Håp i Burma
Militærjuntaen i Burma åpner for å godta fagforeninger, hevder ILOs utsending i landet.
einar.fjellvik@lomedia.no
Tirsdag fortalte ILO-representanten Steve Marshall reportere i Bangkok at et lovforslag som åpner for organisasjonsfrihet og streikerett trolig vil bli lagt fram når det nyvalgte parlamentet samles til sin første sesjon denne måneden.
I et intervju med Radio Australia forteller Marshall at det er høytstående folk i militærjuntaen som står bak forslaget, men at det gjenstår å se om man vil åpne for helt uavhengige fagforeninger eller velge en modell som gir myndighetene større eller mindre kontrollmuligheter.
Ny kurs eller PR-framstøt
ILO-representanten hilser utviklingen i det lukkede landet velkommen og sier lovforslaget kan bety «en stor forandring i landets utvikling».
Ikke alle er like positive. Myint Cho, som leder et kontor for eksil-burmesere i Sidney, Australia, stemplet det hele som et PR-framstøt:
– Akkurat nå gjør internasjonalt press at juntaen forsøker seg med slike PR-framstøt for å dempe presset, iser han til Radio Australia.
Det nyvalgte parlamentet avfeier han som et skammens teater, fullstendig kontrollert av militærjutaen.
– Jeg regner ikke med at de nye fagforeningene vil være ekte og uavhengige, sier han.
Internasjonale forpliktelser
ILO har gjennom flere arbeidet med å få juntaen til å endre lovverket slik at Burma overholder de forpliktelsene landet har påtatt seg ved å ratifisere ILOs kjernekonvensjoner om organisasjonsfrihet, rett til kollektive forhandlinger og streikerett.
Fagbevegelsen i Burma har de siste 50 årene vært kraftig undertrykket og finnes i dag stort sett i eksil eller som en undergrunnsbevegelse i Burma. Ifølge en burmesiske menneskerettsgruppe basert i Thailand, er 44 av Burmas 2 100 politiske fanger fagforeningsaktivister.
Observatører mener likevel det har skjedd en viss oppmyking i militærstyrets holdning i det siste. De viser til at det har vært gjennomført en rekke streiker for bedre lønninger i Rangoon siden november 2009, uten av militæret har blandet seg inn.
Mest lest
ELENDIG BEHANDLING: Tommy Storeide Vangen har jobba i varehandelen i mange år.
Erlend Angelo
Tommy jobba seg i senk og ble sykmeldt: – Jeg har aldri blitt så dårlig behandla som av Coop
Barbro Major er regiontillitsvalgt for Fellesforbundet i region Buskerud, og har snakket mye med medlemmene i året som har gått.
Privat
– Dette er helt jævlig. Det er kolleger som jeg har jobbet sammen med i ti år. Hva kan jeg si?
Charlotte Rødland Kristiansen er 22 år og må betale alle utgifter til tannlege selv. SV vil at det skal bli gratis.
Aslak Bodahl
Charlotte (22) får ikke fikset tennene fordi det er for dyrt: – Ekstremt frustrerende
KRISE: Valgforsker Johannes Bergh mener Jonas Gahr Støre og Arbeiderpartiet har kommet helt i skyggen av Senterpartiets sentraliseringskritikk.
Jan-Erik Østlie
Bunnotering for Ap: – Utrolig hvordan partiet sliter, sier valgforsker
SEKSUELL TRAKASSERING: Den eine kunden klapsa kvinna på rumpa då dei møttest på butikken, etter å ha fått beskjed av både kvinna og arbeidsgivaren hennar om at han skulla halde seg unna.
Colourbox
Kvinneleg mekanikar fekk to kundar dømt for tafsing, kiling og klaps: – Dommen har sett ein standard
Folketrygda
Illustrasjon
Anna Granqvist
To pensjonistforeninger sier nei til stort løft i minstepensjonen, hvis det betyr mindre pensjon til andre grupper
Innsatsleder Kenneth Wangen er en av de flere tusen menn og kvinner som har jobbet med søk og redning i Gjerdrum. Bildet er tatt ved en annen anledning.
Werner Juvik
Redningsmannskapet i Gjerdrum var i konstant fare. Her er innsatslederens historie
Kantinekokken Monica Karlsen Moseby har vært permittert helt siden mars i fjor, og har søkt flere andre jobber uten å få napp. Hun er glad for at regjeringa nå vil forlenge permitteringsperioden. Samtidig sier hun: – Jeg forstår ikke hvorfor de ikke bare kan si at ordningene varer så lenge pandemien varer. Det er så usikkert for oss og for bedriftene, sier Moseby, som er medlem i Fellesforbundet.
Privat
Monica har snart vært permittert ett år: – Det er tøft. Bare å stå opp og vite at ingen har behov for deg
Mari Falck forteller at faren Morten alltid har vært en positivt innstilt person med et usedvanlig godt humør. Han ble veldig deprimert etter nedstengingen og følte seg innesperret.
Privat
Mari fikk besøke sin dødssyke far kun én gang i uka. Da kokte det over for overlegen
Harald Eia er sosiolog, komiker, programleder og forfatter.
Ida Bing
Harald Eia kurser Ap om Ulikhets-Norge. Her er hans advarsel
Kommentar:
Stats,inister Erna Solberg måtte innse at opposisjonen var i ferd med å overkjøre regjeringen.
Leif Martin Kirknes
«Takket være firerbanden har regjeringen blitt presset fra skanse til skanse»
Illustrasjon
Håvard Sæbø
Rekordhøy arbeidsledighet i Lofoten – henter inn tusener av sesongarbeidere
Vi mener ei regjering med Ap, SV og Sp, med Jonas Gahr Støre som statsminister, er best i stand til å styre landet, sier Mett Nord og resten av Fagforbundets forbundsstyre.
Jan-Erik Østlie
Mette Nord rykker ut etter utspill fra fylkesleder: – Støre er Fagforbundets foretrukne statsministerkandidat
I en ny anbudsrunde kan alle flyselskap i EU/EØS søke på rutene. Derfor er det lagt inn svært tydelige krav til tilbyderne.
Leif Martin Kirknes
Kravene som kan utelukke Wizz Air fra å delta i konkurransen om norske ruter
Jonas Gahr Støre. Arkivfoto
Jan-Erik Østlie
– Skal regjeringen komme etter med enda nye innrømmelser, bør det være å gi feriepenger på dagpenger
I en intern LO-måling fra desember som TV 2 har fått tilgang til, får Ap og Jonas Gahr Støre 31,4 prosent oppslutning.
Jan-Erik Østlie
Kun tre av ti LO-medlemmer vil stemme Ap, viser intern måling
Martin Håndlykken
Nå får Jonathan beholde dagpengene fram til sommeren
537 ansatte ved sju Tine-meierier kan bli tatt ut i streik fra lørdag.
Jan-Erik Østlie
Over 500 ansatte i Tine kan bli tatt ut i streik
Bjørnar Moxnes mener svekkelsen av lønns- og arbeidsvilkårene til togrenholderne er ønsket politikk fra regjeringens side.
Jan-Erik Østlie
Togrenholdere kjemper for å beholde lønna: – Stjerneeksempel på borgerlig politikk, mener Moxnes
Trygve Slagsvold Vedum for skryt for sitt lederskap av tidligere LO-topp Sture Arntzen.
Jan-Erik Østlie