JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

Gruvedrift

Vil trekke utslippstillatelser – møter motstand fra fagbevegelsen

At SV vil stanse sjødeponi henger ikke sammen, mener forbundstopp.
Repparfjoden har vært åsted for flere protester de siste årene.

Repparfjoden har vært åsted for flere protester de siste årene.

Anne Siri Renå

Saken oppsummert

oystein@lomedia.no

Før valget lenket aksjonister seg fast foran Næringsdepartementet i protest mot gruvedeponi i Repparfjoden i Finnmark.

Der møtte SVs nestleder Lars Haltbrekken opp.

Han varslet at tilbaketrekking av utslippstillatelser for Førde- og Repparfjorden ville bli et krav i eventuelle regjeringsforhandlinger med Støre.

Ikke ultimatum

Nå blir det ingen regjeringsforhandlinger der SV kan stille krav.

Så hvor skal dere fremme kravet, er det i forbindelse med forhandlinger om statsbudsjettet?

– Det har vi ikke bestemt oss for enda. Det vil vi komme tilbake til, sier Haltbrekken til Arbeidsmanden.

SV-nestlederen understreker at det ikke er et ultimatum partiet kommer med, men et klart politisk krav.

– Vi kommer til å jobbe for at utslippstillatelsene blir trukket eller endret, så det ikke lenger blir lov å dumpe avfallet fra gruvene i sjøen, sier han.

Haltbrekken viser til forurensningsloven, som åpner for at utslippstillatelser som er ti år eller eldre kan trekkes tilbake.

– Tillatelsen for Engebø ble gitt i juni 2015, og den for Repparfjorden i januar 2016. Begge nærmer seg eller har passert ti år, påpeker han.

Lars Haltbrekken vil trekke tilbake utslippstillatelser for Førde- og Repparfjorden. 

Lars Haltbrekken vil trekke tilbake utslippstillatelser for Førde- og Repparfjorden. 

SV

SV åpner for samarbeid

Etter høstens stortingsvalg er det en ny politisk situasjon på Stortinget. Venstresiden vant og får 88 representanter. Høyresiden får 81.

Rødt og SV får 9 representanter hver, MDG får 8. Disse tre partiene får til sammen 26 representanter, Arbeiderpartiet alene får 53.

Lars Haltbrekken åpner for samarbeid mellom SV, Rødt og MDG om miljøpolitikken. Han vil presse Arbeiderpartiet til å trekke utslippstillatelser for Førde- og Repparfjorden.

Leder i Arbeidsmandsforbundet, Brede Edvardsen, er kritisk:

– Da står ikke ønsket om å gjennomføre det grønne skiftet til troende. Når man setter i gang med noe, enten det er gruvedrift eller vindmøller, da blir det trenert og motarbeidet av de samme folka som roper at vi må gjøre noe for å redde miljøet. Det får jeg ikke til å stemme.

Leder Brede Edvardsen i Norsk Arbeidsmandsforbund mener gruvedrift er god miljøpolitikk.

Leder Brede Edvardsen i Norsk Arbeidsmandsforbund mener gruvedrift er god miljøpolitikk.

Jan-Erik Østlie

– Det henger ikke sammen

Han understreker at sjødeponi ikke er eneste løsning, men at det i enkelte tilfeller er vurdert som den mest hensiktsmessige.

– Man har kommet fram til at det er den beste løsningen både i Førdefjorden og i Repparfjorden, påpeker Edvardsen.

Brede Edvardsen mener SV og miljøbevegelsen må ta et valg.

– SV og store deler av miljøbevegelsen må bestemme seg for om de vil ha det grønne skiftet eller ikke. Det blir fortvilende. For på den ene sida sier de at kloden brenner opp og at vi må gjøre strakstiltak. Men når noe blir gjort for å gå over til elektrisitet, da drar man alle prosjekter til retten. Det henger ikke sammen, sier Edvardsen.

Les også: Gruveselskapet ved Førdefjorden i full drift etter dommen

Mineraler og moral

Edvardsen mener gruvedrift er god miljøpolitikk – og peker på det globale perspektivet.

– Samfunnet er helt avhengig av mineraler. Det er latterlig når motstandere sitter med hver sin telefon, som består av 80 forskjellige mineraler, og «snapper» eller lager noe på Tiktok om at de ikke vil ha gruvedrift. Det henger ikke sammen, det er helt realitetsløst.

Han advarer mot å ignorere de globale konsekvensene:

– Alternativet er at det er 7-åringer i Kongo som skal hente ut de samme mineralene. Der har man omtrent ikke miljøkrav overhodet. Det må man ta med i beregninga når man prater om å gjøre verden til et bedre sted.

Warning
Dette er en sak fra

Vi skriver om og for arbeidsfolk i blant annet anlegg, vakt, renhold, asfalt og bergverk.

Les mer fra oss