Håper på ungdomsseier
Et forslag om et prøveprosjekt med en ungdomskontakt på heltid vakte landsmøtets begeistring. - Vi traff noe med forslaget vårt, sier Tom Einar Karlsen og Stian Varsnes Nordstrand.
eline@lomedia.no
Det var nærmest kø til talerstolen lørdag for å støtte et forslag om et prøveprosjekt for frikjøp av en ungdomskontakt på heltid. Debatten på landsmøtets andre dag ble langt på vei dominert av ungdomsdelegatene - eller av eldre delegater som skamroste de samme ungdommene.
Forslaget om et prøveprosjekt i Nord-Norge kommer til landsmøtet som avvist av representantskapet. Men etter debatten lørdag er det er mye som tyder på at landsmøtet vil trosse representantskapet og gå inn for ungdomskontakt.
Var spente
Det er Tom Einar Karlsen og Stian Varsnes Nordstrand glade for:
- Forslaget vårt er tatt veldig godt imot. Vi var skikkelig spente på det, etter det negative svaret fra representantskapet, sier de to. De regner med at det har vært bekymringer for økonomi som har motivert representantskapet til å si nei.
Argumentet mot dette er at en ungdomskontakt som reiser rundt på skoler og informerer og verver vil være en lønnsom investering på sikt.
- Det er lett å si at avdelingene skal drive med ungdomsarbeid, og så ikke tenke på at det koster, sier Karlsen. Han har selv fungert som ungdomskontakt i Nord-Norge, før prosjektet ble lagt ned på grunn av pengemangel.
- Vi klarte å besøke samtlige videregående skoler i området, sier Karlsen. Han vektlegger at det er krevende å drive ungdomsarbeid, men at nettopp skolering og kontinuitet vil være en kjempegevinst ved prosjektet.
- Det vil være en utrolig bra skole for framtidige tillitsvalgte, sier han.
Da Susanne Kristensen var på talerstolen beskrev hun nedleggelsen av prosjektet slik;
- Da midlene til frikjøp av ungdomskontakt forsvant, døde også den våren vi hadde hatt.
Prøveprosjekt
Karlsen og Varsnes Nordstrand understreker at det er snakk om et prøveprosjekt i ett distrikt, og at det ikke er viktig for dem at det legges til Nord-Norge.
- Vi var redd det var en liten fartsdump at forslaget går inn for å legge prosjektet til Nord-Norge, men det har jo vært poengtert at dette er en ungdomssak - og ikke en distriktssak, sier Varsnes Nordstrand.
Derfor understreker de at de blir like glade om det blir lagt til Oslo eller et annet sted.
Mest lest
ELENDIG BEHANDLING: Tommy Storeide Vangen har jobba i varehandelen i mange år.
Erlend Angelo
Tommy jobba seg i senk og ble sykmeldt: – Jeg har aldri blitt så dårlig behandla som av Coop
Barbro Major er regiontillitsvalgt for Fellesforbundet i region Buskerud, og har snakket mye med medlemmene i året som har gått.
Privat
– Dette er helt jævlig. Det er kolleger som jeg har jobbet sammen med i ti år. Hva kan jeg si?
KRISE: Valgforsker Johannes Bergh mener Jonas Gahr Støre og Arbeiderpartiet har kommet helt i skyggen av Senterpartiets sentraliseringskritikk.
Jan-Erik Østlie
Bunnotering for Ap: – Utrolig hvordan partiet sliter, sier valgforsker
SEKSUELL TRAKASSERING: Den eine kunden klapsa kvinna på rumpa då dei møttest på butikken, etter å ha fått beskjed av både kvinna og arbeidsgivaren hennar om at han skulla halde seg unna.
Colourbox
Kvinneleg mekanikar fekk to kundar dømt for tafsing, kiling og klaps: – Dommen har sett ein standard
Kantinekokken Monica Karlsen Moseby har vært permittert helt siden mars i fjor, og har søkt flere andre jobber uten å få napp. Hun er glad for at regjeringa nå vil forlenge permitteringsperioden. Samtidig sier hun: – Jeg forstår ikke hvorfor de ikke bare kan si at ordningene varer så lenge pandemien varer. Det er så usikkert for oss og for bedriftene, sier Moseby, som er medlem i Fellesforbundet.
Privat
Monica har snart vært permittert ett år: – Det er tøft. Bare å stå opp og vite at ingen har behov for deg
Innsatsleder Kenneth Wangen er en av de flere tusen menn og kvinner som har jobbet med søk og redning i Gjerdrum. Bildet er tatt ved en annen anledning.
Werner Juvik
Redningsmannskapet i Gjerdrum var i konstant fare. Her er innsatslederens historie
Mari Falck forteller at faren Morten alltid har vært en positivt innstilt person med et usedvanlig godt humør. Han ble veldig deprimert etter nedstengingen og følte seg innesperret.
Privat
Mari fikk besøke sin dødssyke far kun én gang i uka. Da kokte det over for overlegen
Harald Eia er sosiolog, komiker, programleder og forfatter.
Ida Bing
Harald Eia kurser Ap om Ulikhets-Norge. Her er hans advarsel
I en ny anbudsrunde kan alle flyselskap i EU/EØS søke på rutene. Derfor er det lagt inn svært tydelige krav til tilbyderne.
Leif Martin Kirknes
Kravene som kan gjøre det vanskelig for Wizz Air i Norge
OVERRASKET: Tillitsvalgt for vaktmestertjenesten, Geir Tjøstheim, og tillitsvalgt for renholdsarbeiderne, Jana John, begge for Fagforbundet, fikk ikke vite om privatiseringen før avgjørelsen var tatt.
Strandbuen/Stine Serigstad
Geir og Jana fikk sjokkbeskjed: – Jeg har tenkt at jobben min er trygg fordi jeg jobber i kommunen
Vi mener ei regjering med Ap, SV og Sp, med Jonas Gahr Støre som statsminister, er best i stand til å styre landet, sier Mett Nord og resten av Fagforbundets forbundsstyre.
Jan-Erik Østlie
Mette Nord rykker ut etter utspill fra fylkesleder: – Støre er Fagforbundets foretrukne statsministerkandidat
Illustrasjon
Håvard Sæbø
Rekordhøy arbeidsledighet i Lofoten – henter inn tusener av sesongarbeidere
Martin Håndlykken
Nå får Jonathan beholde dagpengene fram til sommeren
TOK KAMPEN: Ann–Helen Pettersen (til venstre) og Randi Stenersen Rasmussen gikk til sak mot arbeidsgiveren da de ble sagt opp som flyplassvektere på Flesland. Nå gir Securitas dem nye jobber i konsernet.
Paul S Amundsen
Vekterne Ann-Helen og Randi gikk til sak mot arbeidsgiver og reddet både jobben og AFP
Jonas Gahr Støre. Arkivfoto
Jan-Erik Østlie
– Skal regjeringen komme etter med enda nye innrømmelser, bør det være å gi feriepenger på dagpenger
(Illustrasjonsfoto)
pressefoto, WizzAir.com
Wizz Air-ansatte i Norge er beskyttet av arbeidsmiljøloven, fastslår Luftfartstilsynet
537 ansatte ved sju Tine-meierier kan bli tatt ut i streik fra lørdag.
Jan-Erik Østlie
Over 500 ansatte i Tine kan bli tatt ut i streik
Bjørnar Moxnes mener svekkelsen av lønns- og arbeidsvilkårene til togrenholderne er ønsket politikk fra regjeringens side.
Jan-Erik Østlie
Togrenholdere kjemper for å beholde lønna: – Stjerneeksempel på borgerlig politikk, mener Moxnes
En forhøyet dagpengesats er viktig for å sikre lavtlønte gjennom koronakrisa, ifølge tillitsvalgt Djevat Hisenai.
Håvard Sæbø
Permittere og ledige får beholde dagpengesatsen: – Nå slipper de å leve under fattigdomsgrensa
Debatt
Tidligere professor i samtidshistorie ved Høgskolen i Innlandet.
Høgskolen i Lillehammer (HiL)