Taler forbundet og LO midt imot
NTF-klubben ved Bring Cargo taler eget forbund og LO midt imot og vil bli i Transportarbeiderforbundet. Etter nyttår har de ansatte på terminalen ingen tillitsvalgte som kan representere dem overfor Posten.
may.berg@lomedia.no
1. januar blir Bring Cargo en del av Posten Norge gjennom en virksomhetsoverdragelse. Samtidig opphører Speditøravtalen til Transportarbeiderforbundet (NTF), og Postkoms tariffavtale med Posten trer i stedet inn.
Postkom har organisasjonsretten
I november fastslo LOs juridiske at det er Postkom som har organisasjonsretten i Posten Norge, slik LOs Organisasjonskomite vedtok i 2088.
NTF-leder Roger Hansen avblåste striden, og anbefalte de ca 250 NTF-medlemmene i Bring Cargo å melde overgang til Postkom for at de skal ha innflytelse på sine egne lønns- og arbeidsvilkår etter virksomhetsoverdragelsen.
Handel og Kontor-klubben på Bring Cargo har bestemt seg for å melde seg inn i Postkom. NTFs tillitsvalgte på Bring Cargo vil derimot ikke oppgi kampen for å bli i Transportarbeiderforbundet, og oppfordrer sine medlemmer til å bli i NTF.
– Det var ikke mulig for oss å bli enige om å melde oss ut av NTF. Vi trenger mer tid til å tenke igjennom vår tilhørighet, sier Svein Thomassen, lederen i landsutvalget for NTF-organiserte i Bring Cargo.
Ifølge Thomassen, har de ikke oppgitt kampen for å få med seg NTFs tariffavtale over i Posten. Da må de få omstøtt vedtaket fra LOs organisasjonskomite fra 2008. Det har vært prøvd før.
– Vi vil forsøke å få forbundsledelsen til å reise saken på nytt i LO-sekretariatet. Dette vedtaket er stikk i strid med alt LO står for, sier Thomassen.
Mister sine tillitsvalgte
Et annet problem melder seg over nyttår. Da opphører de NTF-tillitsvalgtes rett til å representere sine medlemmer i arbeidsforholdet. Eivind Gran, nestleder i LO Stat, slår fast at det som gir rettigheter etter Hovedavtalen, er at man har et tariffavtaleforhold.
– Arbeidsgiver behøver ikke forholde seg til tillitsvalgte fra en organisasjon de ikke har et partsforhold til, sier Gran.
Egil Linge Anderssen, fagsjef i Posten Norge, sier det samme.
– Posten forholder seg til de forbund vi har avtale med, og etter 1. januar har ikke NTF-tillitsvalgte noe partsforhold til Posten. Det er en beklagelig situasjon, fordi Posten ønsker og er vant til å ha et tillitsvalgt-system å forholde seg til. Men folk velger naturligvis selv om og hvor de vil være organisert, sier Linge Anderssen.
Tilbake på "gølvet"
– Vi har ingen kollektive rettigheter etter nyttår. Hele det landsomfatttende tillitsvalgtapparatet utslettes, sier Svein Thomassen, som selv begynner å jobbe "på gølvet" i terminalen på Karihaugen over nyttår.
– Begynner ikke konsekvensene for medlemmene etter hvert å bli ganske store?
– Medlemmene er beskyttet av arbeidsmiljøloven. Det vi mister er partsforholdet til Posten, og det har ikke vært veldig fruktbart. Men vi håper å komme sterkt tilbake, sier Thomassen.
– Uaktuelt å ta opp saken på nytt
Ifølge forbundsleder Roger Hansen er det ikke aktuelt å reise spørsmålet om organisasjonsretten i LO-sekretariatet.
– Vi har luftet saken med LO, og svaret derfra er at så lenge det ikke kommer opp nye momenter, er det ikke aktuelt. Og de finnes ikke per dags dato, sier Hansen.
Hansen synes det er problematisk at de NTF-organiserte over nyttår ikke har noen som representerer dem overfor Posten.
– Men det problemet er enkelt å løse ved å melde seg over i Postkom, slik vi har anbefalt. Der kommer de til å bli godt tatt vare på. Jeg skjønner at dette er problematisk å akseptere, men det er ingen annen løsning, sier Hansen.
– Hva er ditt råd til tillitsvalgte i Bring Cargo?
– At de sier til medlemmene at nå melder vi oss over.
Mest lest
TØFT PÅ IKEA: Bjørn Høgberg, Irene Nilssen og Merethe Solberg (til høyre) hadde mange konflikter med ledelsen da de var tillitsvalgte for Fellesforbundet på Ikea. For alle tre gikk jobben som tillitsvalgt hardt utover helsa.
Håvard Sæbø
Merethe, Irene og Bjørn sier at jobben på Ikea nesten tok livet av dem: – En brutal verden
Brian Cliff Olguin
Ingvild (24): – Jeg er hyggelig fordi det er jobben min, ikke fordi jeg er interessert i deg
Hovedstillitsvalgte Alexander Jordnes i montørklubben i Schindler fikk avskjed på dagen i november. Men hva har skjedd etterpå?
Leif Martin Kirknes
Alexander fikk avskjed på dagen. Det nektet kollegene hans å akseptere
Hvis lønnsforhandlingene drar ut i tid, vil du få etterbetalt lønnstillegg fra virkningsdatoen, altså datoen det står i tariffavtalen at satsene skal reguleres.
Colourbox
Når får du din nye lønn? Her er de viktigste datoene i lønnsoppgjøret
INFLUENCER: Victoria Rummelhoff håper hun kan inspirere andre kvinner til å jobbe i industrien. Bildene er hentet fra Instagram-kontoen hennes.
privat
Victoria (23) fikk beskjed om å ikke «jåle seg» da hun skulle på jobbintervju
Maja og Simon Lotric ble permittert i mars. Det gikk 15 uker, og kanskje 15 uker til? Foto: Ylva Seiff Berge
Ylva Seiff Berge
Maja og Simon har hatt redusert inntekt i ett år. Slik har det gått
GRØNT FLAGG FOR MER KONKURRANSE: Jernbanedirektorat har lagt strekninger på Østlandet ut på anbud.
Morten Hansen
Flere togstrekninger skal ut på anbud før valget. Se lista
TØFT: - Det blir tøft økonomisk, sier Linn Wognild. Både hun og samboeren ble rammet da nær halvparten av de ansatte i Widerøe Ground Handling på Trondheim Lufthavn Værnes mistet jobben.
Line Mette Finnøy
Linn en av mange som har mistet jobben: – Jeg føler det er rett at jeg er blant dem som skal gå
Illustrasjonsbilde
Anna Granqvist
Skal aldersgrensa for ansatte i staten økes? Nei, sier LO Stat
Koronapandemien har satt flere utfordringer for arbeidslivet på spissen, mener Venstres Terje Breivik.
stortinget.no
Dagens arbeidsmiljølov er overmoden for endring, mener Venstre
Laila Robert synes det er tøft å måtte gjennom kontroll på grensa mellom Norge og Sverige på vei til og fra jobb. Nå er hun sykmeldt.
Privat
Vernepleier Laila ble syk av Sverige-pendling: – Du føler deg som en kjeltring
Trygve Slagsvold Vedum og Audun Lysbakken
Martin Guttormsen Slørdal
Stadig større SV-motstand i Senterpartiet
Joakim Ahlström (t.h.) betaler skatt og ville fått sykepenger eller ledighetstrygd hvis han var syk eller ledig. Men han kan ikke få dekket tapt inntekt.
Helge Rønning Birkelund
Joakim mistet en månedslønn da grensen ble stengt: – Reglene er like for alle, svarer regjeringen
Arild Grande vil nok en gang prøve å få ILOs kjernekonvensjoner inn i Menneskerettsloven. Han får ikke støtte fra Heidi Nordby Lunde og Høyre.
Jan Erik Østlie og Høyre
Ap har et forslag for å stoppe fagforeningsknusing: – Bare vås, svarer Høyre
Fra kvinnedagen i Trondheim i fjor.
Tormod Ytrehus
Sjekk ditt yrke: Hvor mye mer tjener menn enn kvinner?
Kristin Oudmayer har skrever flere bøker om mobbing og utenforskap.
Anita Arntzen
Da Kristin fant ut at datteren ble mobbet, kjørte hun rett hjem og ringte læreren: – Det skulle jeg ikke ha gjort mens jeg var så sint
Store folkemengder 8. mars, som her fra kvinnedagen i 2019, erstattes i år av digitale arrangementer på grunn av faren for koronasmitte.
Jan-Erik Østlie
Hva skjer på kvinnedagen 8. mars? Her er oversikten og parolene
FANEMARKERING: – Selv om det nå er åpnet for at svenske dagpendlere kan komme på jobb i Norge, er ikke dette over, sier LO-leder Hans-Christian Gabrielsen.
Helge Rønning Birkelund
Grensene åpnet for svenske dagpendlere, men månedslønna er tapt inntil norske myndigheter bestemmer noe annet
VURDERER DANSKE REGLER: Danmark har innført strengere regler for utenlandske turbusser enn resten av Europa. Hvordan EU reagerer på de danske reglene vil få betydning for om Norge skal innføre de samme reglene, sier samferdselsminister Knut Arild Hareide.
Martin Guttormsen Slørdal
Hareide vurderer å gjøre som danskene og innføre strengere regler for utenlandske turbusser
REDDET: Elin får fortsette læretida i fiskebutikk.
Øyvind Sætre