Faksimile
Varsko her – nå lanseres historiebok om bergverk i Rogaland
13 forskjellige artikler om alt fra gruvedrift til steinhuggerier er nå samlet mellom to permer. I over to år har Arbeidernes Historielag i Rogaland jobbet med en bok om bergverksindustrien i fylket.
camilla@lomedia.no
Boka har fått tittelen Varsko her! Undertittelen er Bergverk i Rogaland gjennom tidene, og blir av redaktør Jan Magne Arntsen beskrevet som et ganske ambisiøst bokprosjekt.
– Vi slår på stortromma, sier Arntsen på telefon fra vestlandsfylket.
Han kan også fortelle at tittelen på boka er litt personlig. Han er selv sønn av en steinhogger, og husker godt at faren drev og sprengte. Da måtte han alltid rope en advarsel først: varsko her!
– Det er et uttrykk som er brukt i gruver, og ikke minst i steinhoggeriene rundt omkring, forteller han.
Steinhuggeriene blir også trukket fram i boka, i tillegg til gruvedrift, bergverk, og produksjon av byggeråstoff som pukk, stein og grus.
– Den favner veldig vidt, vi har til og med en egen artikkel om steinhoggerne som bygde Stavanger domkirke. Det er derfor vi er litt ambisiøse når vi snakker om «gjennom tidene», sier Arntsen.
Mange involverte
Det var for to år siden at noen i Arbeidernes Historielag i Rogaland møtte hovedtillitsvalgt i Sandbekk Grubearbeiderforening, Frank Toks, og det ble diskutert om det var mulig å få laget en egen bok.
Toks gleder seg veldig over boken, og kan røpe at grubearbeiderforendingen har fått et eget kapittel der den får dokumentert hele historien sin.
– Vi er 90 år neste år, så dette er en viktig bok for oss som er interessert i bergverk, gruvedrift og historie, sier Toks.
Møtet bar tydeligvis frukter, for med 13 forskjellige artikler av 14 artikkelforfattere, er nå boka straks klar fra trykkeriet.
Frank Toks , hovedtillitsvalgt i Sandbekk Grubearbeiderforening, setter pris på at Titania har fått et eget kapittel i boka.
Jan-Erik Østlie
Betyr mye
For redaktør Arntsen betyr det mye å få gitt den ut:
– Rogaland er et av Norges største bergverksfylker. Allerede på 1880-tallet var Visnes gruver på Karmøy Norges største gruvevirksomhet. Det var et samfunn med 3000 innbyggere, større enn både Røros og Kongsberg. Det er ikke sånn som alle vet.
Arntsen har lurt på hvem det var som jobbet i disse virksomhetene, hvor de kom fra, og hva de tok med seg av kultur. Han forteller at boken har et spesielt søkelys på svensker som kom til Rogaland for å jobbe i gruver og steinhoggerier.
Han nevner spesielt en artikkel som handler om svenske rallarer sin innvirkning på kultur og politikk. Han har selv skrevet artikkelen, sammen med med Birger Lindanger. De har begge forfedre som har jobbet i steinindustrien.
– Min slekt kommer fra Bohuslän i Sverige, så jeg har en personlig relasjon til dette, sier han.
Hverdagslivet til arbeiderne
Noe av det mest oppsiktsvekkende i arbeidet med boka, har ifølge Arntsen vært påvirkningen, både den kulturelle og den politiske, som de lokale fikk fra folka som reiste rundt på anlegg – de som vi i dag vil kalle for arbeidsinnvandrere.
– Rogaland er et blått fylke politisk, men det er noen «røde lommer» innimellom.
– Om vi går 100 år tilbake i tid kom det syndikalister, kommunister og andre fra den ytterste venstresida og påvirket lokalbefolkningen som ofte var småbønder, jobbet i gruvene, eller i steinhuggeriet, sier han.
Hverdagslivet til arbeiderne har også vært viktig å få beskrevet i boka:
– Hvordan de levde, hva de var opptatt av, og hvordan hverdagen deres var, har vært noe av det mest grunnleggende å få med, sier Arntsen.
Boklansering blir i Jøssingfjord i Sokndal 7. desember, før turen går videre til Stavanger dagen etter.
Forsiden og baksiden av boka
Faksimile
Mest lest
Leder i Fellesforbundet, Jørn Eggum, har tidligere argumentert for at uføre skal ha rettigheter i en AFP-ordning. Det har vedtaket på Fellesforbundets landsmøte satt en stopper for.
Håvard Sæbø
Det blir ingen AFP-pensjon for uføre, slår Eggum fast
Tore Kristiansen / VG
Fersk måling: Nedtur for Høyre og Erna Solberg
Målet med møtet på Stortinget er å høre hva Teslas norske ledelse mener om et organisert arbeidsliv.
Nam Y. Huh / AP / NTB
Tesla Norge innkalles til hastemøte på Stortinget
Fra lønnsoppgjøret 2023. (Arkivbilde)
Tormod Ytrehus
De avgjorde din nye lønn. Se hva toppene i arbeidslivet tjener
I august 2017 fjernet Forsvaret et tillegg som ansatte med undervisningsplikt hadde, kalt «skoletillegget». 10. mars 2023 vant offiserene over Forsvaret i lagmannsretten, noe som resulterte i utbetalinger på 100 millioner kroner.
Sebastian Christiansen / Forsvaret
Over 400 i Forsvaret får nå etterbetalt store summer
På kaotiske dager med snø er det viktig å si ifra til arbeidsgiver hvis du ikke rekker fram i tide.
Ole Palmstrøm
Forsinka på jobb fordi det er snø? Dette er reglene
Jonas Gahr Støre og resten av Ap-ledelsen vil lytte til folket når de nå skal utvikle ny politikk.
Jan-Erik Østlie
Ap ber om hjelp. Nå kan du si din mening
Ole Palmstrøm
FHI-ansatte beholder jobben. – Nå kan jeg ta jul med senkede skuldre
Yara-direktør og president i NHO, Svein Tore Holsether, er suveren vinner på inntektstoppen blant arbeidsgivere og fagforeningsledere.
REUTERS/Victora Klesty
Sjekk inntekten til over 130 topper i arbeidslivet
Erlend Angelo
Catos epost diskutert i Høyesterett: – Helt uvirkelig at det havnet her
NY RAPPORT: Fagbladet har fått innsyn i en spørreundersøkelse som 221 av landets 260 Nav-kontorer har svart på.
Ørn E. Borgen / NTB
Regjeringen lovet et «rausere» Nav. Her er fasiten
Plutselig dukker ikke lønna opp som avtalt. Da er det greit å vite hvilke steg man må ta.
Colourbox
Seks råd til folk som ikke har fått lønna de har krav på
BESKYTTELSE: Ettersom Xofigo er en radioaktiv medisin, må den pakkes godt inn og fraktes trygt.
Espen Solli
Medisinen de lager her, skal redde pasienter over hele verden
TRIVES: Kommunen har kjøpt opp én bolig i hver blokk i dette området. – Det er dritlurt, for da blir det ikke så mye spetakkel, sier Berit.
Berit Baumberger
Skitbyen-Berit med ti råd til Nav
FÅR DET VERRE: Arbeidsledige som blir sanksjonert får enda strammere økonomi, mener Nav-forskerne.
Illustrasjonsfoto: Colourbox
Strengere regler for arbeidsledige virket ikke etter hensikten
Nav skal fra 1. juli 2024 hjelpe mottakere av sosialhjelp med telefonregninga eller bussbillett hjem til familien.
Colourbox
Folk på sosialhjelp får mer. Se hva det betyr her
Brannpersonellet på Avinors flyplasser må vente på kommunalt brannvesen.
Anne Marthe Vestre Berge
Brannfolk får ikke redde passasjerer fra røykfylte fly: – Jeg frykter at liv skal gå tapt
Barnetrygden øker med 2400 kroner i året for barn over seks år.
Martin Guttormsen Slørdal
Enige om statsbudsjettet: Øker barnetrygden og minstesatsen for uføre
– Dette med rus og alkohol er fortsatt tabulagt og oppleves av mange som noe privat, sier rådgiver i Akan kompetansesenter.
Sissel M. Rasmussen
Drikker du for mye med kollegaene dine?
Arild Martinsen (55) er bekymret for pensjonen: – Ingen kunne forestilt seg at endringene skulle skje så fort.
Ylva Lie Bjerke