JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

Unngikk streik i anleggsbransjen

Anleggsarbeiderne får økt lønna med 6,50 kroner i timen, og forskuttering av sykepenger. Dermed blir det ikke streik.

Siri Hardeland

Saken oppsummert

ane.borrud@lomedia.no

Arbeidsmandsforbundet og NHO Byggenæringen ble i natt enige om forslag til revidert overenskomst for private anlegg for 2026 – 2028.

Overenskomsten for private anlegg gjelder arbeidere som tunnelarbeidere, betongarbeidere og forskalingssnekkere. Mange av dem har lange arbeidsperioder på rotasjon, og ofte langt hjemmefra.

Dermed kan 400 anleggsarbeidere som var tatt ut streik fra fredag 12. juni og 700 anleggsarbeidere som var tatt ut fra tirsdag 16. juni pakke bort streikevestene.

Dette ble de enige om:

Høyere lønn

Det gis et generelt tillegg på kr 6,50 pr time fra 1. april 2026. Dette er lagt på tarifftillegget. 

Det vil si at alle anleggsarbeiderne skal gå opp 6,50 kroner i timen, pluss lønnsøkningen de blir enige om i kommende lokale forhandlinger. 

Partene ble også enige om at fagbrev-tillegget økes til kr 16,50 pr time.

Skifttilleggene økes med 6 prosent.

Kilometergodtgjørelse heves med 50 øre.

Minstelønna Minstelønna heves til kroner 278,25 pr time for 37,5 timers uke.

Men økt minstelønn vil ikke bety mer på lønnsslippen for de fleste anleggsarbeiderne.

De aller fleste har lokale forhandlinger og ei lønn som er høyere enn minstelønnssatsene. Derfor kaller de krav om økt minstelønn for «å løfte luft». 

Det er likevel viktig for bransjen, som har mesteparten av sine kontrakter med offentlig byggherrer, at minstelønnssatsene går opp.

Forskrift om lønns- og arbeidsvilkår i offentlige kontrakter sier at ansatte hos entreprenører og underentreprenører ikke skal ha dårligere lønns- og arbeidsvilkår enn det som står i landsomfattende tariffavtaler. 

Derfor er minstelønnssatsene i tariffavtalene viktige. Jo høyere minstelønn, jo mer må de utenlandske selskapene betale sine ansatte, og jo mindre mulighet har de til å underby norske anleggsbedrifter. 

Sagt med andre ord, så blir minstelønna i tariffavtalen liggende som en bunn for lønnsnivået som de utenlandske selskapene kan gi arbeiderne sine.

De to ulike avtalene for anleggsarbeidere

I Arbeidsmandsforbundet er det to avtaler for anleggsarbeidere. Den ene er overenskomsten for private anlegg, der arbeidsgiverne er organisert hos NHO Byggenæringen.

De startet lønnsforhandlingene onsdag 6. mai. Det ble brudd, og partene møttes hos Riksmekleren 11. juni.

På den andre avtalen, anleggsoverenskomsten for maskinentreprenører, er arbeidsgiverne organisert i Maskinentreprenørenes Forbund (MEF).

Her startet lønnsforhandlingene tirsdag 19. mai. Det ble brudd, og partene skal møtes hos Riksmekleren 25. og 26. juni.

Totalt er det nesten 15.000 medlemmer i Arbeidsmandsforbundet på disse to avtalene, med rundt 7.500 på private anlegg, og bortimot 7.500 på maskinentreprenørene.  

Forskuttering av sykepenger

En av årsakene til at det ble brudd i forhandlingene 6. mai, var spørsmålet om forskuttering av syke-, foreldre- og pleiepenger.

Det betyr at ansatte får lønn som normalt ved sykdom, mens arbeidsgiver krever pengene tilbake fra Nav.

Nå er det på plass.

Bestemmelsen om forskuttering av syke-, foreldre- og pleiepenger trer i kraft 1. mars 2027.

Forskutteringens lengde begrenses i inntil fire måneder i løpet av kalenderåret, inkludert arbeidsgiverperioden for sykepenger.

Ordningen vil gjelde for arbeidstakere som har vært sammenhengende ansatt i bedriften i minst seks måneder. 

Eksisterende bedre avtaler eller ordninger i den enkelte bedrift skal ikke forringes som en følge av denne avtalen.

Partene vil evaluere ordningen etter 1. januar 2029.

Kvartsstøv og kompetanse

Det ble også enighet om en viktig presisering i protokollen om kvartsstøv og kompetanse. 

Du finner protokollen fra Riksmekleren i bunnen av denne saken på Arbeidsmandsforbundets sider.

Nå sendes forslag til revidert overenskomst for private anlegg ut på uravstemning. Dato er ikke satt.

Warning
Dette er en sak fra

Vi skriver om og for arbeidsfolk i blant annet anlegg, vakt, renhold, asfalt og bergverk.

Les mer fra oss