsarbeidere, noe vi trodde vi var ferdig med i norsk arbeidsliv, sier Moxnes.

Aleris-leder: Ja, det er forsvarlig å jobbe 24-timers våkne vakter

– Vi vil rydde opp

– Dette går rett inn i kampen om profitt i velferden, sier Moxnes videre, og legger inn et stikk mot Arbeiderpartiets Tajik som var i rettssalen uka før dem:

– I Stortinget forsøker vi å rydde opp og få ut de kommersielle. Men de borgerlige sammen med Arbeiderpartiet verner om retten for disse eierne å hente profitt fra velferden. Det er hyggelig at Tajik også finner rettssaken interessant, men vi håper Arbeiderpartiet snur og stemmer imot profitt i velferden, sier Moxnes.

– Vi kommer til å fortsette å jobbe for profittforbud. Denne rettssaken åpner øynene for mange. Den viser hva som slippes løs når man godtar profitt i helse og omsorg, sier Lysbakken.

Meld deg på nyhetsbrevet vårt

Følg oss på Facebook

Powered by Labrador CMS