Tar bølgen for LO
LO-toppene Jan Davidsen og Gerd Kristiansen åpner for hyppigere helgevakter i helsesektoren.
Opposisjonen på Stortinget begeistres av de nye signalene fra fagbevegelsen.
Høyre og Fremskrittspartiet tror forslaget vil bidra til flere heltidsstillinger og færre brudd på arbeidstidsbestemmelsene i arbeidsmiljøloven.
– Det er ingen tvil om at det blir lettere å få turnuskabalen til å gå opp dersom de fast ansatte påtar seg å jobbe flere helger enn i dag, sier Frps Robert Eriksson, leder av Stortingets arbeids- og sosialkomité.
LO-nestleder Gerd Kristiansen og Fagforbundets leder Jan Davidsen mener heltidsansatte i pleie- og omsorgssektoren bør kunne jobbe noen flere helger i året for å løse turnusutfordringer og redusere ufrivillig deltid. Fagforeningstoppene kom med de nye signalene i intervjuer med Kommunal Rapport før helgen.
– Dette er et kjempespennende utspill. Jeg er helt enig i at fleksible løsninger for helgejobbing er en nøkkel til flere heltidsstillinger. Jeg håper dette er noe LO og Fagforbundet vil fortsette å jobbe med, sier Høyres arbeids- og sosialpolitiske talsmann Torbjørn Røe Isaksen til NTB.
– Vil ha valgfrihet
Det er bred enighet på borgerlig side om at arbeidsmiljøloven må mykes opp, men Røe Isaksen understreker at det ikke først og fremst er her problemet ligger når helgeturnusene skal settes opp på sykehus og sykehjem.
– Organisasjonene har forhandlet seg fram til regler som er strengere enn arbeidsmiljøloven. Signalene fra LO er viktige, fordi det bare er fagbevegelsen som sammen med arbeidsgiverne kan endre disse reglene, sier han.
Venstre-leder Trine Skei Grande mener LO er i ferd med å innse at medlemmene deres ønsker større handlingsrom.
– Arbeidstakere ønsker mer valgfrihet. Hvis du er sykepleier og helgepappa, er det veldig dumt å jobbe tredje hver helg. At det er Jan Davidsen og Gerd Kristiansen som sier dette, innebærer at noe er i ferd med å skje, sier hun til NTB.
Fremskrittspartiets Robert Eriksson mener timingen i utspillet ikke er tilfeldig.
– Nå er valgkampen over. Da finner LO tiden moden for å komme oss i møte. Men dette er bare et første skritt på veien. LO må også åpne for at man kan jobbe to helger på rad, hvis man ønsker det. For mange studenter er det bare i helgene man kan jobbe og skaffe seg arbeidserfaring, sier Eriksson.
– Svakheter
Arbeidsmiljøloven gir i utgangspunktet ikke rom for å jobbe tre søndager på rad eller to helger på rad. Men lokale avtaler mellom arbeidsgiver og arbeidstakere kan sørge for unntak, så framt avtalene godkjennes av organisasjonene sentralt.
– Jeg mener fagforbundene i større grad burde oppmuntre til alternative turnuser inngått lokalt. Fleksible løsninger er til det beste for både pasienter og ansatte, sier Røe Isaksen.
Statistikken viser at 52 prosent av 429.000 kommuneansatte jobber deltid. Mellom 70.000 og 115.000 av dem ønsker å jobbe mer.
– Retten til hele stillinger for deltidsansatte bør komme foran heltidsansattes hevd på å jobbe hver tredje helg, sier LO-nestleder Gerd Kristiansen i intervjuet med Kommunal Rapport.
Hun støttes av sin gamle sjef i Fagforbundet, Jan Davidsen, som sier de ansatte burde kunne jobbe to til fem flere helger i året for å bøte på situasjonen. Arbeidsgiverorganisasjonene KS og Spekter er glade for forslaget, men Norsk Sykepleierforbund avviser det tvert.
– Sykepleierne har lang tradisjon for å jobbe tredje hver helg og ikke oftere. Vi har et landsmøtevedtak om saken, og det vil medlemmene våre opprettholde, sa forbundsleder Lisbeth Normann til NTB lørdag. (ANB-NTB)
Mest lest
MISFORNØYD: Raj Kumar Fylling er meget misfornøyd med egen lønnsutvikling i Skatteetaten. Ifølge lønnstatistikk fra etaten de siste fem årene er det store skjevheter i systemet.
Ole Palmstrøm
Raj (63) har fått 24.700 kroner i lønnshopp på fem år. Kollegaen fikk nesten 100.000 kroner mer
Mange kan ha krav på gratis eller subsidiert tannbehandling uten å vite det. (Illustrasjonsfoto)
colourbox.com
Har du krav på gratis tannbehandling uten å vite det? Sjekk lista
2,7 PROSENT: Virke-direktør Torgeir Kroken (t.v.) og LO-nestleder Roger Heimli peker på at de har fått til samme resultat som i LO/NHO-oppgjøret.
Brian Cliff Olguin
Nytt lønnsoppgjør i havn: 34.000 ansatte får ny lønn
Noen av dagens koronaordninger gjelder ut juni, andre gjelder ut september. Her får du oversikten.
Emmie Olivia Kristiansen
16 støtteordninger du kan ha krav på nå. Her er den samlede oversikten
Sissel M. Rasmussen
Tonje (18) anbefaler yrket som nesten ingen jenter velger
For første gang på 10 måneder er Arbeiderpartiet større enn Høyre. Erna Solberg må med andre ord se opp til Jonas Gahr Støre igjen.
Leif Martin Kirknes
Ny måling: Nå er Ap størst igjen. Det har ikke skjedd siden juni i fjor
Nestledere i LO Stat: Henriette Jevnaker (t.v.) og Lise Olsen.
LO Stat
Lønnsoppgjøret: Så mye får helsearbeidere, postbud og operasangere
Nå er det snart tid for lønnsforhandlinger for store grupper av offentlig ansatte.
Emmie Olivia Kristiansen
Hva skjer i lønnsoppgjørene fremover? Åtte spørsmål og svar
Lønnsoppgjøret i helga var forhandlinger mellom LO og NHO i privat sektor, her ved LO-leder Peggy Hessen Følsvik og NHO-leder Ole Erik Almlid. Frontfaget utgjør cirka en tredjedel av dette oppgjøret, og rammen får betydning for de øvrige oppgjørene.
Håvard Sæbø
Hva er egentlig frontfagsmodellen? Du får svarene her
LO Media
Fagbevegelsen er samstemt: SV må med i en ny rødgrønn regjering
Wizz Air er i hardt vær igjen, etter at et lydopptak fra det som skal være et internt møte om hvem som skulle prioriteres i en oppsigelsesprofess, har lekket til pressen. Samtidig har selskapet tap i rumensk rett mot tidligere ansatte.
Helge Rønning Birkelund
Wizz Air tapte rettssak mot tidligere ansatte: – Det bør være en ordentlig tankevekker
– Fra en ansvarlig posisjon skal vi ha en full gjennomgang av Nav og hvordan de som jobber i Nav, best kan gjøre den viktige jobben de er satt til å gjøre, sier Ap-leder Jonas Gahr Støre.
Øyvind Aukrust
Støre varsler full gjennomgang av Nav: Slik skal Norge bli best til å få folk i jobb igjen
Nå starter forhandlingene om lønna til postbud Lars Sigurd Sandve og 159.000 andre som er ansatt i bedrifter som er organisert i arbeidsgiverorganisasjonen Spekter.
Alf Ragnar Olsen
Nå starter lønnsoppgjøret for helsearbeidere, postbud og operasangere
Ghenet Zemichael Tewelde (51) får både fast jobb og etterbetalt tapt lønn, feriepenger og ikke-økonomisk tap.
Jærbladet
Alenemor Ghenet (51) måtte gjennom ni kontrakter og en rettssak - får endelig fast jobb
Renhold er en yrkesgruppe med lav lønn. I år får LO-organiserte på denne overenskomsten et lavlønnstillegg på 1 krone per time.
Erlend Angelo
Derfor er lavtlønte kvinner så viktig for LO
STØRSTE NHO-GROSSIST: Innen grossistbransjen som er organisert i NHO, er Rema Distribusjon den største aktøren. Nå får de ansatte der en minstelønn på over 220 kroner timen.
Roy Ervin Solstad
Solid lønnshopp for lager- og havnearbeidere
Senterpartiet faller 4,6 prosentpoeng til en oppslutning på 14 prosent i målingen.
Jan-Erik Østlie
Arbeiderpartiet kraftig fram i ny meningsmåling. Senterpartiet stuper
Anne Enger var Sp-leder ved valget i 1997, da Senterpartiet kollapset på oppløpet. Verken hun eller dagens partileder, Trygve Slagsvold Vedum, tror det samme vil skje igjen. (Arkivfoto)
Jan-Erik Østlie
Forrige gang Senterpartiet fløy høyt kollapset partiet på oppløpet. Hva skjedde?
Arbeids- og sosialminister Torbjørn Røe Isaksen (H) vil gi utenlandske arbeidstakere kompensasjon for tiden de blir hindret fra å jobbe i Norge på grunn av innreiserestriksjoner.
Jan-Erik Østlie
Utenlandske arbeidstakere får kompensasjonsordning
Nytt om navn:
KAMPKLAR: Bussjåfør Joakim Hagen er klar til kamp for ungdommen i det nye vervet som Ungdomssekretær i Fellesforbundet.
Håvard Sæbø