- Anstendig arbeidsliv hugget i stein
Utenriksminister Jonas Gahr Støre forsikret under dagens konferanse om anstendig arbeid i Folkets Hus at kampen for anstendig arbeidsliv fortsatt skal stå sentralt for regjeringen.
linesch@lo-media.no
- Det trenger vi ikke å vente på regjeringsplattformen for å kunne si. Det er hugget i stein å prioritere arbeidet for anstendig arbeid, sa Støre under åpningen av konferansen.
- Internasjonalt legger vi nå sammen med fagbevegelsen opp en strategi for å utvikle et mer anstendig arbeidsliv. Vi vil at sysselsetting, sosial beskyttelse og kriterier for et anstendig arbeid løftes høyere opp blant tiltakene mot finanskrisen. Vi må sette dagsorden i ILO. Og vi må ta denne agendaen videre i neste runde av handelsforhandlingen i Verdens handelsorganisasjon – WTO. Da må arbeidstakernes rettigheter komme med fra start, sa Støre.
Vei ut av krisen
Både Støre og LO-leder Roar Flåthen pekte på under sine åpninger at den globale krisen har satt prinsippene for anstendig arbeid under press.
- En global økonomisk krise øker faren for en nedadgående spiral med svekkede rettigheter, manglende sosial dialog og brudd på trepartssamarbeid, sa Støre og:
- En av veiene ut av krisen går gjennom agendaen for anstendig arbeid. Uten dette fokuset blir de langsiktige konsekvensene av krisen dramatisk
Utfordrer ILO og WTO
Støre utfordret det internasjonale samfunnet og organisasjonene ILO og WTO.
- Det må bli bedre samsvar mellom ILO og WTOs arbeid. ILO er viktig når det gjelder normer. Men det er WTO som har tennene til å påse at reglene følges.
- I neste WTO-runde må forhandlingene også fokusere på klare mål for anstendig arbeid. Derfor er det vårt og fagbevegelsens mål at internasjonale handelsavtaler skal inkludere rett til å organisere seg og rett til å inngå kollektive avtaler.
Vanskelig
Støre mener regjeringen har en ambisiøs tilnærming når det gjelder å innarbeide arbeidstakerrettigheter i Norges frihandelsavtaler, men innrømmet at det kan være vanskelig å nå fram med alt på en gang. Han trakk fram aktuelle og vanskelige forhandlinger med Colombia, Kina og i neste omgang Midtøsten.
- Vi må få avtaler på plass og så forsøke å forbedre dem, er Støres holdning.
Utfordringer også hjemme
Utenriksministeren benyttet også anledningen til å understreke at Norge må holde orden i eget hus. Han trakk fram saker om sosial dumping, både om de bosniske arbeiderne som bygget for Choice-kjeden for 24 kroner timen, og polske arbeidere som tjener 30 kroner timen på byggearbeid bestilt av Bergen kommune.
- Disse tilfellene er hentet fra byggebransjen, og de berører mannlige arbeidere fra Øst- og Sentral-Europa. Men hva skjer med kvinner og menn i servicenæringene, helsevesenet, i private hjem? Det må vi også ha fokus på. Eksemplene viser at vi sammen må øke trykket for å sikre et anstendig arbeidsliv i Norge. Innen alle sektorer og overfor alle mennesker som jobber i landet vårt.
Mest lest
Alf Jørgen Schnell og Ninthu Paramlingam i kollektivet Reduser Husleia mener mange lever i uverdige boforhold på leiemarkedet. Bildet innfelt er hentet fra annonsen det et kott med skyvedører tilbys for 6.200 kroner måneden.
Ida Bing og husleie.no
Dette «klesskapet» ble leid ut for 6.200 kroner i måneden: – Leiemarkedet blir bare verre og verre
SAKSØKER: Hege Berit Østgård er blant de 231 Industri Energi-medlemmene som går til gruppesøksmål mot Aker BP.
Jan Inge Haga
Hege Berit fikk hakeslepp da bedriften ville fjerne sluttpakken: – Respektløst overfor oss ansatte
STENGT: Klokka 12 lørdag formiddag stengte butikkene i Oslo og ni nabokommuner. Dagligvarebutikker og apotek er det eneste unntaket.
Lene Svenning
Nytt korona-sjokk: Tusenvis av ansatte i varehandelen på Østlandet står i fare for å bli permittert
SYKEMELDT: Da kollegaene ble permittert stoppet også bedriften å betale sin del av sykelønna til Frank Robert Neerland.
Aina Fladset
Frank Robert ble fratatt sykelønn da bedriften permitterte ansatte: – Overraskende
TOK KAMPEN: Ann–Helen Pettersen (til venstre) og Randi Stenersen Rasmussen gikk til sak mot arbeidsgiveren da de ble sagt opp som flyplassvektere på Flesland. Nå gir Securitas dem nye jobber i konsernet.
Paul S Amundsen
Vekterne Ann-Helen og Randi gikk til sak mot arbeidsgiver og reddet både jobben og AFP
Ole Palmstrøm
Permitterte får dagpenger til 1. oktober. Men det blir ikke feriepenger på dagpenger
– Nå skal vi ta oss råd til å besøke den chilenske familien til mannen min så fort det blir forsvarlig å reise, sier Elisabeth Bøckman.
Per Flakstad
Vant i retten: Nå får Elisabeth høyere pensjon og råd til å besøke mannens familie
Erik Knudsen er fortvilet over beskjeden han fikk fra kommunen rett før jul.
Amanda Iversen Orlich/Dagsavisen
Erik mister 9.000 kroner i støtte og kan havne på gata
Håvard Sæbø
Arbeidstilsynet sladder lønna på underbetalte arbeidere. Nå må Røe Isaksen svare på hvorfor
Kjersti Stenseng
Jan-Erik Østlie
Arbeiderpartiet har mistet over 5.000 medlemmer
(Illustrasjonsfoto)
pressefoto, WizzAir.com
Wizz Air-ansatte i Norge er beskyttet av arbeidsmiljøloven, fastslår Luftfartstilsynet
Forbundsleder i Fellesforbundet, Jørn Eggum.
Jan-Erik Østlie
Regjeringens nye veiselskap kan bli lagt ned. Fire LO-forbund mener det holder med Statens vegvesen
Afaransis Yassin (28) har ingen mulighet til å få økonomisk støtte fra familiemedlemmer. Da blir det nesten umulig å komme inn på boligmarkedet, mener hun.
Ida Bing
Afaransis (28) får ikke økonomisk hjelp hjemmefra: – Jeg er sjanseløs på boligmarkedet
Tormod Ytrehus
Klubbleder Adrian fikk sparken. Nå får han penger fra LO for å ha noe å leve av fram til rettssaken starter
Meieriansatte får 50 øre i generelt tillegg fra 1. mai i år. Enigheten i lønnsoppgjøret omfatter rundt 2.500 NNN-medlemmer.
Jan-Erik Østlie
Meieriansatte får ny lønn: Her er resultatet
Debatt
LO og forbundene våkne opp av dvalen og svinge pisken slik at tillitsvalgte og medlemmer våkner opp?, spør Arne Eide.
Jan-Erik Østlie
«Har LO vendt Arbeiderpartiet ryggen?»
Erlend Wiborg (Frp) er leder av arbeids- og sosialkomiteen på Stortinget
Sissel M. Rasmussen
Frp ville ikke være med på å forlenge AAP-perioden
Colourbox.com
Lærere har ikke fått overtidsbetalt under pandemien. Over halvparten har vurdert ny jobb
Sp-leder Trygve Slagsvold Vedum
Jan-Erik Østlie
Sp lover norsk vaksineproduksjon
Koronapandemien har bokstavelig talt kostet både helsedirektør Bjørn Guldvog og FHI-direktør Camilla Stoltenberg dyrt, i form av titusenvis av overtidstimer til både ledere og øvrige ansatte. Den regningen må også helseminister Bent Høie (her på skjermen bak) forholde seg til.
Lise Åserud / NTB