Kvinnene inntar europeisk fagbevegelse
Onsdag valgte EFS-kongressen ny ledelse. Franske Bernadette Ségol overtar som generalsekretær.
torgny.hasaas@lomedia.no
Den mannsdominerte forsamlingen som består av europeisk fagbevegelses fremste tillitsvalgte, valgte et nytt sekretariat der kvinnene er i flertall.
BernadetteSégol leder styret som består av fire kvinner og tre menn.
Ségol kommer fra jobben som leder for UNI Europa, som hun har siden 2000. Uni Europa er den europeiske konføderasjonen for transportarbeidere og ansatte i tjenestesektoren. Hun er en veteran i EFS-sammenheng og har sittet i EFS’ eksekutivkomité siden 1985. Hun har utdanning fra universitetet i Toulouse hvor hun tok en mastergrad i filosofi i 1972. Men hele yrkeslivet sitt har hun vært ansatt i fagbevegelsen.
Józef Niemec og Patrick Itschert ble valgt som visegeneralsekretærer. Niemec kommer fra Krakow i Polen og ble med i fagbevegelsen Solidaritet i begynnelsen av 80-tallet. Han har vært ansatt i EFS siden 2003, og har universitetsutdanning i romanske språk.
Belgieren Patrick Itschert er i dag generalsekretær i den internasjonale tekstilarbeiderføderasjonen. Han er utdannet økonom.
Judith Kirton-Darling kommer fra Storbritannia og jobber i dag som spesialrådgiver I den europeiske metallarbeiderføderasjonen. Hun har universitetsutdanning i sosiale og politiske studier fra Universitetet i Sheffield.
Claudia Menne er leder av EFS kvinnekomité og har bakgrunn fra tysk LO (DGB) sitt likestillingsarbeid. Hun har vært leder for internasjonal avdeling i det tyske jernbaneforbundet. Hun har en master i økonomi og sosial historie fra universitetet i Bochum.
Veronica Nilsson er født I Halmstad. Hun kommer fra den svenske tjenestmannsorganisasjonen, TCO, og er Nordens eneste representant i sekretariatet. I dag er hun ansatt som spesialrådgiver i EFS. Hun har bakgrunn fra EPSU. Den europeiske føderasjonen for ansatte i offentlig sektor. Hun er utdannet ved Stockholm universitet.
Luca Visentini er generalsekretær for italiensk LO I Venezia- og Trieste-regionen I Nord-Italia. Det siste året har han representert UIL i EFS’ eksekutiv komité. Han har filosofi-utdanning fra Trieste universitet.
EFS’ nye president er Ignacio Fernández Toxo. Toxo er generalsekretær i den spanske fagbevegelsen.
Mest lest
SYKEMELDT: Da kollegaene ble permittert stoppet også bedriften å betale sin del av sykelønna til Frank Robert Neerland.
Aina Fladset
Frank Robert ble fratatt sykelønn da bedriften permitterte ansatte: – Overraskende
TOK KAMPEN: Ann–Helen Pettersen (til venstre) og Randi Stenersen Rasmussen gikk til sak mot arbeidsgiveren da de ble sagt opp som flyplassvektere på Flesland. Nå gir Securitas dem nye jobber i konsernet.
Paul S Amundsen
Vekterne Ann-Helen og Randi gikk til sak mot arbeidsgiver og reddet både jobben og AFP
– Nå skal vi ta oss råd til å besøke den chilenske familien til mannen min så fort det blir forsvarlig å reise, sier Elisabeth Bøckman.
Per Flakstad
Vant i retten: Nå får Elisabeth høyere pensjon og råd til å besøke mannens familie
Erik Knudsen er fortvilet over beskjeden han fikk fra kommunen rett før jul.
Amanda Iversen Orlich/Dagsavisen
Erik mister 9.000 kroner i støtte og kan havne på gata
Ole Palmstrøm
Permitterte får dagpenger til 1. oktober. Men det blir ikke feriepenger på dagpenger
I en ny anbudsrunde kan alle flyselskap i EU/EØS søke på rutene. Derfor er det lagt inn svært tydelige krav til tilbyderne.
Leif Martin Kirknes
Kravene som kan gjøre det vanskelig for Wizz Air i Norge
OVERRASKET: Tillitsvalgt for vaktmestertjenesten, Geir Tjøstheim, og tillitsvalgt for renholdsarbeiderne, Jana John, begge for Fagforbundet, fikk ikke vite om privatiseringen før avgjørelsen var tatt.
Strandbuen/Stine Serigstad
Geir og Jana fikk sjokkbeskjed: – Jeg har tenkt at jobben min er trygg fordi jeg jobber i kommunen
Martin Håndlykken
Nå får Jonathan beholde dagpengene fram til sommeren: – En stor lettelse
(Illustrasjonsfoto)
pressefoto, WizzAir.com
Wizz Air-ansatte i Norge er beskyttet av arbeidsmiljøloven, fastslår Luftfartstilsynet
Meieriansatte får 50 øre i generelt tillegg fra 1. mai i år. Enigheten i lønnsoppgjøret omfatter rundt 2.500 NNN-medlemmer.
Jan-Erik Østlie
Meieriansatte får ny lønn: Her er resultatet
Afaransis Yassin (28) har ingen mulighet til å få økonomisk støtte fra familiemedlemmer. Da blir det nesten umulig å komme inn på boligmarkedet, mener hun.
Ida Bing
Afaransis (28) får ikke økonomisk hjelp hjemmefra: – Jeg er sjanseløs på boligmarkedet
Colourbox.com
Lærere har ikke fått overtidsbetalt under pandemien. Over halvparten har vurdert ny jobb
Debatt
LO og forbundene våkne opp av dvalen og svinge pisken slik at tillitsvalgte og medlemmer våkner opp?, spør Arne Eide.
Jan-Erik Østlie
«Har LO vendt Arbeiderpartiet ryggen?»
Debatt
Tidligere professor i samtidshistorie ved Høgskolen i Innlandet.
Høgskolen i Lillehammer (HiL)
«Det som har skjedd, er at staten har konfiskert hele tjenestepensjonen min», skriver Paul Knutsen
Arbeids- og sosialminister Torbjørn Røe Isaksen (H) kommer med nye grep for arbeidsledige. (Arkivfoto)
Thomas Brun / NTB
Maksperioden på dagpenger forlenges. Se hvem det gjelder
Sp-leder Trygve Slagsvold Vedum
Jan-Erik Østlie
Sp lover norsk vaksineproduksjon
HOVEDTILLITSVALGT: Lærer Christian Holstad Lilleng ble fratatt 6.000 i lønn ved tap av funksjonstillegg etter kommunesammenslåing mellom kommunene Haram og Ålesund. Han nekter å godta kuttet.
Privat
Lønnskutt for lærere: Viktig møte avgjør
Bjørn Inge Bergestuen/Frp
Frp skeptisk til feriepenger for dagpenge-mottakere
Bent Høie
Leif Martin Kirknes
Skjenkereglene endres: – For tidlig, mener Bent Høie
Tormod Ytrehus