Ris og ros fra arbeidslivet
LO advarer Erna mot å bruke mer penger i statsbudsjettet, mens andre organisasjoner mener Jens er for gjerrig og vil bruke mer.
bjorn.erik.dahl@anb.no
– Dette er et godt budsjett som går inn i rekken av gode budsjetter de siste åtte årene. Pengebruken balanserer med hensynet til norsk konkurranseevne, renteutvikling og kronekurs, sier LO-nestleder Tor-Arne Solbakken til Avisenes nyhetsbyrå (ANB).
– Jeg forutsetter at rammene som er lagt her vil bli holdt også i Stortinget, legger han til.
– Regjeringen bruker mindre enn handlingsregelen tillater. Flere eksperter har ment at Erna Solberg kan legge til 15-30 milliarder når hun skal pusse på budsjettet, er det et syn du deler?
– Les også: 7,7 milliarder kroner mer til kommunene
– Det blir sånn kvartalsøkonomi der man ikke ser på de lange linjene. Det vil være en underlig øvelse hvis en mindretallsregjering opphever den uskrevne regelen om at Stortinget forholder seg til de økonomiske rammene i budsjettet, mener Solbakken.
Hvis Solbakken skulle etterlyse noe, så ville det være en enda sterkere satsing på dem som står utenfor arbeidslivet.
LO-nestlederen frykter videre for at den nye regjeringen vil reversere en økning på 250 kroner i fradraget for fagforeningskontingent til totalt 4.100 kroner.
Virke-sjef Vibeke Hammer Madsen sier dette er det beste budsjettet for næringslivet på åtte år.
– Les også: Vil bruke 135 oljemilliarder
– Her har de rødgrønne kommet med enda mer satsing på samferdsel og jernbane, og det er veldig bra. Også på forskning, innovasjon og skattetiltak har man brukt de sunne pengene. Men næringslivet vil ha mer, og vi forventer at den blåblå regjeringen skal klare å løfte dette enda mer. De må prioritere samferdselsprosjekter der vi har store køer, som på E18 og E6. Det koster næringslivet enormt mye å sitte i disse køene, sier Madsen til ANB.
– Også på kompetanse, forskning og innovasjon er det mulig å gjøre mer. Det er bra at regjeringen holder seg under handlingsregelen, men vi mener det er rom for å investere mer sunne penger, kanskje 10-15 milliarder mer for den blåblå regjeringen, slik at de kan begynne på sin politikk, mener Virke-sjefen, som for øvrig ikke har noe imot økningen i fagforeningsfradraget.
– Les også: Kongelig lønnshopp
– Det er bra at man fører en ansvarlig politikk og bruker mindre oljepenger. Men vi er opptatt av at pengene vris over til mer investeringer og mindre forbruk. Det ser vi ikke gode nok tegn til, sier NHO-sjef Kristin Skogen Lund til ANB.
Hun mener det investeres bra på jernbane, men at vedlikehold og drift lider. Videre slår Skogen Lund fast at det er for lite på veisiden, og at man her allerede ligger etter den nye nasjonale transportplanen.
– Når det gjelder skatt er det for så vidt positivt at de hever bunnfradraget, men på formuesskatten er det en senking av satsene som vil monne for næringslivet. Av mer teknisk karakter ser vi at regjeringen ikke vil stille krav til balanseføring av AFP-forpliktelsene for bedriftene. Det er en veldig viktig avklaring, sier hun.
Hun forventer at den nye regjeringen vil øke investeringene noe, sørge for momsnøytralitet, senke formuesskatten og fjerne arveavgiften helt.
– Les også: Kommunene jubler ikke
– Kan Erna Solberg bruke 15-30 milliarder mer?
– Vi er ikke opptatt av at det brukes mest mulig penger, men at det vris mot investeringer fra forbruk. Så får vi se hvor realistisk det er å omprioritere mye i et statsbudsjett på så kort varsel. Det er vanskelig å tallfeste, men de må komme i gang med noen av tiltakene, og alt koster heller ikke penger, mener NHO-sjefen.
Akademikernes leder Knut Aarbakke mener regjeringen struper unødig mye.
– De kunne godt brukt mer penger i et budsjett som vi burde investert mer fra. Vi trenger mer til opprusting av både bygg og veier, mer jernbane, mer miljø. De bruker for lite penger i forhold til det norsk økonomi tåler og trenger. Erna Solberg kan trygt bruke halvparten av de 54 milliardene som man her ligger under handlingsregelen. Forutsatt at det går til investeringer. Å pøse det inn i forbruk er det dummeste man kan gjøre, sier Aarbakke.
– Les også: Mindre arveavgift
– Dette er et ansvarlig statsbudsjett tilpasset dagens økonomiske situasjon i Norge. Oppfordringen til de blåblå må være at de holder fingrene unna og ikke gjør store endringer, sier imidlertid LO Stats leder Tone Rønoldtangen.
Leder Eli Gunhild By i Norsk Sykepleierforbund synes det er veldig bra at det bevilges 180 millioner kroner ekstra til helsestasjoner og skolehelsetjeneste.
– Vi forventer at dette følges opp av den nye regjeringen, og at pengene blir brukt til det de er ment til. Den kommende regjeringen kan også følge opp Høyres eget reviderte statsbudsjett fra i fjor. Der heter det at sykepleiere skal få spesialutdanning med lønn. Her er det store behov, sier By til ANB.
Studentene jubler over kunnskapsminister Kristin Halvorsens siste budsjett.
Og med god grunn. Hun leverer to viktige innsatser, økningen av studiestøtten til 11 måneder og påbyggingsåret etter fagbrev, sier Unio-leder Anders Folkestad. (ANB)
Mest lest
ELENDIG BEHANDLING: Tommy Storeide Vangen har jobba i varehandelen i mange år.
Erlend Angelo
Tommy jobba seg i senk og ble sykmeldt: – Jeg har aldri blitt så dårlig behandla som av Coop
Barbro Major er regiontillitsvalgt for Fellesforbundet i region Buskerud, og har snakket mye med medlemmene i året som har gått.
Privat
– Dette er helt jævlig. Det er kolleger som jeg har jobbet sammen med i ti år. Hva kan jeg si?
Charlotte Rødland Kristiansen er 22 år og må betale alle utgifter til tannlege selv. SV vil at det skal bli gratis.
Aslak Bodahl
Charlotte (22) får ikke fikset tennene fordi det er for dyrt: – Ekstremt frustrerende
KRISE: Valgforsker Johannes Bergh mener Jonas Gahr Støre og Arbeiderpartiet har kommet helt i skyggen av Senterpartiets sentraliseringskritikk.
Jan-Erik Østlie
Bunnotering for Ap: – Utrolig hvordan partiet sliter, sier valgforsker
SEKSUELL TRAKASSERING: Den eine kunden klapsa kvinna på rumpa då dei møttest på butikken, etter å ha fått beskjed av både kvinna og arbeidsgivaren hennar om at han skulla halde seg unna.
Colourbox
Kvinneleg mekanikar fekk to kundar dømt for tafsing, kiling og klaps: – Dommen har sett ein standard
Folketrygda
Illustrasjon
Anna Granqvist
To pensjonistforeninger sier nei til stort løft i minstepensjonen, hvis det betyr mindre pensjon til andre grupper
Innsatsleder Kenneth Wangen er en av de flere tusen menn og kvinner som har jobbet med søk og redning i Gjerdrum. Bildet er tatt ved en annen anledning.
Werner Juvik
Redningsmannskapet i Gjerdrum var i konstant fare. Her er innsatslederens historie
Kantinekokken Monica Karlsen Moseby har vært permittert helt siden mars i fjor, og har søkt flere andre jobber uten å få napp. Hun er glad for at regjeringa nå vil forlenge permitteringsperioden. Samtidig sier hun: – Jeg forstår ikke hvorfor de ikke bare kan si at ordningene varer så lenge pandemien varer. Det er så usikkert for oss og for bedriftene, sier Moseby, som er medlem i Fellesforbundet.
Privat
Monica har snart vært permittert ett år: – Det er tøft. Bare å stå opp og vite at ingen har behov for deg
Mari Falck forteller at faren Morten alltid har vært en positivt innstilt person med et usedvanlig godt humør. Han ble veldig deprimert etter nedstengingen og følte seg innesperret.
Privat
Mari fikk besøke sin dødssyke far kun én gang i uka. Da kokte det over for overlegen
Harald Eia er sosiolog, komiker, programleder og forfatter.
Ida Bing
Harald Eia kurser Ap om Ulikhets-Norge. Her er hans advarsel
Illustrasjon
Håvard Sæbø
Rekordhøy arbeidsledighet i Lofoten – henter inn tusener av sesongarbeidere
Vi mener ei regjering med Ap, SV og Sp, med Jonas Gahr Støre som statsminister, er best i stand til å styre landet, sier Mett Nord og resten av Fagforbundets forbundsstyre.
Jan-Erik Østlie
Mette Nord rykker ut etter utspill fra fylkesleder: – Støre er Fagforbundets foretrukne statsministerkandidat
I en intern LO-måling fra desember som TV 2 har fått tilgang til, får Ap og Jonas Gahr Støre 31,4 prosent oppslutning.
Jan-Erik Østlie
Kun tre av ti LO-medlemmer vil stemme Ap, viser intern måling
Jonas Gahr Støre. Arkivfoto
Jan-Erik Østlie
– Skal regjeringen komme etter med enda nye innrømmelser, bør det være å gi feriepenger på dagpenger
537 ansatte ved sju Tine-meierier kan bli tatt ut i streik fra lørdag.
Jan-Erik Østlie
Over 500 ansatte i Tine kan bli tatt ut i streik
Trygve Slagsvold Vedum for skryt for sitt lederskap av tidligere LO-topp Sture Arntzen.
Jan-Erik Østlie
Tidligere LO-topp: Ap-ledelsen er så utydelige at Senterpartiet blir folkets parti
Bjørnar Moxnes mener svekkelsen av lønns- og arbeidsvilkårene til togrenholderne er ønsket politikk fra regjeringens side.
Jan-Erik Østlie
Togrenholdere kjemper for å beholde lønna: – Stjerneeksempel på borgerlig politikk, mener Moxnes
I en ny anbudsrunde kan alle flyselskap i EU/EØS søke på rutene. Derfor er det lagt inn svært tydelige krav til tilbyderne.
Leif Martin Kirknes
Kravene som kan utelukke Wizz Air fra å delta i konkurransen om norske ruter
En forhøyet dagpengesats er viktig for å sikre lavtlønte gjennom koronakrisa, ifølge tillitsvalgt Djevat Hisenai.
Håvard Sæbø
Permittere og ledige får beholde dagpengesatsen: – Nå slipper de å leve under fattigdomsgrensa
Så sent som søndag sa Erna Solbergs regjering at det foreløpig ikke var aktuelt med en forlengelse av ordningen. Nå har de snudd.
Leif Martin Kirknes