LO-ungdom vil ha lov om heltid
130 LO-ungdommer på konferanse i helgen gikk inn for lovfestet rett til heltid. Kristian Tangen sier det er sjelden han opplever sånn entusiasme.
stig.christensen@lomedia.no
Ungdomsvalgkamp og rekruttering av medlemmer under 30 år sto på programmet da LO arrangerte ungdomskonferanse i helgen.
Entusiasme
LO-sekretær Kristian Tangen kan ikke huske å ha opplevd så stor entusiasme og engasjement på en slik konferanse. LO har nå 115.700 medlemmer under 30 år, det høyeste tall noensinne.
Ungdommen jobber gjerne innen områder med lav organisasjonsprosent, nemlig i serviceyrkene, ikke minst hotell, restaurant og butikk. Mange hadde personlige erfaringer med å jobbe deltid, samtidig som man ønsker å jobbe mer.
– Derfor sto lovfesting av retten til heltid sentralt, sier Kristian Tangen i LOs ledelse, som selv innledet på konferansen.
Ufrivillig
Christiana Beck Jørgensen er hjelpepleier i et bofellesskap for psykisk utviklingshemmede og var en av dem som tok ordet på konferansen. Hun har arbeidet ufrivillig deltid i fire år, med en stillingsbrøk på 16,9 prosent . Dette medfører en svært uforutsigbar hverdag, med ekstra vakter. Men hun vet ikke når vaktene kommer og hvor mye lønn hun får i kommende måned.
– Flere ganger har jeg måttet avlyse helgturer fordi jeg har fått en vakt i siste øyeblikk, og har måttet ta den på grunn av at jeg har vært helt avhengig av disse pengene, sier hun til LO-Aktuelt. For tiden har Christina Beck Jørgensen jobb i to kommuner, Elverum og Åmot. Hun er veldig sliten av å ha det sånn. For halvannet år siden søkte hun lån, men fikk blankt avslag, da hun ikke kunne garantere en fast inntekt på et visst nivå.
– Det ødelegger ganske mye, sier hun.
Valgkamp
Undersøkelser viser at 60 prosent av ungdom under 30 år bruker stemmeretten, mens tallet for de over 30 år er 80 prosent. Dette ønsker LO-ungdommen å gjøre noe med. Dermed gikk deres valgkampstart nå i helgen.
– Det gjelder å få ungdommen til å stemme, og ta utgangspunkt i deres arbeidssituasjon, sier Tangen. LO-ungdom over hele landet vil være pådrivere for å diskutere valgsaker på arbeidsplassene fram mot kommunevalget i september.
Det var betydelig fokus på bemanningsbyråene på konferansen, noe som er knyttet nært opp til spørsmålet om privatisering av offentlig velferd. Dette ble koblet opp mot vikarbyråer som Adecco Helse, og tendensen på konferansen var klar:
Disse tjenestene må tas tilbake av det offentlige
Rekruttering
Kristian Tangen mener det er feil at ungdom er mindre interessert i å organisere seg enn andre. Det er heller det at de jobber på områder som er lavt organisert, samtidig som mange jobber deltid eller på midlertidig basis.
– Hovedårsaken til at de unge ikke er organisert, er at vi ikke har spurt, mener Tangen. LO skal ha egen verveuke av unge etter påske og det gjelder å organisere både studenter og unge arbeidere. Dette blir koordinert gjennom LOs ungdomsutvalg i fylkene. LO-sekretæren viser til at flere mindre forbund nå har et oppsving i ungdomsarbeidet. Både Jernbane- og Sjømannsforbundet har hatt store ungdomskonferanser.
Mest lest
ELENDIG BEHANDLING: Tommy Storeide Vangen har jobba i varehandelen i mange år.
Erlend Angelo
Tommy jobba seg i senk og ble sykmeldt: – Jeg har aldri blitt så dårlig behandla som av Coop
Barbro Major er regiontillitsvalgt for Fellesforbundet i region Buskerud, og har snakket mye med medlemmene i året som har gått.
Privat
– Dette er helt jævlig. Det er kolleger som jeg har jobbet sammen med i ti år. Hva kan jeg si?
Charlotte Rødland Kristiansen er 22 år og må betale alle utgifter til tannlege selv. SV vil at det skal bli gratis.
Aslak Bodahl
Charlotte (22) får ikke fikset tennene fordi det er for dyrt: – Ekstremt frustrerende
KRISE: Valgforsker Johannes Bergh mener Jonas Gahr Støre og Arbeiderpartiet har kommet helt i skyggen av Senterpartiets sentraliseringskritikk.
Jan-Erik Østlie
Bunnotering for Ap: – Utrolig hvordan partiet sliter, sier valgforsker
SEKSUELL TRAKASSERING: Den eine kunden klapsa kvinna på rumpa då dei møttest på butikken, etter å ha fått beskjed av både kvinna og arbeidsgivaren hennar om at han skulla halde seg unna.
Colourbox
Kvinneleg mekanikar fekk to kundar dømt for tafsing, kiling og klaps: – Dommen har sett ein standard
Folketrygda
Illustrasjon
Anna Granqvist
To pensjonistforeninger sier nei til stort løft i minstepensjonen, hvis det betyr mindre pensjon til andre grupper
Innsatsleder Kenneth Wangen er en av de flere tusen menn og kvinner som har jobbet med søk og redning i Gjerdrum. Bildet er tatt ved en annen anledning.
Werner Juvik
Redningsmannskapet i Gjerdrum var i konstant fare. Her er innsatslederens historie
Kantinekokken Monica Karlsen Moseby har vært permittert helt siden mars i fjor, og har søkt flere andre jobber uten å få napp. Hun er glad for at regjeringa nå vil forlenge permitteringsperioden. Samtidig sier hun: – Jeg forstår ikke hvorfor de ikke bare kan si at ordningene varer så lenge pandemien varer. Det er så usikkert for oss og for bedriftene, sier Moseby, som er medlem i Fellesforbundet.
Privat
Monica har snart vært permittert ett år: – Det er tøft. Bare å stå opp og vite at ingen har behov for deg
Mari Falck forteller at faren Morten alltid har vært en positivt innstilt person med et usedvanlig godt humør. Han ble veldig deprimert etter nedstengingen og følte seg innesperret.
Privat
Mari fikk besøke sin dødssyke far kun én gang i uka. Da kokte det over for overlegen
Harald Eia er sosiolog, komiker, programleder og forfatter.
Ida Bing
Harald Eia kurser Ap om Ulikhets-Norge. Her er hans advarsel
Illustrasjon
Håvard Sæbø
Rekordhøy arbeidsledighet i Lofoten – henter inn tusener av sesongarbeidere
Vi mener ei regjering med Ap, SV og Sp, med Jonas Gahr Støre som statsminister, er best i stand til å styre landet, sier Mett Nord og resten av Fagforbundets forbundsstyre.
Jan-Erik Østlie
Mette Nord rykker ut etter utspill fra fylkesleder: – Støre er Fagforbundets foretrukne statsministerkandidat
I en intern LO-måling fra desember som TV 2 har fått tilgang til, får Ap og Jonas Gahr Støre 31,4 prosent oppslutning.
Jan-Erik Østlie
Kun tre av ti LO-medlemmer vil stemme Ap, viser intern måling
Jonas Gahr Støre. Arkivfoto
Jan-Erik Østlie
– Skal regjeringen komme etter med enda nye innrømmelser, bør det være å gi feriepenger på dagpenger
537 ansatte ved sju Tine-meierier kan bli tatt ut i streik fra lørdag.
Jan-Erik Østlie
Over 500 ansatte i Tine kan bli tatt ut i streik
Trygve Slagsvold Vedum for skryt for sitt lederskap av tidligere LO-topp Sture Arntzen.
Jan-Erik Østlie
Tidligere LO-topp: Ap-ledelsen er så utydelige at Senterpartiet blir folkets parti
Bjørnar Moxnes mener svekkelsen av lønns- og arbeidsvilkårene til togrenholderne er ønsket politikk fra regjeringens side.
Jan-Erik Østlie
Togrenholdere kjemper for å beholde lønna: – Stjerneeksempel på borgerlig politikk, mener Moxnes
I en ny anbudsrunde kan alle flyselskap i EU/EØS søke på rutene. Derfor er det lagt inn svært tydelige krav til tilbyderne.
Leif Martin Kirknes
Kravene som kan utelukke Wizz Air fra å delta i konkurransen om norske ruter
En forhøyet dagpengesats er viktig for å sikre lavtlønte gjennom koronakrisa, ifølge tillitsvalgt Djevat Hisenai.
Håvard Sæbø
Permittere og ledige får beholde dagpengesatsen: – Nå slipper de å leve under fattigdomsgrensa
Så sent som søndag sa Erna Solbergs regjering at det foreløpig ikke var aktuelt med en forlengelse av ordningen. Nå har de snudd.
Leif Martin Kirknes