Titiania sto i fare for å måtte stoppe gruvedriften. Nå gjør de alt for å sikre en ustabil demning

NVE varslet endringer i stabiliteten i en gruvedam hvor Titania deponerer avgangsmasser. Nå har direktoratet godkjent bedriftens planer for å sikre dammen.

PRODUSERER FORTSATT: Bergverksbedriften Titania i Sokndal utvinner ilmenitt fra dette dagbruddet. Avgangsmassene deponeres i en dam ved Gauknetjørna på Tellesnes.
PRODUSERER FORTSATT: Bergverksbedriften Titania i Sokndal utvinner ilmenitt fra dette dagbruddet. Avgangsmassene deponeres i en dam ved Gauknetjørna på Tellesnes.
Publisert Sist oppdatert

JOBB

Gruva Titiania i rogalandskommunen Sokndal har siden 1994 deponert avgangsmasser i en dam ved Gauknetjørna på Tellesnes. Dammen ble bygget etter kravene på den tida, men i august i år gjorde Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) undersøkelser som avdekket av dammen er for dårlig sikret.

I en orientering på direktoratets nettsider sa seksjonsleder for damsikkerhet i NVE, Lars Grøttå, dette:

– Dammen er ikke farligere enn før, men med den nye kunnskapen vi har om stabiliteten i deponimassene bak demningen, må det gjennomføres tiltak og dokumenteres at sikkerheten er ivaretatt.

Mindre vann i dammen

Titianias landdeponi ble i august oppjustert fra såkalt konsekvenskategori 0 til 4. Det vil si at demningen i dammen ble vurdert flere hakk mer sårbar, med langt mer alvorlige konsekvenser dersom den skulle briste.

Titania satte i gang akutte tiltak for å sikre deponiet i påvente av mer permanente endringer.

– Vi gjorde blant annet omfattende målinger og deponerte masser lenger inn i dalen for å unngå å tilføre mer vann i dammen, forteller hovedtillitsvalgt i Tiania, Frank Toks.

– Inngripende tiltak

Dette var ikke nok for NVE, som varslet Titania om at ytterligere tiltak måtte settes i gang. Direktoratet varslet også at det ville vurdere å vedta stans av deler av virksomheten dersom bedriften ikke kunne dokumentere at de nå og i framtida ville sikre dammen godt nok.

NVEs foreslåtte pålegg var av så omfattende art at det i realiteten ville bety full stopp i gruveaktiviteten.

– Tiltakene var inngripende og ville fått stor betydning for driften og produksjonen vår, sier Frank Toks.

Produksjonen fortsetter

Titania var ikke enig i bakgrunnen for NVEs varsel og sendte i begynnelsen av november dokumentasjon på hva bedriften hadde gjort for å sikre dammen til nå, og hva som vil bli gjort framover.

I midten av måneden kom et nytt vedtak fra NVE. I dette lister direktoratet opp seks konkrete krav for å sikre dammen ytterligere.

– Et par av kravene er tøffe, og krav vi må få gjennomført, men resten av aktivitetene er allerede satt i gang hos oss, sier Frank Toks.

Vedtaket kom som en lettelse for ham og kollegaene i gruva.

– Påleggene er alt i alt mindre omfattende enn i forrige varsel, og sikringen ser ikke ut til å påvirke produksjonen vår nevneverdig.

– Jobben vår er anerkjent

Den hovedtillitsvalgte oppfatter at NVE nå er enige i at sikkerheten er og vil bli ivaretatt på en tilfredsstillende måte av Titania.

– Alt i alt skal vi være fornøyde med måten vi har kommet ut av denne situasjonen på. Det er spesielt godt å se at NVE nå har anerkjent den jobben vi har gjort på deponiet i snart ett år, oppsummerer Frank Toks.

Powered by Labrador CMS