Få ran i butikker med avtale
Ordnede arbeidsforhold gir færre ran. Det mener sikkerhetsrådgiver Thor Martin Bjerke i HSH å kunne dokumentere.
lene.svenning@lo-media.no
En gjennomgang Bjerke har gjort i samarbeid med Handel og Kontor viser at svært få butikker med tariffavtale blir ranet. Men det gir ingen mening i å si at det er avtalen i seg selv som beskytter mot ran, framholder han.
– Ordnede arbeidsforhold gir fornøyde ansatte. Det er en forutsetning for at ledelsen og de ansatte kan samarbeide, for eksempel om sikkerhetstiltak som er med på å forhindre ran, påpeker Bjerke.
Dessuten finnes det langt flere butikker enn det finnes tariffavtaler. Statistisk sett blir derfor færre butikker med ordnede arbeidsforhold ranet.
Lukkede systemer
Sikkerhetsrådgiveren er ikke enig med Handel og Kontor i at flere ansatte på jobb er en løsning for å forebygge ran. Bjerke tror ikke engang det er tryggere å være flere i en ranssituasjon. Flere ansatte betyr flere momenter å ta hensyn til for raneren, og kan gjøre ham mer nervøs og dermed farlig. Ifølge den statistikken HSH selv fører, finnes det ikke belegg for at flere på jobb betyr færre ran, hevder han.
Thor Martin Bjerke mener gode rutiner og lukkede pengesystemer er de beste virkemidlene for å forhindre ran. Mange butikker, i første rekke de store kjedene har innført slike systemer, slik at det ikke er mye utbytte å få med seg fra et ran. Det kan være årsaken til at andre enn butikker, kiosker og bensinstasjoner opplever ran i større grad enn tidligere.
– Busser, taxier, pizzabud og bingolokaler står for 25 prosent av ranstilfellene. Det er en ganske ny trend, forteller Bjerke til HK-Nytt.
Blir oppklart
I høst har flere butikker enn normalt blitt ranet. Flest ran har Oslo, Bergen og Telemarksområdet hatt. I følge Bjerke er vintermånedene store ransmåneder. I år startet imidlertid sesongveksten litt tidligere; i både september og oktober ble det registrert flere ran enn de samme månedene årene før.
– Økningen kan skyldes at politiet har skreket opp om mangler på ressurser, slik at ranerne har trodd at det er fritt fram. Men det er ikke sant, politiet gjør mye, mener Thor Martin Bjerke.
– De fleste ran blir oppklart, det tar bare litt tid, hevder han.
Liten sjanse
Thor Martin Bjerke minner om at sannsynligheten for å bli ranet er svært liten.
– Det foregår bare mellom 170-250 ran i året, men det finnes et titalls tusen kiosker og like mange butikker i Norge, sier han.
Han mener det er to faktorer som øker sannsynligheten for ran: Tilgang til penger og mulighet til å stikke av. Samtidig har butikker som tidligere har blitt ranet større sjanse for å bli ranet igjen.
Det er ikke mulig å sikre seg fullstendig mot ran, mener Bjerke. Han råder alle bedrifter til å gjennomføre ranskurs for sine ansatte, og sørge for et godt ettervern. På dette punktet er han på linje med HK.
– Pengene er ikke viktig. Det viktigste er sikkerheten for de ansatte, og å få dem tilbake på jobb så raskt som mulig, sier han.
Mest lest
SYKEMELDT: Da kollegaene ble permittert stoppet også bedriften å betale sin del av sykelønna til Frank Robert Neerland.
Aina Fladset
Frank Robert ble fratatt sykelønn da bedriften permitterte ansatte: – Overraskende
TOK KAMPEN: Ann–Helen Pettersen (til venstre) og Randi Stenersen Rasmussen gikk til sak mot arbeidsgiveren da de ble sagt opp som flyplassvektere på Flesland. Nå gir Securitas dem nye jobber i konsernet.
Paul S Amundsen
Vekterne Ann-Helen og Randi gikk til sak mot arbeidsgiver og reddet både jobben og AFP
Ole Palmstrøm
Permitterte får dagpenger til 1. oktober. Men det blir ikke feriepenger på dagpenger
– Nå skal vi ta oss råd til å besøke den chilenske familien til mannen min så fort det blir forsvarlig å reise, sier Elisabeth Bøckman.
Per Flakstad
Vant i retten: Nå får Elisabeth høyere pensjon og råd til å besøke mannens familie
Erik Knudsen er fortvilet over beskjeden han fikk fra kommunen rett før jul.
Amanda Iversen Orlich/Dagsavisen
Erik mister 9.000 kroner i støtte og kan havne på gata
I en ny anbudsrunde kan alle flyselskap i EU/EØS søke på rutene. Derfor er det lagt inn svært tydelige krav til tilbyderne.
Leif Martin Kirknes
Kravene som kan gjøre det vanskelig for Wizz Air i Norge
OVERRASKET: Tillitsvalgt for vaktmestertjenesten, Geir Tjøstheim, og tillitsvalgt for renholdsarbeiderne, Jana John, begge for Fagforbundet, fikk ikke vite om privatiseringen før avgjørelsen var tatt.
Strandbuen/Stine Serigstad
Geir og Jana fikk sjokkbeskjed: – Jeg har tenkt at jobben min er trygg fordi jeg jobber i kommunen
(Illustrasjonsfoto)
pressefoto, WizzAir.com
Wizz Air-ansatte i Norge er beskyttet av arbeidsmiljøloven, fastslår Luftfartstilsynet
Martin Håndlykken
Nå får Jonathan beholde dagpengene fram til sommeren: – En stor lettelse
Håvard Sæbø
Arbeidstilsynet sladder lønna på underbetalte arbeidere. Nå må Røe Isaksen svare på hvorfor
Meieriansatte får 50 øre i generelt tillegg fra 1. mai i år. Enigheten i lønnsoppgjøret omfatter rundt 2.500 NNN-medlemmer.
Jan-Erik Østlie
Meieriansatte får ny lønn: Her er resultatet
Afaransis Yassin (28) har ingen mulighet til å få økonomisk støtte fra familiemedlemmer. Da blir det nesten umulig å komme inn på boligmarkedet, mener hun.
Ida Bing
Afaransis (28) får ikke økonomisk hjelp hjemmefra: – Jeg er sjanseløs på boligmarkedet
Kjersti Stenseng
Jan-Erik Østlie
Arbeiderpartiet har mistet over 5.000 medlemmer
Debatt
LO og forbundene våkne opp av dvalen og svinge pisken slik at tillitsvalgte og medlemmer våkner opp?, spør Arne Eide.
Jan-Erik Østlie
«Har LO vendt Arbeiderpartiet ryggen?»
Colourbox.com
Lærere har ikke fått overtidsbetalt under pandemien. Over halvparten har vurdert ny jobb
Debatt
Tidligere professor i samtidshistorie ved Høgskolen i Innlandet.
Høgskolen i Lillehammer (HiL)
«Det som har skjedd, er at staten har konfiskert hele tjenestepensjonen min», skriver Paul Knutsen
Arbeids- og sosialminister Torbjørn Røe Isaksen (H) kommer med nye grep for arbeidsledige. (Arkivfoto)
Thomas Brun / NTB
Maksperioden på dagpenger forlenges. Se hvem det gjelder
Sp-leder Trygve Slagsvold Vedum
Jan-Erik Østlie
Sp lover norsk vaksineproduksjon
Tormod Ytrehus
Klubbleder Adrian fikk sparken. Nå får han penger fra LO for å ha noe å leve av fram til rettssaken starter
Bent Høie
Leif Martin Kirknes