JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

Arbeidsliv

Over 500 mister jobben: – Dette er virkelig ille

Gigakollapsen i anleggsbedriften Bertelsen & Garpestad fortsetter å vokse.
– Dette er en tragedie for mange, sier bostyrer Magnus Jonsbråten. Over 500 ansatte er nå rammet etter kollapsen i anleggskjempen Bertelsen & Garpestad.

– Dette er en tragedie for mange, sier bostyrer Magnus Jonsbråten. Over 500 ansatte er nå rammet etter kollapsen i anleggskjempen Bertelsen & Garpestad.

Privat

Saken oppsummert

oystein@lomedia.no

– Dette er en tragedie for mange. Folk har forpliktelser, familier og et nært forhold til arbeidsgiver. Jeg har sett hvor lei seg folk er.

Det sier advokat Magnus Jonsbråten til Arbeidsmanden. Han er bostyrer etter at anleggskjempen Bertelsen & Garpestad har kollapset.

Bakgrunn: Konkurs tross milliardinntekter: – Kan bli en voldsom dominoeffekt

Kollapsen sprer seg

Sør-Rogaland tingrett har nå åpnet konkurs i hele Bertelsen & Garpestad-systemet, opplyser bostyreren.

Det startet med B & G Anlegg Holding og Bertelsen & Garpestad i forrige uke, men torsdag 19. mars ble også øverste selskap i strukturen, B & G Holding AS, slått konkurs.

Dermed er alle de tolv selskapene i konsernet berørt.

– Dette er en kjempestor konkurs lokalt, og en stor konkurs nasjonalt. Vi har vel sendt ut minst 500 oppsigelser nå, sier Jonsbråten.

Bostyreren leder arbeidet med å få oversikt over verdier, selskaper og ansatte. Bare i Bertelsen & Garpestad er drøyt 430 ansatte berørt.

I tillegg kommer minst 100 ansatte i ulike datterselskaper, blant annet B & G Vest på Bømlo, B & G Betongentreprenør på Sørlandet og B & G Rental i Egersund-regionen.

Arbeidsmandsforbundet har over 200 medlemmer i konsernet.

Kartlegger hva som kan reddes

Bostyreren beskriver en krevende situasjon der alle selskaper i konsernet nå vurderes enkeltvis.

– Vi må se om noe kan selges videre til andre eiere, eller om den økonomiske situasjonen gjør det umulig. Det handler om å sikre verdier og ta vare på ansatte i en veldig vanskelig situasjon, sier han.

Rundt 200 ansatte har deltatt på et digitalt orienteringsmøte om blant annet lønnskrav.

Konkursboet og den lokale banken informerer nå om innmeldinger til Navs lønnsgarantiordning, slik at de ansatte kan få dekket lønn i oppsigelsestiden og feriepenger.

– Vi prøver å gjøre dette på en forsvarlig og god måte, sier Jonsbråten.

– Horisonten er kullsvart

Arbeidsmanden har forsøkt å få intervju med folk i ledelsen, uten å lykkes.

Styreleder Sverre Garpestad, som eier halvparten av konsernet, sier til NRK at konkursen kom som et sjokk.

– Det føles verre enn de ti siste begravelsene jeg var i på en gang, og tankene går først og fremst til de ansatte. Horisonten er ikke bare svart, den er kullsvart, sier han.

NRK omtaler konkursen som en av de største i moderne norsk byggebransjehistorie. Gjelden ligger på rundt 1,9 milliarder kroner.

Ansatte strever med skjemaer

Distriktssekretær Ole Jarl Madland i Norsk Arbeidsmandsforbund har møtt mange av de berørte i Egersund.

– Stemningen er tålig bra, men det er mange spørsmål. Folk sliter for eksempel med alle skjemaene de må fylle ut. Husk at dette er maskinførere, ikke kontorfolk.

Han forteller at banken har orientert om muligheter som lån med pant i lønnsgarantien, avdragsfrihet og gjennomgang av forsikringer.

Arbeidsmanden har forsøkt å få intervju med hovedtillitsvalgt Eivind Omdahl og andre ansatte, foreløpig uten å lykkes.

– Jeg forstår at de ikke ønsker å snakke med media nå. De prøver bare å få oversikt over situasjonen, sier Madland.

Store ringvirkninger

Forbundssekretær Kjell Ivar Slettmoen i Arbeidsmandsforbundet forteller til Arbeidsmanden at ansatte ønsker hjelp fra forbundet.

– Vi er ferdige med akuttfasen. Folk har fått oppsigelsene. Noen har fått ny jobb, og lærlingene ser ut til å ha funnet løsninger. Men konkursen har enorme følgekonsekvenser, særlig for underentreprenører og lokale bedrifter, sier han.

Flere av B & G-selskapene hadde store kontrakter med små leverandører som står i fare for å tape store beløp.

Gransking kommer

Bostyrer Magnus Jonsbråten understreker til Arbeidsmanden at årsakene til konkursen vil bli gjennomgått senere.

– Det vil komme en grundig gjennomgang. Men det er useriøst av meg å mene noe bombastisk nå, sier han.

Han er tydelig på at omfanget er stort, og at mange er rammet.

– Dette er virkelig ille. Det er tragisk for mange, og for enkelte er det ekstra ille. Vi gjør det vi kan for å hjelpe dem gjennom dette, sier Jonsbråten.

Ole Jarl Madland er distriktssekretær i Norsk Arbeidsmandsforbund.

Ole Jarl Madland er distriktssekretær i Norsk Arbeidsmandsforbund.

Merete Holtan Garté

Warning
Dette er en sak fra

Vi skriver om og for arbeidsfolk i blant annet anlegg, vakt, renhold, asfalt og bergverk.

Les mer fra oss