– Terroren revolusjonerte verdier
Det har skjedd en verdimessig revolusjon stikk i strid med det gjerningsmannen ønsket, mener Torunn Kanutte Husvik. Hun overlevde Utøyamassakren.
stig.christensen@lomedia.no
Husvik mener folk kommer ned fra gjerdet og tar bevisste valg. Etter angrepet på det politiske systemet er det ikke lenger et alternativ å være likegyldig.
– Nå er det viktig å delta, mener hun.
Bydelsleder
Torunn K. Husvik (27) er utdannet lærer, Ap-medlem og leder av bydelsutvalg St. Hanshaugen i Oslo. Og, som ikke det var nok, nestleder i Nei til EU. Hun hadde holdt innledning på Utøya og ble der ute etterpå. Det kunne kostet henne livet, men hun lå under noen trær i det høye gresset i 3 ½ time og ble aldri offer for gjerningsmannens kuler.
Ville ramme systemet
LO-Aktuelts anliggende i denne sammenheng er hvordan hun nå ser på det politiske livet framover. Hva har terroren betyd, hva bør den føre til og hvordan skal vi opprettholde den gode viljen til mer demokrati, raushet og anti-rasisme etter 22/7.
Husvik understreker at vi har vært utsatt for et terrorangrep mot hele det politiske systemet og mot det ledende partiet.
– Mange som er sinte for praktiske detaljer i politikken vil forhåpentligvis se ting i en litt større sammenheng. I tillegg ser vi nå at mange setter pris på at vi har klare og tydelige ledere, mener Husvik. Hun advarer mot «den ukritiske systemkritikken», hvor små detaljer gjør at folk ikke engasjerer seg, men tror samtidig at flere nå ser verdien av det politiske systemet vi har i Norge.
Praktisk handling
Likevel understreker hun at vi ikke må bli tannløse, men fortsatt være systemkritiske.
Utøya-ungdommen arbeidet mye med at unge mennesker skal bruke stemmeretten. Nå ser man målinger som peker i retning av at valgdeltakelsen kan bli høy.
– I første omgang har man argumentert for eget parti, men dernest for at det uansett er bra med aktivitet og høy valgdeltakelse, altså slått et slag for demokratiet i seg selv, framhever Ap-politikeren.
Gode tendenser
Hun er svært glad for at det har vært en tilstrømning til både ungdomsorganisasjonene og partiene i det siste, og tror at debatten om ytringsfriheten etter hvert kan bli intens.
– Retten til å si og mene hva man vil er viktig, men gjerningsmannens bruk av vold når han ikke nådde igjennom med ord, må aldri aksepteres. Hele Norge har nå et ansvar for å utvikle demokratiet, utvide mangfoldet og høyne toleransen. Ytringsfriheten skal ikke svekkes. Vi trenger mer åpenhet og dialog, og vi trenger at avstanden mellom politikerne og folket minkes, mener Husvik.
– Tror du vi får en annerledes debatt framover?
– På kort sikt tror jeg det. For egen del håper jeg at flere ser de overordnede verdispørsmålene og de større prosesser.
Mangfold
Debatten om mangfold, rasisme og toleranse kan etter hvert bli sentral.
– Fagbevegelsen har vært en viktig støttespiller for disse verdiene. Nå er det viktig å ta fatt i egen organisasjon for å se hva som kan gjøres bedre. Husvik var til stede på siste LO-kongress og merket seg at antallet tillitsvalgte med minoritetsbakgrunn var lavt.
I motsetning til hva fagbevegelsen og store deler av organisasjons-Norge så langt har fått til, har norske TV-seere kunnet registrere at det er mange med minoritetsbakgrunn i AUFs rekker.
– Det flerkulturelle har vært et bevisst satsingsområde i AUF i lang tid. Det fortjener AUF skryt for. Jeg håper andre organisasjoner kan lære av det, sier Husvik. Hun mener mange foreninger i fagbevegelsen og andre organisasjoner fortsatt har en lang vei å gå på dette området.
– Det samme gjelder i arbeidslivet, der svært mange blir diskriminert på grunn av etnisk opprinnelse, hudfarge eller navn.
Fellesskapet
Velferdsstaten har bestått prøven i denne situasjonen, etter Ap-politikerens mening.
– Den har vært i stand til å ta seg av mange mennesker med ulike behov. Hun er også svært opptatt av fellesskapet i disse tider, et helt sentralt spørsmål i arbeiderbevegelsens historie.
– Denne tradisjonen går jo ut på å ivareta dem som sliter til enhver tid, sier Husvik som både håper og tror at fellesskapsfølelsen styrkes.
Knytter båndene
Og hun ser klare tegn på det. Som bydelsleder i Oslo har hun vært mye på eldresentre. I går opplevde hun at eldre tok initiativ til å komme seg ut og snakke med hverandre om det som har skjedd, ta vare på hverandre. Hun forteller at det har oppstått foreldrefellesskap mellom flere foreldre som hadde barn på øya eller som har hatt det tidligere. Og tidligere AUF`ere, uansett hvor de står i dag, har kommet sammen og snakket om hva de kan gjøre for å støtte opp om de som har vært berørt av terroren. Folk i media snakker mer sammen, og fagbevegelsen knytter båndene tettere.
– Når kruttrøyken legger seg og sorgen sakte forsvinner, blir det vår oppgave å ivareta de muligheter som ligger der. Vi må sørge for at flere bruker stemmeretten, og mobilisere flere til politisk aktivitet. Husvik mener det også blir viktig å få med flere fra enkelte miljøer med minoritetsbakgrunn.
Døde for sine verdier
Hun håper også at media vil tenke over sin rolle, på hva slags fiendebilde de bidrar til å skape. Og, ikke minst, mener hun noen partier og grupper bør tenke over sin opptreden. Mer om akkurat det vil hun ikke si nå.
– Våre kamerater døde for sine verdier og holdninger. Alle har vi godt av å stoppe opp og reflektere over hvordan vi har bidratt til fellesskap og inkludering og over hvilke verdier vi målbærer, mener Torunn K. Husvik.
Mest lest
ELENDIG BEHANDLING: Tommy Storeide Vangen har jobba i varehandelen i mange år.
Erlend Angelo
Tommy jobba seg i senk og ble sykmeldt: – Jeg har aldri blitt så dårlig behandla som av Coop
Barbro Major er regiontillitsvalgt for Fellesforbundet i region Buskerud, og har snakket mye med medlemmene i året som har gått.
Privat
– Dette er helt jævlig. Det er kolleger som jeg har jobbet sammen med i ti år. Hva kan jeg si?
Charlotte Rødland Kristiansen er 22 år og må betale alle utgifter til tannlege selv. SV vil at det skal bli gratis.
Aslak Bodahl
Charlotte (22) får ikke fikset tennene fordi det er for dyrt: – Ekstremt frustrerende
KRISE: Valgforsker Johannes Bergh mener Jonas Gahr Støre og Arbeiderpartiet har kommet helt i skyggen av Senterpartiets sentraliseringskritikk.
Jan-Erik Østlie
Bunnotering for Ap: – Utrolig hvordan partiet sliter, sier valgforsker
SEKSUELL TRAKASSERING: Den eine kunden klapsa kvinna på rumpa då dei møttest på butikken, etter å ha fått beskjed av både kvinna og arbeidsgivaren hennar om at han skulla halde seg unna.
Colourbox
Kvinneleg mekanikar fekk to kundar dømt for tafsing, kiling og klaps: – Dommen har sett ein standard
Folketrygda
Illustrasjon
Anna Granqvist
To pensjonistforeninger sier nei til stort løft i minstepensjonen, hvis det betyr mindre pensjon til andre grupper
Innsatsleder Kenneth Wangen er en av de flere tusen menn og kvinner som har jobbet med søk og redning i Gjerdrum. Bildet er tatt ved en annen anledning.
Werner Juvik
Redningsmannskapet i Gjerdrum var i konstant fare. Her er innsatslederens historie
Kantinekokken Monica Karlsen Moseby har vært permittert helt siden mars i fjor, og har søkt flere andre jobber uten å få napp. Hun er glad for at regjeringa nå vil forlenge permitteringsperioden. Samtidig sier hun: – Jeg forstår ikke hvorfor de ikke bare kan si at ordningene varer så lenge pandemien varer. Det er så usikkert for oss og for bedriftene, sier Moseby, som er medlem i Fellesforbundet.
Privat
Monica har snart vært permittert ett år: – Det er tøft. Bare å stå opp og vite at ingen har behov for deg
Mari Falck forteller at faren Morten alltid har vært en positivt innstilt person med et usedvanlig godt humør. Han ble veldig deprimert etter nedstengingen og følte seg innesperret.
Privat
Mari fikk besøke sin dødssyke far kun én gang i uka. Da kokte det over for overlegen
Harald Eia er sosiolog, komiker, programleder og forfatter.
Ida Bing
Harald Eia kurser Ap om Ulikhets-Norge. Her er hans advarsel
Kommentar:
Stats,inister Erna Solberg måtte innse at opposisjonen var i ferd med å overkjøre regjeringen.
Leif Martin Kirknes
«Takket være firerbanden har regjeringen blitt presset fra skanse til skanse»
Illustrasjon
Håvard Sæbø
Rekordhøy arbeidsledighet i Lofoten – henter inn tusener av sesongarbeidere
Vi mener ei regjering med Ap, SV og Sp, med Jonas Gahr Støre som statsminister, er best i stand til å styre landet, sier Mett Nord og resten av Fagforbundets forbundsstyre.
Jan-Erik Østlie
Mette Nord rykker ut etter utspill fra fylkesleder: – Støre er Fagforbundets foretrukne statsministerkandidat
I en ny anbudsrunde kan alle flyselskap i EU/EØS søke på rutene. Derfor er det lagt inn svært tydelige krav til tilbyderne.
Leif Martin Kirknes
Kravene som kan utelukke Wizz Air fra å delta i konkurransen om norske ruter
Jonas Gahr Støre. Arkivfoto
Jan-Erik Østlie
– Skal regjeringen komme etter med enda nye innrømmelser, bør det være å gi feriepenger på dagpenger
I en intern LO-måling fra desember som TV 2 har fått tilgang til, får Ap og Jonas Gahr Støre 31,4 prosent oppslutning.
Jan-Erik Østlie
Kun tre av ti LO-medlemmer vil stemme Ap, viser intern måling
Martin Håndlykken
Nå får Jonathan beholde dagpengene fram til sommeren
537 ansatte ved sju Tine-meierier kan bli tatt ut i streik fra lørdag.
Jan-Erik Østlie
Over 500 ansatte i Tine kan bli tatt ut i streik
Bjørnar Moxnes mener svekkelsen av lønns- og arbeidsvilkårene til togrenholderne er ønsket politikk fra regjeringens side.
Jan-Erik Østlie
Togrenholdere kjemper for å beholde lønna: – Stjerneeksempel på borgerlig politikk, mener Moxnes
Trygve Slagsvold Vedum for skryt for sitt lederskap av tidligere LO-topp Sture Arntzen.
Jan-Erik Østlie