Kritisert for å ta jegereksamen
Justisminister Knut Storberget (Ap) måtte onsdag svare for seg i Stortinget om hvorfor han dro for å avlegge jegerprøve samtidig med terrorangrepet på Serena hotell i Kabul.
VG skriver onsdag at både Storberget og forsvarsminister Anne-Grete Strøm-Erichsen (Ap) brukte tid på å avlegge den teoretiske delen av prøven samtidig som det var krise i Kabul.
I den muntlige spørretimen onsdag kom Fremskrittspartiet med sterk kritikk og tok saken opp med justisministeren. Frp ble stående alene med sin kritikk i stortingssalen, der Jan Arild Ellingsen karakteriserte justisministerens handlemåte som «moralsk forkastelig».
– Jeg er overrasket over at statsrådene ikke viser større ydmykhet i forhold til hvilke signaler de sender ut. Mange stiller seg uforstående til de prioriteringer som ble gjort, sa Ellingsen.
Burde utsatt
– Det hadde kanskje vært klokest om de hadde utsatt eksamen, sier Høyres leder Erna Solberg til NTB.
Hun lar det skinne klart igjennom at hun mener at statsrådene opptrådte uklokt, men vil ikke si at jegerprøven kom i konflikt med deres krisehåndtering.
Solberg tror ikke at man vil finne ut om statsrådene ville ha gjort andre beslutninger om de hadde vært på kontoret.
– Men jeg tror det er viktig hvilket bilde man gir som beslutningstaker i en krisesituasjon. Det kan ha blitt skapt et bilde av at de ikke tok situasjonen på alvor, selv om jeg ikke tror at det er tilfelle, sier Solberg.
– Gjorde jobben
Storberget avviser at jegerprøven hadde noen som helst betydning for krisehåndteringen.
Han sier at den teoretiske prøven tok tre kvarter, og understreker at eksamen ikke fant sted på Statsministerens kontor.
– Jeg ble løpende orientert av krisestaben i Utenriksdepartementet og fikk gjort de nødvendige avklaringer på mitt ansvarsområde. Det var faktisk der og da ikke så mye vi kunne få gjort for å gripe inn i situasjonen i Kabul, sa Storberget i spørretimen.
Han la også vekt på at det var lagt opp til at man også kunne gjøre andre ting den kvelden.
– Jeg deltok også i et debattprogram i NRK om et annet tema uten at dette har ført til noen reaksjoner, sa han.
– Tilgjengelig
Strøm-Erichsen forlot kontoret sitt klokken 18.30 lokal tid. Da hadde selvmordsbomberne nettopp angrepet Serena Hotel i Kabul, og UD hadde offisielt bekreftet at to nordmenn var skadd.
– Da jeg forlot kontoret, hadde jeg sjekket med departementet at vi hadde gjort alt vi kunne for å bistå de som var i Afghanistan. Det var ikke før senere vi fikk vite hvor alvorlig situasjonen var, sier Strøm-Erichsen til VG.
Statsråden understreker at hun hele tiden var tilgjengelig på telefon.
Statsminister Jens Stoltenberg var også informert om at forsvarsministeren valgte å avlegge jegerprøven.
– Regjeringens håndtering av krisen i Kabul ble ikke påvirket av de to ministrenes valg, hevder Stoltenberg. Han ser ingen grunn til at situasjonen burde vært vurdert annerledes i ettertid.
– Forsvarsministeren ble hele tiden løpende orientert og var tilgjengelig for både departementet og meg, sier Stoltenberg. (ANB-NTB)
Mest lest
Alf Jørgen Schnell og Ninthu Paramlingam i kollektivet Reduser Husleia mener mange lever i uverdige boforhold på leiemarkedet. Bildet innfelt er hentet fra annonsen det et kott med skyvedører tilbys for 6.200 kroner måneden.
Ida Bing og husleie.no
Dette «klesskapet» ble leid ut for 6.200 kroner i måneden: – Leiemarkedet blir bare verre og verre
SYKEMELDT: Da kollegaene ble permittert stoppet også bedriften å betale sin del av sykelønna til Frank Robert Neerland.
Aina Fladset
Frank Robert ble fratatt sykelønn da bedriften permitterte ansatte: – Overraskende
SAKSØKER: Hege Berit Østgård er blant de 231 Industri Energi-medlemmene som går til gruppesøksmål mot Aker BP.
Jan Inge Haga
Hege Berit fikk hakeslepp da bedriften ville fjerne sluttpakken: – Respektløst overfor oss ansatte
TOK KAMPEN: Ann–Helen Pettersen (til venstre) og Randi Stenersen Rasmussen gikk til sak mot arbeidsgiveren da de ble sagt opp som flyplassvektere på Flesland. Nå gir Securitas dem nye jobber i konsernet.
Paul S Amundsen
Vekterne Ann-Helen og Randi gikk til sak mot arbeidsgiver og reddet både jobben og AFP
Ole Palmstrøm
Permitterte får dagpenger til 1. oktober. Men det blir ikke feriepenger på dagpenger
– Nå skal vi ta oss råd til å besøke den chilenske familien til mannen min så fort det blir forsvarlig å reise, sier Elisabeth Bøckman.
Per Flakstad
Vant i retten: Nå får Elisabeth høyere pensjon og råd til å besøke mannens familie
Erik Knudsen er fortvilet over beskjeden han fikk fra kommunen rett før jul.
Amanda Iversen Orlich/Dagsavisen
Erik mister 9.000 kroner i støtte og kan havne på gata
Håvard Sæbø
Arbeidstilsynet sladder lønna på underbetalte arbeidere. Nå må Røe Isaksen svare på hvorfor
Kjersti Stenseng
Jan-Erik Østlie
Arbeiderpartiet har mistet over 5.000 medlemmer
(Illustrasjonsfoto)
pressefoto, WizzAir.com
Wizz Air-ansatte i Norge er beskyttet av arbeidsmiljøloven, fastslår Luftfartstilsynet
Forbundsleder i Fellesforbundet, Jørn Eggum.
Jan-Erik Østlie
Regjeringens nye veiselskap kan bli lagt ned. Fire LO-forbund mener det holder med Statens vegvesen
Afaransis Yassin (28) har ingen mulighet til å få økonomisk støtte fra familiemedlemmer. Da blir det nesten umulig å komme inn på boligmarkedet, mener hun.
Ida Bing
Afaransis (28) får ikke økonomisk hjelp hjemmefra: – Jeg er sjanseløs på boligmarkedet
Meieriansatte får 50 øre i generelt tillegg fra 1. mai i år. Enigheten i lønnsoppgjøret omfatter rundt 2.500 NNN-medlemmer.
Jan-Erik Østlie
Meieriansatte får ny lønn: Her er resultatet
Tormod Ytrehus
Klubbleder Adrian fikk sparken. Nå får han penger fra LO for å ha noe å leve av fram til rettssaken starter
Debatt
LO og forbundene våkne opp av dvalen og svinge pisken slik at tillitsvalgte og medlemmer våkner opp?, spør Arne Eide.
Jan-Erik Østlie
«Har LO vendt Arbeiderpartiet ryggen?»
Colourbox.com
Lærere har ikke fått overtidsbetalt under pandemien. Over halvparten har vurdert ny jobb
Sp-leder Trygve Slagsvold Vedum
Jan-Erik Østlie
Sp lover norsk vaksineproduksjon
Bent Høie
Leif Martin Kirknes
Skjenkereglene endres: – For tidlig, mener Bent Høie
HOVEDTILLITSVALGT: Lærer Christian Holstad Lilleng ble fratatt 6.000 i lønn ved tap av funksjonstillegg etter kommunesammenslåing mellom kommunene Haram og Ålesund. Han nekter å godta kuttet.
Privat
Lønnskutt for lærere: Viktig møte avgjør
Bjørn Inge Bergestuen/Frp