16- og 17-åringer dro opp valgdeltakelsen
Valgdeltakelsen var langt større blant de yngste velgerne i de 20 forsøkskommunene der 16- og 17-åringene hadde stemmerett.
nina.hanssen@lomedia.no
– Svært gledelig. Både LO og Framfylkingen har vært positive til dette, sier Kristian Tangen i LOs ledelse.
Selv om mange er skuffet og overrasket over at den samlede valgdeltakelsen kun økte med 1,2 prosentpoeng siden forrige kommunevalg, er det noen lyspunkter.
Det ser nemlig ut til at prøveordningen med stemmerett for 16-åringer har dratt opp valgdeltakelsen blant de unge i de fleste forsøkskommunene.
Svært gledelig
I de tre siste kommunevalgene har rundt 33 prosent av førstegangsvelgerne i Norge stemt. I år stemte i gjennomsnitt 57,3 prosent av 16- og 17-åringene i kommunene som deltok i forsøket.
Men det er store variasjoner i de 20 kommunene:
I Luster og Marker valgte 82,2 og 73,2 prosent av de yngste velgerne å bruke stemmeretten. Mens i Grimstad og Hammerfest valgte bare henholdsvis 45,3 og 44,8 prosent i denne gruppen å stemme.
I den største forsøkskommunen, Stavanger, var valgdeltakelsen i gruppa på 61,5 prosent.
At mange 16-og 17-åringer nå har puttet stemmeseddelen i urna, gleder LO-sekretær Kristian Tangen.
– Vi har en aldrende befolkning som gjør det ekstra spennende å gi yngre stemmerett. Med 16 åringer som stemmer kan vi få en mer balansert politisk agenda, som ikke bare handler om å fri til de eldste, sier han.
Tangen tror at de sakene som ungdom er spesielt opptatt av vil få mer oppmerksomhet framover. Blant annet skole og oppvekstsaker, klima, internasjonal solidaritet og andre saker som de unge kjemper for.
–- I Norge har vi også sett undersøkelser som forteller at 18-åringer er flinkere til å stemme enn de som er noen år elde. Dette mener jeg kan skyldes at de yngste bor og bruker tjenester lokalt i sin hjemkommune. Mange flytter til studentbyer når de blir eldre. At de yngste er store brukere av lokal velferd, er også et godt argument for hvorfor stemmealderen bør senkes, sier han.
Historisk i Norden
Prøveordningen med stemmerett for 16-17-åriger har vakt interesse også utenfor landegrensene, da det er første gang dette testes ut i Norden.
I Europa er det foreløpig bare Østerrike og en rekke delstater i Tyskland og Sveits som har senket stemmerettsalderen til 16 år.
Tangen minner om at både LO og Framfylkingen var positive til prøveordningen med stemmerett for 16 åringer. Nå er det enda en grunn til å gå inn for stemmerett til de yngste mener han.
– Det er svært gledelig å se at forsøkene har gitt økt valgdeltakelse. Det bekrefter at erfaringene fra andre land som Tyskland også er gjeldende for Norge, sier han.
Ungdommens maktutredning
Før jul kommer Ungdommens maktutredning fra et offentlig utvalg nedsatt av regjeringen.
– Denne rapporten vil bli studert nøye av både LO og Framfylkingen før vi endelig konkluderer rundt stemmerett for 16 åringer, sier Kristian Tangen.
For LOs barneorganisasjon, Framfylkningen, har det alltid vært en kampsak at dagens unge er dagens samfunnsborgere, og dermed bør få like stor mulighet til å påvirke lokalsamfunnet sitt, som det 50-åringene har.
Gjennom FNs barnekonvensjon har Norge forpliktet seg til å øke denne gruppens makt og innflytelse.
Men de har også pekt på at utfordringene for demokratiet i Norge er langt større enn diskusjonen rundt stemmeseddelen. Blant annet er det behov for et nytt fokus der regjering, skole og organisasjoner sammen tar et krafttak for demokratiet.
Viktig for demokratiet
LOs ungdomsrådgiver Olav Andresen synes også at forsøket har virket oppløftende.
– For at vi skal styrke og utvikle demokratiet, er det svært viktig at vi også ser på valgordningene, sier Andresen.
– Den gode deltakelsen bekrefter at vi ikke skal undervurdere ungdoms samfunnsengasjement og deres meninger om lokalpolitikk. Resultatene skal vi gå dypere inn når evalueringen er gjort, og vil da komme med en konklusjon, sier han.
20 kommuner gjennomførte forsøk med nedsatt stemmerettsalder til 16 år ved kommunestyrevalget 2011.
Forsøket gjaldt for kommunene Austevoll, Gjesdal, Grimstad, Hamar, Hammerfest, Kautokeino, Kåfjord, Luster, Lørenskog, Mandal, Marker, Namdalseid, Osen, Porsgrunn, Re, Sigdal, Stavanger, Tysfjord, Vågå og Ålesund.
Mest lest
ELENDIG BEHANDLING: Tommy Storeide Vangen har jobba i varehandelen i mange år.
Erlend Angelo
Tommy jobba seg i senk og ble sykmeldt: – Jeg har aldri blitt så dårlig behandla som av Coop
Barbro Major er regiontillitsvalgt for Fellesforbundet i region Buskerud, og har snakket mye med medlemmene i året som har gått.
Privat
– Dette er helt jævlig. Det er kolleger som jeg har jobbet sammen med i ti år. Hva kan jeg si?
Charlotte Rødland Kristiansen er 22 år og må betale alle utgifter til tannlege selv. SV vil at det skal bli gratis.
Aslak Bodahl
Charlotte (22) får ikke fikset tennene fordi det er for dyrt: – Ekstremt frustrerende
KRISE: Valgforsker Johannes Bergh mener Jonas Gahr Støre og Arbeiderpartiet har kommet helt i skyggen av Senterpartiets sentraliseringskritikk.
Jan-Erik Østlie
Bunnotering for Ap: – Utrolig hvordan partiet sliter, sier valgforsker
Folketrygda
Illustrasjon
Anna Granqvist
To pensjonistforeninger sier nei til stort løft i minstepensjonen, hvis det betyr mindre pensjon til andre grupper
SEKSUELL TRAKASSERING: Den eine kunden klapsa kvinna på rumpa då dei møttest på butikken, etter å ha fått beskjed av både kvinna og arbeidsgivaren hennar om at han skulla halde seg unna.
Colourbox
Kvinneleg mekanikar fekk to kundar dømt for tafsing, kiling og klaps: – Dommen har sett ein standard
Innsatsleder Kenneth Wangen er en av de flere tusen menn og kvinner som har jobbet med søk og redning i Gjerdrum. Bildet er tatt ved en annen anledning.
Werner Juvik
Redningsmannskapet i Gjerdrum var i konstant fare. Her er innsatslederens historie
Kantinekokken Monica Karlsen Moseby har vært permittert helt siden mars i fjor, og har søkt flere andre jobber uten å få napp. Hun er glad for at regjeringa nå vil forlenge permitteringsperioden. Samtidig sier hun: – Jeg forstår ikke hvorfor de ikke bare kan si at ordningene varer så lenge pandemien varer. Det er så usikkert for oss og for bedriftene, sier Moseby, som er medlem i Fellesforbundet.
Privat
Monica har snart vært permittert ett år: – Det er tøft. Bare å stå opp og vite at ingen har behov for deg
Mari Falck forteller at faren Morten alltid har vært en positivt innstilt person med et usedvanlig godt humør. Han ble veldig deprimert etter nedstengingen og følte seg innesperret.
Privat
Mari fikk besøke sin dødssyke far kun én gang i uka. Da kokte det over for overlegen
Harald Eia er sosiolog, komiker, programleder og forfatter.
Ida Bing
Harald Eia kurser Ap om Ulikhets-Norge. Her er hans advarsel
Illustrasjon
Håvard Sæbø
Rekordhøy arbeidsledighet i Lofoten – henter inn tusener av sesongarbeidere
I en intern LO-måling fra desember som TV 2 har fått tilgang til, får Ap og Jonas Gahr Støre 31,4 prosent oppslutning.
Jan-Erik Østlie
Kun tre av ti LO-medlemmer vil stemme Ap, viser intern måling
Jonas Gahr Støre. Arkivfoto
Jan-Erik Østlie
– Skal regjeringen komme etter med enda nye innrømmelser, bør det være å gi feriepenger på dagpenger
Vi mener ei regjering med Ap, SV og Sp, med Jonas Gahr Støre som statsminister, er best i stand til å styre landet, sier Mett Nord og resten av Fagforbundets forbundsstyre.
Jan-Erik Østlie
Mette Nord rykker ut etter utspill fra fylkesleder: – Støre er Fagforbundets foretrukne statsministerkandidat
537 ansatte ved sju Tine-meierier kan bli tatt ut i streik fra lørdag.
Jan-Erik Østlie
Over 500 ansatte i Tine kan bli tatt ut i streik
Trygve Slagsvold Vedum for skryt for sitt lederskap av tidligere LO-topp Sture Arntzen.
Jan-Erik Østlie
Tidligere LO-topp: Ap-ledelsen er så utydelige at Senterpartiet blir folkets parti
Ansatte i Frelsesarmeen er blant dem som blir tatt ut i streik etter at NHO og Fagforbundet ikke kom til enighet i oppgjøret for private behandlingsinstitusjoner.
Eirik Dahl Viggen
Streik i private omsorgsbedrifter
Bjørnar Moxnes mener svekkelsen av lønns- og arbeidsvilkårene til togrenholderne er ønsket politikk fra regjeringens side.
Jan-Erik Østlie
Togrenholdere kjemper for å beholde lønna: – Stjerneeksempel på borgerlig politikk, mener Moxnes
En forhøyet dagpengesats er viktig for å sikre lavtlønte gjennom koronakrisa, ifølge tillitsvalgt Djevat Hisenai.
Håvard Sæbø
Permittere og ledige får beholde dagpengesatsen: – Nå slipper de å leve under fattigdomsgrensa
Så sent som søndag sa Erna Solbergs regjering at det foreløpig ikke var aktuelt med en forlengelse av ordningen. Nå har de snudd.
Leif Martin Kirknes