Streng prioritering: - Vi har ikke kapasitet til å rekke over alle, og må prioritere strengt, sier RVO i renhold, Eva Jenssen.
Mats Johannesen
Fortsatt behov for regionale verneombud
– Det hender at folk ikke engang vet om at de er verneombud, sier Eva Jenssen, som reiser rundt for å sjekke om bedriftene tar vare på sine ansatte med HMS-arbeid i renholdsbedrifter.
merete.holtan.garte@lomedia.no
Før årsskiftet ble årsrapporten for de regionale verneombudene i hotell-, restaurant- og renholdsbransjen klar. Den viser tilstanden for 2014, og er klar i sin konklusjon: De regionale verneombudene (RVO-ene) trengs fortsatt for å påse at bedriftene i det ganske land sørger for å ha et systematisk HMS-og vernearbeid.
Allerede i forordet slås det fast: «Kapasiteten er langt mindre enn behovet og ressursene må prioriteres strengt».
Har ikke kapasitet
RVO-ordningen startet opp for fire år siden, og regjeringen varslet i høst en innenfor renhold. Ifølge bransjens egen årsrapport fra 2014 er en slik evaluering overflødig.
Rapporten slår fast at 12 regionale verneombud i 2014 hver dag reiste rundt og jobbet for å bedre HMS-tilstanden innenfor bransjene hotell-, restaurant- og renhold. Eva Jenssen er en av disse. Hun har ansvar for renholdsbedrifter i Møre og Romsdal, Sør- og Nord-Trøndelag, og har mer enn nok å gjøre.
– Vi har ikke kapasitet til å rekke over alle, og må prioritere strengt, sier hun.
For syns skyld
De 12 verneombudene besøkte i alt 1539 virksomheter i 2014, hvorav 733 innenfor renhold. Rapporten viser at halvparten av dem manglet vernetjeneste, et prosenttall Eva Jenssen synes stemmer godt.
– Jeg ser en bedring hos bedrifter som er blitt så store at de er nødt til å velge verneombud. Jo større bedriften er, jo flere krav stilles. Men jeg ser også hyller med HMS-permer som ikke er åpnet siden 2012, sier hun.
Årsrapporten fra 2014 viser at enkelte virksomheter peker ut verneombud nærmest for syns skyld, uten å gi vedkommende opplæring i HMS-arbeid.
– Bedriftsledelsen må oppgi et navn for å få offentlig godkjenning. Men det hender at folk ikke engang vet om at de er verneombud, forklarer Eva Jenssen.
Avslår hjelp
Innenfor renhold ble det i 2014 prioritert å sjekke små og mellomstore bedrifter, som ikke er registrert i den såkalte Godkjenningsordningen for renholdsvirksomheter. Også enkeltmannsforetak og virksomheter som enten er helt uten vernetjeneste eller i praksis har en tjeneste som ikke fungerer, ble besøkt.
I rapporten står det å lese at mange bedrifter ikke bare mangler verneombudsordning, men også avslår bistand fra RVO-ene, til tross for tilbud om veiledning og hjelp. Rapporten viser også at mange ansatte er ukjente med arbeidsgiverens HMS-arbeid, og hvem som er deres verneombud.
Mest lest
MISFORNØYD: Raj Kumar Fylling er meget misfornøyd med egen lønnsutvikling i Skatteetaten. Ifølge lønnstatistikk fra etaten de siste fem årene er det store skjevheter i systemet.
Ole Palmstrøm
Raj (63) har fått 24.700 kroner i lønnshopp på fem år. Kollegaen fikk nesten 100.000 kroner mer
LO og NHO ble enige i årets lønnsoppgjør. Men hva ble de egentlgi enige om? FraFagbevegelse prøver å forklare resultatet.
Håvard Sæbø
Hvordan kan 2,25 kroner i timen bli 2,7 prosent? Lønnsoppgjøret forklart
2,7 PROSENT: Virke-direktør Torgeir Kroken (t.v.) og LO-nestleder Roger Heimli peker på at de har fått til samme resultat som i LO/NHO-oppgjøret.
Brian Cliff Olguin
Nytt lønnsoppgjør i havn: 34.000 ansatte får ny lønn
Noen av dagens koronaordninger gjelder ut juni, andre gjelder ut september. Her får du oversikten.
Emmie Olivia Kristiansen
16 støtteordninger du kan ha krav på nå. Her er den samlede oversikten
Sissel M. Rasmussen
Tonje (18) anbefaler yrket som nesten ingen jenter velger
Mange kan ha krav på gratis eller subsidiert tannbehandling uten å vite det. (Illustrasjonsfoto)
colourbox.com
Har du krav på gratis tannbehandling uten å vite det? Sjekk lista
For første gang på 10 måneder er Arbeiderpartiet større enn Høyre. Erna Solberg må med andre ord se opp til Jonas Gahr Støre igjen.
Leif Martin Kirknes
Ny måling: Nå er Ap størst igjen. Det har ikke skjedd siden juni i fjor
FÅR FERIEPENGER: Ørjan Strømhaug er glad for de ekstra pengene som vil tikke inn på kontoen. Han var permittert fra jobben på et personbilverksted fra mai til desember i 2020.
Tormod Ytrehus
Nå blir det likevel feriepenger på dagpenger for småbarnspappa Ørjan. Så mye kan han få
Nestledere i LO Stat: Henriette Jevnaker (t.v.) og Lise Olsen.
LO Stat
Lønnsoppgjøret: Så mye får helsearbeidere, postbud og operasangere
Nå er det snart tid for lønnsforhandlinger for store grupper av offentlig ansatte.
Emmie Olivia Kristiansen
Hva skjer i lønnsoppgjørene fremover? Åtte spørsmål og svar
Lønnsoppgjøret i helga var forhandlinger mellom LO og NHO i privat sektor, her ved LO-leder Peggy Hessen Følsvik og NHO-leder Ole Erik Almlid. Frontfaget utgjør cirka en tredjedel av dette oppgjøret, og rammen får betydning for de øvrige oppgjørene.
Håvard Sæbø
Hva er egentlig frontfagsmodellen? Du får svarene her
LO Media
Fagbevegelsen er samstemt: SV må med i en ny rødgrønn regjering
Wizz Air er i hardt vær igjen, etter at et lydopptak fra det som skal være et internt møte om hvem som skulle prioriteres i en oppsigelsesprofess, har lekket til pressen. Samtidig har selskapet tap i rumensk rett mot tidligere ansatte.
Helge Rønning Birkelund
Wizz Air tapte rettssak mot tidligere ansatte: – Det bør være en ordentlig tankevekker
Nå starter forhandlingene om lønna til postbud Lars Sigurd Sandve og 159.000 andre som er ansatt i bedrifter som er organisert i arbeidsgiverorganisasjonen Spekter.
Alf Ragnar Olsen
Nå starter lønnsoppgjøret for helsearbeidere, postbud og operasangere
– Fra en ansvarlig posisjon skal vi ha en full gjennomgang av Nav og hvordan de som jobber i Nav, best kan gjøre den viktige jobben de er satt til å gjøre, sier Ap-leder Jonas Gahr Støre.
Øyvind Aukrust
Støre varsler full gjennomgang av Nav: Slik skal Norge bli best til å få folk i jobb igjen
Renhold er en yrkesgruppe med lav lønn. I år får LO-organiserte på denne overenskomsten et lavlønnstillegg på 1 krone per time.
Erlend Angelo
Derfor er lavtlønte kvinner så viktig for LO
Ghenet Zemichael Tewelde (51) får både fast jobb og etterbetalt tapt lønn, feriepenger og ikke-økonomisk tap.
Jærbladet
Alenemor Ghenet (51) måtte gjennom ni kontrakter og en rettssak - får endelig fast jobb
Senterpartiet faller 4,6 prosentpoeng til en oppslutning på 14 prosent i målingen.
Jan-Erik Østlie
Arbeiderpartiet kraftig fram i ny meningsmåling. Senterpartiet stuper
STØRSTE NHO-GROSSIST: Innen grossistbransjen som er organisert i NHO, er Rema Distribusjon den største aktøren. Nå får de ansatte der en minstelønn på over 220 kroner timen.
Roy Ervin Solstad
Solid lønnshopp for lager- og havnearbeidere
Arbeids- og sosialminister Torbjørn Røe Isaksen (H) vil gi utenlandske arbeidstakere kompensasjon for tiden de blir hindret fra å jobbe i Norge på grunn av innreiserestriksjoner.
Jan-Erik Østlie