Lager film om Mads Gilbert
Filmbransjens nordnorske outsider Knut Erik Jensen er stolt over å få lage filmen han har drømt om lenge: Et portrett av legen, Rødt-politikeren og aktivisten Mads Gilbert. Onsdag fikk publikum en smakebit under filmfestivalen i Tromsø.
– Mads Gilbert er en populær mann. Jeg er veldig stolt av at han tok risikoen på å velge meg, sa Jensen da han før visningen ble intervjuet av kortfilmkonsulent Kalle Løken foran en fullsatt sal i Verdensteatret i Tromsø. Han kunne fortelle at han i en årrekke hadde hatt lyst til å gjøre noe på Gilbert, men det var Gazakrigen som utløste det: Det var nå eller aldri.
Filmen «Thank You Very Mads Gilbert» skal etter planen være ferdig i september, og prosjektet har allerede vakt internasjonal interesse ettersom Gilbert nå er kjent langt utover Norges grenser. Han og legekollegaen Erik Fosse var de eneste vestlige kildene som kunne gi verden førstehåndsopplysninger om palestinernes lidelser under krigen for et drøyt år siden.
Farter rundt
Jensen, som er kjent for filmer som «Heftig og begeistret» og «Vinterkyss», er i likhet med Gilbert bosatt i Tromsø og har en sterk forankring til det nordnorske. De siste månedene har han imidlertid fartet verden rundt for å skildre Gilberts sterke humanitære og politiske engasjement.
– Mads Gilbert har vært akuttmedisiner i mange, mange år. Han har sett alt! Hvordan klarer et menneske å stå imot alle de inntrykkene over tid? sier Jensen når han skal forklare hva han ønsker å undersøke i filmen.
Filmregissøren sier han jakter på kjernen i det menneskelige engasjement, og Gilbert er blant dem som virkelig imponerer ham med sin evne til aldri å gi opp troen og håpet på det gode.
Kuren mot alt
Filmtraileren som ble vist onsdag, åpner med en scene der en Gilbert med stor entusiasme svelger ned et par paracet med noen store slurker juice og gir uttrykk for at det er dette er kuren som skal til for å holde det gående.
Senere følger vi ham under det rørende gjensynet med legekolleger, venner og tidligere pasienter på Gazastripen. Men filmen er langt fra ferdig og også de neste månedene blir det mye farting på de to. Aller først går turen til Vancouver, der Gilbert skal protestere mot OL.
– Jeg spurte om det ikke var i seneste laget, men han svarte at nei, det er aldri for sent! forteller Jensen.
Planen er også turer til Kambodsja, Burma, Vietnam og kanskje Sri Lanka.
Fullt hus
Verdensteatret i Tromsø var stappfullt under onsdagens forestilling, der Tromsøs egen filmskaper også kunne presentere «Forte – Piano – Forte», en dokumentar om pianokonkurransen «Top of the World», som i sommer ble arrangert i Tromsø for aller første gang.
Filmen gir et nært møte med flere av de 22 unge pianistene og viser kontrastene mellom musikernes enorme innlevelse ved pianoet og hvordan de reagerer når de blir plassert foran et kamera. Da er de plutselig som alle oss andre, forfengelige, tøysete, stolte og sårbare.
Det var Tori Stødle, konkurransens initiativtager, som overbeviste Jensen om at han måtte lage film om arrangementet.
– Musikk er en emosjonell opplevelse, du drømmer deg bort, og filmen bærer jo dessverre preg av det, spøkte Jensen før han slapp filmen løs på publikum.
Mest lest
ELENDIG BEHANDLING: Tommy Storeide Vangen har jobba i varehandelen i mange år.
Erlend Angelo
Tommy jobba seg i senk og ble sykmeldt: – Jeg har aldri blitt så dårlig behandla som av Coop
Barbro Major er regiontillitsvalgt for Fellesforbundet i region Buskerud, og har snakket mye med medlemmene i året som har gått.
Privat
– Dette er helt jævlig. Det er kolleger som jeg har jobbet sammen med i ti år. Hva kan jeg si?
Charlotte Rødland Kristiansen er 22 år og må betale alle utgifter til tannlege selv. SV vil at det skal bli gratis.
Aslak Bodahl
Charlotte (22) får ikke fikset tennene fordi det er for dyrt: – Ekstremt frustrerende
KRISE: Valgforsker Johannes Bergh mener Jonas Gahr Støre og Arbeiderpartiet har kommet helt i skyggen av Senterpartiets sentraliseringskritikk.
Jan-Erik Østlie
Bunnotering for Ap: – Utrolig hvordan partiet sliter, sier valgforsker
Folketrygda
Illustrasjon
Anna Granqvist
To pensjonistforeninger sier nei til stort løft i minstepensjonen, hvis det betyr mindre pensjon til andre grupper
SEKSUELL TRAKASSERING: Den eine kunden klapsa kvinna på rumpa då dei møttest på butikken, etter å ha fått beskjed av både kvinna og arbeidsgivaren hennar om at han skulla halde seg unna.
Colourbox
Kvinneleg mekanikar fekk to kundar dømt for tafsing, kiling og klaps: – Dommen har sett ein standard
Innsatsleder Kenneth Wangen er en av de flere tusen menn og kvinner som har jobbet med søk og redning i Gjerdrum. Bildet er tatt ved en annen anledning.
Werner Juvik
Redningsmannskapet i Gjerdrum var i konstant fare. Her er innsatslederens historie
Kantinekokken Monica Karlsen Moseby har vært permittert helt siden mars i fjor, og har søkt flere andre jobber uten å få napp. Hun er glad for at regjeringa nå vil forlenge permitteringsperioden. Samtidig sier hun: – Jeg forstår ikke hvorfor de ikke bare kan si at ordningene varer så lenge pandemien varer. Det er så usikkert for oss og for bedriftene, sier Moseby, som er medlem i Fellesforbundet.
Privat
Monica har snart vært permittert ett år: – Det er tøft. Bare å stå opp og vite at ingen har behov for deg
Mari Falck forteller at faren Morten alltid har vært en positivt innstilt person med et usedvanlig godt humør. Han ble veldig deprimert etter nedstengingen og følte seg innesperret.
Privat
Mari fikk besøke sin dødssyke far kun én gang i uka. Da kokte det over for overlegen
Harald Eia er sosiolog, komiker, programleder og forfatter.
Ida Bing
Harald Eia kurser Ap om Ulikhets-Norge. Her er hans advarsel
Illustrasjon
Håvard Sæbø
Rekordhøy arbeidsledighet i Lofoten – henter inn tusener av sesongarbeidere
I en intern LO-måling fra desember som TV 2 har fått tilgang til, får Ap og Jonas Gahr Støre 31,4 prosent oppslutning.
Jan-Erik Østlie
Kun tre av ti LO-medlemmer vil stemme Ap, viser intern måling
Jonas Gahr Støre. Arkivfoto
Jan-Erik Østlie
– Skal regjeringen komme etter med enda nye innrømmelser, bør det være å gi feriepenger på dagpenger
Vi mener ei regjering med Ap, SV og Sp, med Jonas Gahr Støre som statsminister, er best i stand til å styre landet, sier Mett Nord og resten av Fagforbundets forbundsstyre.
Jan-Erik Østlie
Mette Nord rykker ut etter utspill fra fylkesleder: – Støre er Fagforbundets foretrukne statsministerkandidat
537 ansatte ved sju Tine-meierier kan bli tatt ut i streik fra lørdag.
Jan-Erik Østlie
Over 500 ansatte i Tine kan bli tatt ut i streik
Trygve Slagsvold Vedum for skryt for sitt lederskap av tidligere LO-topp Sture Arntzen.
Jan-Erik Østlie
Tidligere LO-topp: Ap-ledelsen er så utydelige at Senterpartiet blir folkets parti
Ansatte i Frelsesarmeen er blant dem som blir tatt ut i streik etter at NHO og Fagforbundet ikke kom til enighet i oppgjøret for private behandlingsinstitusjoner.
Eirik Dahl Viggen
Streik i private omsorgsbedrifter
Bjørnar Moxnes mener svekkelsen av lønns- og arbeidsvilkårene til togrenholderne er ønsket politikk fra regjeringens side.
Jan-Erik Østlie
Togrenholdere kjemper for å beholde lønna: – Stjerneeksempel på borgerlig politikk, mener Moxnes
En forhøyet dagpengesats er viktig for å sikre lavtlønte gjennom koronakrisa, ifølge tillitsvalgt Djevat Hisenai.
Håvard Sæbø
Permittere og ledige får beholde dagpengesatsen: – Nå slipper de å leve under fattigdomsgrensa
Så sent som søndag sa Erna Solbergs regjering at det foreløpig ikke var aktuelt med en forlengelse av ordningen. Nå har de snudd.
Leif Martin Kirknes