Avviser bruk av personlig ID
Flere statlig ansatte får krav om å bruke personnummer og personlige pin-koder i jobben. NTL-foreninger krever en slutt på det.
Saken oppsummert
anders.hauge-eltvik@lomedia.no
Fleire organisasjonsledd i NTL melder om nye krav til bruk av personnummer og personlige pin-koder for å logge seg inn på systemer de ansatte trenger for å utføre jobben sin.
Dette avviser blant annet NTL Statens kartverk og NTL Lånekassen. De aksepterer ikke å måtte bruke sine personlige opplysninger for å utføre jobben sin.
– Hårreisende
Leder Knut Røli i NTL Lånekassen forteller at de fra 1. januar i år ble pålagt å bruke personnummeret sitt og pin-koder fra systemet MinID, som blant annet brukes når man skal levere selvangivelsen, i jobben.
De henter opplysninger fra det sentrale folkeregisteret, og har tidligere kommet inn på dette systemet med vanlig innlogging på jobb-pc’en.
– Vi fikk beskjed om at vi fra første januar måtte ta med pin-koder fra MinID. Det betyr at man må ta med sin private sfære inn i arbeidsutførelsen man er satt til å gjøre. Min første reaksjon var at dette er hårreisende, sier han.
I tillegg må de ansatte bruke sin egen mobiltelefon for å få tilsendt nye koder, for hos Lånekassen logger man seg på systemet flere ganger i løpet av dagen, og bruker dermed opp de kodene man får først.
– Jeg vet ikke om mange nektet å gjøre dette, men det skapte mye støy og galgenhumor, for det er helt vanvittig, sier han.
Prinsippsak
I Statens kartverk er det mange som jobber med tinglysing og inkassoinnkreving, og dermed trenger tilgang til de samme registrene.
Leder Anne-Lise K. Danielsen i NTL Statens kartverk forteller også om motstand mot de nye reglene.
– Mine medlemmer reagerte sporenstreks på at de måtte bruke sine egne pin-koder og personnummer. For oss er det en prinsippsak. Det er ikke riktig at du skal bruke «private ting» for å kunne utføre jobben din, sier hun.
Hun har vært i kontakt med NTL sentralt for å høre om arbeidsgiver virkelig kan kreve at de ansatte skal bruke disse personlige opplysningene i jobbsammenheng.
Sjekker opp
I Lånekassen har de ansatte fått satt en stopper for bruken av dette systemet inntil en permanent ordning er på plass.
Forbundssekretær Dag Westhrin i NTL har kontaktet Datatilsynet, for å få en vurdering av om dette er lovlig.


Nå: 0 stillingsannonser