Moderat YS-leder
Da YS-leder Tore Eugen Kvalheim innledet på organisasjonens årskonferanse tok han til ordet for et moderat lønnsoppgjør til våren.
torgny.hasaas@lomedia.no
«Ved å gjennomføre et moderat lønnsoppgjør til neste år, beskytter vi norsk verdiskaping og er solidariske med dem som nå har størst risiko for å miste jobben.
Men; dersom vi på arbeidstakersiden viser moderasjon, forventer vi det enda sterkere fra lederne. Tidligere har noen ledere opptrådt svært umusikalsk og tatt ut store lønnsøkninger og bonuser, mens arbeidstakerne har tatt ansvar og vist moderasjon. Nå må også lederne vise ansvar», sa YS-leder Tore Eugen Kvalheim i sin åpningstale til YS' årskonferanse.
Positiv til Stoltenberg-invitt
Da statsminister Jens Stoltenberg talte til Fellesforbundets landsmøte i forrige uke advarte også han om faren for at krisa i Europa kan komme til Norge. Statsministeren inviterte til et nytt solidaritetsalternativ, lik den politikken som ble brukt for å få bukt med massearbeidsløsheten tidlig på 1990-tallet. YS-lederen kommenterer Stoltenbergs invitt slik:
– Partene i arbeidslivet har vært svært tydelige på hvilket virkemiddel vi har gjennom lønnsoppgjørene. I YS er vi parat til å bidra til en stabil utvikling i norsk økonomi ved å gjennomføre et moderat oppgjør. Så få tiden vise hvilket nivå det er riktig å ligge på. Så må Norges Bank gjøre sin jobb i pengepolitikken og så må regjeringen før en stram finanspolitikk, men det legger statsbudsjettet opp til, sier Kvalheim til LO-Aktuelt.
– Problemet vi står overfor er at både vi og LO har grupper som er konkurranseutsatt, mens andre deler som olje og gass har en helt annen virkelighet. For oss er det en utfordring å forklare alle bransjene at vi må være solidariske skal vi holde ledigheten på et lavt nivå.
Omsorgsarbeid må være konkurransedyktig
Kvalheim peker også på problemene knyttet til omsorgsektoren som vil måtte vokse de neste årene.
– I denne sektoren må det må være lønns- og arbeidsforhold som er konkurransedyktige. Det er vi nødt til å få til innenfor denne frontfagsmodellen, mener YS-lederen.
0-oppgjør?
For tre år siden, rett etter finanskrisa, tok Kvalheim til orde for et null-oppgjør. Det fikk han mye kjeft for.
Han vil ikke bruke det samme uttrykket nå, men understreker overfor LO-Aktuelt at det er viktig å se hvilken lønnsevne som finnes og vise moderasjon.
– Vi har brukt slike løsninger som nulloppgjør tidligere, men vi er ikke der nå, sier Kvalheim, og viser til et oppgjør på begynnelsen av 2000-tallet hvor partene i arbeidslivet var enige om at det var et riktig virkemiddel.
Mest lest
SYKEMELDT: Da kollegaene ble permittert stoppet også bedriften å betale sin del av sykelønna til Frank Robert Neerland.
Aina Fladset
Frank Robert ble fratatt sykelønn da bedriften permitterte ansatte: – Overraskende
TOK KAMPEN: Ann–Helen Pettersen (til venstre) og Randi Stenersen Rasmussen gikk til sak mot arbeidsgiveren da de ble sagt opp som flyplassvektere på Flesland. Nå gir Securitas dem nye jobber i konsernet.
Paul S Amundsen
Vekterne Ann-Helen og Randi gikk til sak mot arbeidsgiver og reddet både jobben og AFP
Ole Palmstrøm
Permitterte får dagpenger til 1. oktober. Men det blir ikke feriepenger på dagpenger
– Nå skal vi ta oss råd til å besøke den chilenske familien til mannen min så fort det blir forsvarlig å reise, sier Elisabeth Bøckman.
Per Flakstad
Vant i retten: Nå får Elisabeth høyere pensjon og råd til å besøke mannens familie
Erik Knudsen er fortvilet over beskjeden han fikk fra kommunen rett før jul.
Amanda Iversen Orlich/Dagsavisen
Erik mister 9.000 kroner i støtte og kan havne på gata
I en ny anbudsrunde kan alle flyselskap i EU/EØS søke på rutene. Derfor er det lagt inn svært tydelige krav til tilbyderne.
Leif Martin Kirknes
Kravene som kan gjøre det vanskelig for Wizz Air i Norge
OVERRASKET: Tillitsvalgt for vaktmestertjenesten, Geir Tjøstheim, og tillitsvalgt for renholdsarbeiderne, Jana John, begge for Fagforbundet, fikk ikke vite om privatiseringen før avgjørelsen var tatt.
Strandbuen/Stine Serigstad
Geir og Jana fikk sjokkbeskjed: – Jeg har tenkt at jobben min er trygg fordi jeg jobber i kommunen
(Illustrasjonsfoto)
pressefoto, WizzAir.com
Wizz Air-ansatte i Norge er beskyttet av arbeidsmiljøloven, fastslår Luftfartstilsynet
Martin Håndlykken
Nå får Jonathan beholde dagpengene fram til sommeren: – En stor lettelse
Håvard Sæbø
Arbeidstilsynet sladder lønna på underbetalte arbeidere. Nå må Røe Isaksen svare på hvorfor
Meieriansatte får 50 øre i generelt tillegg fra 1. mai i år. Enigheten i lønnsoppgjøret omfatter rundt 2.500 NNN-medlemmer.
Jan-Erik Østlie
Meieriansatte får ny lønn: Her er resultatet
Afaransis Yassin (28) har ingen mulighet til å få økonomisk støtte fra familiemedlemmer. Da blir det nesten umulig å komme inn på boligmarkedet, mener hun.
Ida Bing
Afaransis (28) får ikke økonomisk hjelp hjemmefra: – Jeg er sjanseløs på boligmarkedet
Kjersti Stenseng
Jan-Erik Østlie
Arbeiderpartiet har mistet over 5.000 medlemmer
Debatt
LO og forbundene våkne opp av dvalen og svinge pisken slik at tillitsvalgte og medlemmer våkner opp?, spør Arne Eide.
Jan-Erik Østlie
«Har LO vendt Arbeiderpartiet ryggen?»
Colourbox.com
Lærere har ikke fått overtidsbetalt under pandemien. Over halvparten har vurdert ny jobb
Debatt
Tidligere professor i samtidshistorie ved Høgskolen i Innlandet.
Høgskolen i Lillehammer (HiL)
«Det som har skjedd, er at staten har konfiskert hele tjenestepensjonen min», skriver Paul Knutsen
Arbeids- og sosialminister Torbjørn Røe Isaksen (H) kommer med nye grep for arbeidsledige. (Arkivfoto)
Thomas Brun / NTB
Maksperioden på dagpenger forlenges. Se hvem det gjelder
Sp-leder Trygve Slagsvold Vedum
Jan-Erik Østlie
Sp lover norsk vaksineproduksjon
Tormod Ytrehus
Klubbleder Adrian fikk sparken. Nå får han penger fra LO for å ha noe å leve av fram til rettssaken starter
Bent Høie
Leif Martin Kirknes