Ledelseskabalen begynner å bli klar
Industri Energi er sjanseløse i kampen om en plass i LO-ledelsen.
torgny.hasaas@lomedia.no
Frode Alfheim blir ikke valgt inn i LO-ledelsen. Han bekrefter overfor LO-Aktuelt at han ikke er kandidat til andre verv enn nestleder-posten, og det ser utenkelig ut at han kan få nok støtte til å kunne få et slikt verv.
Alfheim er i dag nestleder i Industri Energi og sier til LO-Aktuelt:
- Jeg er nestleder i dag og det er ingen grunn til å stille opp som noe annet.
Dagens organisasjonsdebatt viser med all tydelighet at Industri Energi er på kant med viktige deler av LOs organisasjon.
Som FriFagbevegelse.no skrev fredag ser det ut til at lederkampen er avklart. Gerd Kristiansen, Fagforbundet blir ny LO-leder, Tor-Arne Solbakken fra NTL fortsetter som nestleder sammen med Fellesforbundets Hans Christian Gabrielsen.
Et nytt kort i kabelen er Anne Berit Aker Hansen fra Nærings- og Nytelsesmiddelarbeiderforbund (NNN). Hun vil ikke bekrefte overfor LO-Aktuelt at hun er kandidat, men flere kilder bekrefter at hun er høyt oppe på valgkomiteens liste.
Peggy Hessen Følsvik fra Handel og Kontor ser ut til å bekle førstesekretær jobben. Det er en viktig posisjon fordi den innebærer at hun vil få stemmerett i LOs sekretariat.
EL & ITs Terje Olsson er også kandidat og valgkomiteens leder Hans Felix kommer til å gå hardt inn for at hans forbund skal bli representert i LO-ledelsen for første gang i historien.
Etter det LO-Aktuelt erfarer ønsket valgkomiteen seg flere kandidater. Fra både FO og Musikernes Fellesorganisasjon har det kommet forslag om kandidater. Et «problem» med dem er at ikke alle har partiboka i orden. Etter krigen har samtlige, 100 prosent, av alle som har sittet i LOs ledelse også vært medlemmer av Arbeiderpartiet.
Det er en plass som ikke er besatt. Hvis vår kabal stemmer, er det tre damer og tre menn i ledelsen. Det er derfor åpent for at den siste plassen kan besettes av både en mann og en dame.
Fagforbundet har de siste periodene hatt to i ledelsen og det er mye som tyder på at den siste plassen i LO-ledelsen tilfaller Fagforbundet.
Valgene foregår mandag og det blir en kort debatt etter at valgkomiteens innstilling er klar. Selv om forbundene skulle prøve å binde sin representanter er det ikke sikkert at de vil la seg binde hvis det blir skriftlig avstemning.
Valgkomiteens leder Hans Felix sier det er en god tone i valgkomiteen. Valgkomiteen begynner på innspurten i kveld kl.18.00.
Mest lest
Malin Fagerli saksøkte arbeidsgivaren for å få lønn under opplæring.
Tormod Ytrehus
Malin måtte jobbe ei veke utan lønn: – Tenkte det måtte vere ein feil
Josefine Weiby Koller (22) mener politikerne må sørge for bedre bemanning i barnehagene for å unngå at barnehageansatte sliter seg ut lenge før en stadig økende pensjonsalder.
Ole Martin Wold
Josefine (22): – Får følelsen av at jeg ikke blir verdsatt nok til å fortjene å pensjonere meg
Jan-Erik Østlie
SAS driver hærverk på den nordiske modellen, mener pilot-leder
Satsene offshore økes med 25.000 kroner fra 1. juni 2022, opplyser Industri Energi.
Håvard Sæbø
Ingen streik: Dette er den nye lønna til offshoreansatte i oljeservice
– At folk har stått i kampen, er grunnen til at vi har fått det såpass enkelt, mener Silje Klemetvold. Hun og Silje Heide har vært gift siden 2013.
Håvard Sæbø
Silje og Silje vil skjerme barna: – De trenger ikke vite at ikke alle aksepterer vår familie
Marte Mjøs Persen kalte inn partene NHO Luftfart og Norsk Flytekniker Organisasjon (NFO) tirsdag morgen.
Jan-Erik Østlie
Tvungen lønnsnemnd i flyteknikerstreiken: – Jeg har ikke noe annet valg
Streikevarsel, mangel på tilsette og bygging av nytt bagasjeanlegg på Oslo Lufthamn. Det er fleire grunnar til at reisande kan oppleve forseinkingar på norske flyplassar i sommar.
Tormod Ytrehus
I sommar kan det bli meir flykaos. Her er noko av grunnen
Hanna Skotheim
Fra 1. juli blir det enklere å bruke lønnstilskudd
Prosessoperatør Hanne Høines jobber til alle døgnets tider.
Jan Inge Haga
Hanne jobber til alle døgnets tider: – Jeg ser folk som sliter voldsomt
LAGER: Hvem skal organisere de ansatte på ulike typer lagre? Handel og Kontor og Fellesforbundet har i årevis kranglet om dette.
Håvard Sæbø
LO har satt ned foten i krangel om lageransatte
Kokią pensiją gausiu sulaukęs pensijos amžiaus?
Anna Granqvist
Kokią pensiją gausiu sulaukęs pensijos amžiaus? Ar gausiu uždirbtą Norvegijoje pensiją, išvykęs gyventi į kitą šalį?
Jan-Erik Østlie
LO frykter flere ledige etter rentehopp: – Jeg er bekymret
ALLIERTE: Unge homofile vil finne naturlige allierte på venstresiden, sier Per Østvold, tidligere leder i Norsk Transportarbeiderforbund.
Håvard Sæbø
Per var åpen homofil på arbeidsplassen: – Du måtte regne med kraftig trakassering
Voss-anlegget blir nedlagt i løpet av 2022, har Tines konsernstyre besluttet.
Erlend Angelo
Tine legger ned sitt meieri på Voss: – En trist dag
Lockout er definert i arbeidstvistloven av 2012.
Sissel M. Rasmussen
Her er en kort forklaring på hva lockout er
Over 900 SAS-piloter blir tatt ut i streik dersom ikke meklingen mellom SAS-pilotene og SAS ender i enighet innen 29. juni.
Tormod Ytrehus
Alle SAS-pilotene i Norge vil bli tatt ut i streik fra dag én
Lanseringen ble gjort midt i produksjonshallen til Rosenberg verft. Her er statsminister Jonas Gahr Støre sammen med Ap-veteran Gunnar Berge.
Helge Rønning Birkelund
Regjeringen gir inntil 60 milliarder til grønn industri
STREIKEFARE: Mange av NTLs medlemmer i NRK jobber med å få sendingene på luften, blant annet i regirommene. (Arkivfoto)
nyebilder.no
Lyd og bilde kan forsvinne fra NRK i sommer – mekling denne uka
Hvordan grave en sikker grøft? De regionale verneombudene for bygg og anlegg har laget revidert veileder om dette.
Illustrasjon: Lina Raknes
Fire store endringer i det nye lovverket for grøftearbeid
Debatt
Dessverre opplever jeg at ytelser blandes sammen og ønsket om tabloide overskrifter overskygger debatten. Dette er uheldig, skriver Sigrid Ofstad.
Hanna Skotheim