Her søker Jens avskjed
Jens Stoltenberg har varslet Stortinget om at han senere mandag går til kongen for å søke avskjed. Se video!
Stoltenberg ba om å få ordet etter at finansminister Sigbjørn Johnsen (Ap) hadde presentert de rødgrønnes siste statsbudsjett.
Med henvisning til valgresultatet, opplyste Stoltenberg at han i statsråd i dag vil legge fram sin avskjedssøknad for kongen og anbefale at kongen ber Høyre-leder Erna Solberg danne ny regjering.
Statsministeren møter kongen klokken 13 for å orientere ham om sin beslutning. Han vil samtidig levere sin avskjedssøknad. Kong Harald vil be Stoltenberg fortsette som leder av et forretningsministerium inntil en ny regjering er klar.
– Les også: 20 milliarder til Husbanken
Et forretningsministerium skal bare holde landet gående i en kort periode, ikke fatte omstridte vedtak eller gjøre disposisjoner som berører en påtroppende regjering. Det heter i Grunnloven at kongen alltid skal ha et «statsråd» hos seg, enten det er en operativ regjering eller, som nå, et forretningsministerium.
Kongen vil senere mandag kontakte Høyres leder Erna Solberg og gi henne oppdraget med å danne en ny regjering. Hun får beskjed om å melde tilbake til kongen når alt er klart.
Det ligger an til at onsdag blir den store skiftedagen, da Solberg-regjeringen, bestående av Høyre og Frp, inntar sine departementer.
– Les også: 7,7 milliarder kroner mer til kommunene
De siste spekulasjonene vil ha det til at de blir 18 medlemmer i den nye regjeringen, 11 fra Høyre og sju fra Frp. Dette er en reduksjon på to. Frp-leder Siv Jensen blir landets neste finansminister, nestleder Ketil Solvik-Olsen trolig olje- og energiminister, mens Anders Anundsen kan bli justisminister. Per Sandbergs skjebne er mer uklar. Han blir trolig på Stortinget som parlamentarisk leder.
Høyres Børge Brende har sagt ja til å bli utenriksminister i regjeringen, meldte VG søndag kveld. 48 år gamle Brende er i dag administrerende direktør i Verdens økonomiske forum i Sveits.
Brende blir etter det avisen vet, den eneste ministeren i Utenriksdepartementet. Høyre og Frp er enige om å droppe posten som bistandsminister.
Høyres to nestledere, Jan Tore Sanner og Bent Høie, går øyensynlig med som henholdsvis kommunalminister og helseminister.
– Isaksen kulturminister
Etter det Dagsavisen forstår er Høyres skolepolitiske talskvinne Elisabeth Aspaker inne i statsrådskabalen. Det samme er byrådsleder Monica Mæland i Bergen. Avisen mener også å vite at Torbjørn Røe Isaksen er inne som kulturminister. Høyre skal ifølge Dagsavisen ha fått både Nærings- og handelsdepartementet og Arbeidsdepartementet. Ifølge Morgenbladet blir Ine Eriksen Søreide ny forsvarsminister.
Flere medier har spekulert på om Frps Solveig Horne blir nye barne- og familieminister. Også Kari Kjønaas Kjos er en ubestridt favoritt blant Frp-toppene til å få en statsrådspost.
Kilder i de to kommende regjeringspartiene bekrefter overfor VG at det er et ønske om at de to primærnæringene fortsatt skal ha hvert sitt departement. Mens Høyre trolig får fiskeriministeren, vil Frp få landbruksministeren. (ANB-NTB)
Mest lest
ELENDIG BEHANDLING: Tommy Storeide Vangen har jobba i varehandelen i mange år.
Erlend Angelo
Tommy jobba seg i senk og ble sykmeldt: – Jeg har aldri blitt så dårlig behandla som av Coop
Barbro Major er regiontillitsvalgt for Fellesforbundet i region Buskerud, og har snakket mye med medlemmene i året som har gått.
Privat
– Dette er helt jævlig. Det er kolleger som jeg har jobbet sammen med i ti år. Hva kan jeg si?
Charlotte Rødland Kristiansen er 22 år og må betale alle utgifter til tannlege selv. SV vil at det skal bli gratis.
Aslak Bodahl
Charlotte (22) får ikke fikset tennene fordi det er for dyrt: – Ekstremt frustrerende
KRISE: Valgforsker Johannes Bergh mener Jonas Gahr Støre og Arbeiderpartiet har kommet helt i skyggen av Senterpartiets sentraliseringskritikk.
Jan-Erik Østlie
Bunnotering for Ap: – Utrolig hvordan partiet sliter, sier valgforsker
SEKSUELL TRAKASSERING: Den eine kunden klapsa kvinna på rumpa då dei møttest på butikken, etter å ha fått beskjed av både kvinna og arbeidsgivaren hennar om at han skulla halde seg unna.
Colourbox
Kvinneleg mekanikar fekk to kundar dømt for tafsing, kiling og klaps: – Dommen har sett ein standard
Folketrygda
Illustrasjon
Anna Granqvist
To pensjonistforeninger sier nei til stort løft i minstepensjonen, hvis det betyr mindre pensjon til andre grupper
Innsatsleder Kenneth Wangen er en av de flere tusen menn og kvinner som har jobbet med søk og redning i Gjerdrum. Bildet er tatt ved en annen anledning.
Werner Juvik
Redningsmannskapet i Gjerdrum var i konstant fare. Her er innsatslederens historie
Kantinekokken Monica Karlsen Moseby har vært permittert helt siden mars i fjor, og har søkt flere andre jobber uten å få napp. Hun er glad for at regjeringa nå vil forlenge permitteringsperioden. Samtidig sier hun: – Jeg forstår ikke hvorfor de ikke bare kan si at ordningene varer så lenge pandemien varer. Det er så usikkert for oss og for bedriftene, sier Moseby, som er medlem i Fellesforbundet.
Privat
Monica har snart vært permittert ett år: – Det er tøft. Bare å stå opp og vite at ingen har behov for deg
Mari Falck forteller at faren Morten alltid har vært en positivt innstilt person med et usedvanlig godt humør. Han ble veldig deprimert etter nedstengingen og følte seg innesperret.
Privat
Mari fikk besøke sin dødssyke far kun én gang i uka. Da kokte det over for overlegen
Harald Eia er sosiolog, komiker, programleder og forfatter.
Ida Bing
Harald Eia kurser Ap om Ulikhets-Norge. Her er hans advarsel
Illustrasjon
Håvard Sæbø
Rekordhøy arbeidsledighet i Lofoten – henter inn tusener av sesongarbeidere
Vi mener ei regjering med Ap, SV og Sp, med Jonas Gahr Støre som statsminister, er best i stand til å styre landet, sier Mett Nord og resten av Fagforbundets forbundsstyre.
Jan-Erik Østlie
Mette Nord rykker ut etter utspill fra fylkesleder: – Støre er Fagforbundets foretrukne statsministerkandidat
I en intern LO-måling fra desember som TV 2 har fått tilgang til, får Ap og Jonas Gahr Støre 31,4 prosent oppslutning.
Jan-Erik Østlie
Kun tre av ti LO-medlemmer vil stemme Ap, viser intern måling
Jonas Gahr Støre. Arkivfoto
Jan-Erik Østlie
– Skal regjeringen komme etter med enda nye innrømmelser, bør det være å gi feriepenger på dagpenger
537 ansatte ved sju Tine-meierier kan bli tatt ut i streik fra lørdag.
Jan-Erik Østlie
Over 500 ansatte i Tine kan bli tatt ut i streik
Trygve Slagsvold Vedum for skryt for sitt lederskap av tidligere LO-topp Sture Arntzen.
Jan-Erik Østlie
Tidligere LO-topp: Ap-ledelsen er så utydelige at Senterpartiet blir folkets parti
Bjørnar Moxnes mener svekkelsen av lønns- og arbeidsvilkårene til togrenholderne er ønsket politikk fra regjeringens side.
Jan-Erik Østlie
Togrenholdere kjemper for å beholde lønna: – Stjerneeksempel på borgerlig politikk, mener Moxnes
I en ny anbudsrunde kan alle flyselskap i EU/EØS søke på rutene. Derfor er det lagt inn svært tydelige krav til tilbyderne.
Leif Martin Kirknes
Kravene som kan utelukke Wizz Air fra å delta i konkurransen om norske ruter
En forhøyet dagpengesats er viktig for å sikre lavtlønte gjennom koronakrisa, ifølge tillitsvalgt Djevat Hisenai.
Håvard Sæbø
Permittere og ledige får beholde dagpengesatsen: – Nå slipper de å leve under fattigdomsgrensa
Så sent som søndag sa Erna Solbergs regjering at det foreløpig ikke var aktuelt med en forlengelse av ordningen. Nå har de snudd.
Leif Martin Kirknes