Han blir Finlands president
Søndag skal finnene velge ny president. Utfallet er så å si avgjort.
Sauli Niinistö fra det konservative Samlingspartiet er så overlegen på alle meningsmålinger at det skal mye til for at det ikke blir han som overtar som president etter sosialdemokratiske Tarja Halonen, som har vært Finlands overhode siden 2000. Men Niinistö vil neppe oppnå 50 prosent av stemmene i den første valgomgangen.
Dermed må finske velgere stemme én gang til for å bestemme hvem som skal bli landets neste president. Det skjer 5. februar. Alle regner da med at den nye presidenten vil hete Sauli Niinistö.
– Les også: Stø kurs mot seier
Den tidligere finansministeren og partilederen har nemlig ledet klart gjennom hele valgkampen, selv om oppslutningen har krympet noe. Men fortsatt er han ikke langt unna å oppnå 50 prosent allerede i den første runden. Niinistö er 63 år og har bred erfaring som politiker. Nå er han talsmann før den finske Riksdagen. Opprinnelig er han jurist. Niinistö er også president i det finske fotballforbundet.
Den store spekulasjonen foran søndagens valg handler om hvilken kandidat som kan utfordre Niinistö i en eventuell ny valgomgang. Gjennom valgkampen har både Senterpartiets Paavo Väyrynen og De Grønnes Pekka Haavisto økt sin oppslutning. Men det er langt bak favoritten Niinistö, som ifølge avisen Ilta-Sanomat ligger an til å få knapt halvparten av stemmene, med henholdsvis 13 og 12 prosent. Også alle andre målinger peker i samme retning.
– Les også: Populist vil bli president
Tidligere utenriksminister Väyrynen scorer på sin EU-motstand og får støtte fra velgere nord og øst i Finland. Han har åpent snakket om at Finland bør avskaffe euroen og gå tilbake til mark som valuta. Han betraktes som relativt verdikonservativ. Haavisto, med fortid som ordfører i hovedstaden Helsingfors, appellerer mest til unge og miljøbevisste velgere. Han er åpen homofil.
Mange antar at en del tilhengere av Niinistö og sosialdemokraten Paavo Lipponen av taktiske grunner vil stemme på Haavisto i den første valgomgangen for å forhindre at Väyrynen går til den andre runden.
Sannfinlendernes kandidat Timo Soini, som vant stort i fjorårets riksdagsvalg, ser ut til å være på retur. 9 prosent oppgir at de vil stemme på ham. Den største overraskelsen er at den tidligere statsministeren, sosialdemokratiske Paavo Lipponen, får en ekstremt svak oppslutning på meningsmålingene med bare 5 prosent. Til og med Venstreforbundets unge partileder og presidentkandidat Paavo Arhinmäki er med sine sju prosent sterkere enn den tidligere regjeringssjefen. De to kvinnene som stiller til valg, Eva Biaudet fra Svenska Folkpartiet og Kristdemokratenes Sari Essayah ligger bare an til å få noen få stemmer.
– Les også: Fremmedfrykt i Finland
Den overraskende svake oppslutningen til Lipponen kan delvis skyldes hans alder. Han er over 70 år. I fagbevegelsen har heller ikke sosialdemokratenes kandidat maktet å utløse særlig engasjement. Dermed kan presidentvalget resultere i et katastrofevalg for det sosialdemokratiske partiet, som ved et normalt riksdagsvalg får en oppslutning på rundt 20 prosent.
Partisekretær Mikael Jungner har varslet at han kommer til å gå av om Lipponens valgresultat blir like dårlig som målingene viser. (ANB)
Mest lest
Alf Jørgen Schnell og Ninthu Paramlingam i kollektivet Reduser Husleia mener mange lever i uverdige boforhold på leiemarkedet. Bildet innfelt er hentet fra annonsen det et kott med skyvedører tilbys for 6.200 kroner måneden.
Ida Bing og husleie.no
Dette «klesskapet» ble leid ut for 6.200 kroner i måneden: – Leiemarkedet blir bare verre og verre
SYKEMELDT: Da kollegaene ble permittert stoppet også bedriften å betale sin del av sykelønna til Frank Robert Neerland.
Aina Fladset
Frank Robert ble fratatt sykelønn da bedriften permitterte ansatte: – Overraskende
TOK KAMPEN: Ann–Helen Pettersen (til venstre) og Randi Stenersen Rasmussen gikk til sak mot arbeidsgiveren da de ble sagt opp som flyplassvektere på Flesland. Nå gir Securitas dem nye jobber i konsernet.
Paul S Amundsen
Vekterne Ann-Helen og Randi gikk til sak mot arbeidsgiver og reddet både jobben og AFP
SAKSØKER: Hege Berit Østgård er blant de 231 Industri Energi-medlemmene som går til gruppesøksmål mot Aker BP.
Jan Inge Haga
Hege Berit fikk hakeslepp da bedriften ville fjerne sluttpakken: – Respektløst overfor oss ansatte
Ole Palmstrøm
Permitterte får dagpenger til 1. oktober. Men det blir ikke feriepenger på dagpenger
– Nå skal vi ta oss råd til å besøke den chilenske familien til mannen min så fort det blir forsvarlig å reise, sier Elisabeth Bøckman.
Per Flakstad
Vant i retten: Nå får Elisabeth høyere pensjon og råd til å besøke mannens familie
Erik Knudsen er fortvilet over beskjeden han fikk fra kommunen rett før jul.
Amanda Iversen Orlich/Dagsavisen
Erik mister 9.000 kroner i støtte og kan havne på gata
Håvard Sæbø
Arbeidstilsynet sladder lønna på underbetalte arbeidere. Nå må Røe Isaksen svare på hvorfor
(Illustrasjonsfoto)
pressefoto, WizzAir.com
Wizz Air-ansatte i Norge er beskyttet av arbeidsmiljøloven, fastslår Luftfartstilsynet
Kjersti Stenseng
Jan-Erik Østlie
Arbeiderpartiet har mistet over 5.000 medlemmer
Afaransis Yassin (28) har ingen mulighet til å få økonomisk støtte fra familiemedlemmer. Da blir det nesten umulig å komme inn på boligmarkedet, mener hun.
Ida Bing
Afaransis (28) får ikke økonomisk hjelp hjemmefra: – Jeg er sjanseløs på boligmarkedet
Meieriansatte får 50 øre i generelt tillegg fra 1. mai i år. Enigheten i lønnsoppgjøret omfatter rundt 2.500 NNN-medlemmer.
Jan-Erik Østlie
Meieriansatte får ny lønn: Her er resultatet
Tormod Ytrehus
Klubbleder Adrian fikk sparken. Nå får han penger fra LO for å ha noe å leve av fram til rettssaken starter
Forbundsleder i Fellesforbundet, Jørn Eggum.
Jan-Erik Østlie
Regjeringens nye veiselskap kan bli lagt ned. Fire LO-forbund mener det holder med Statens vegvesen
Debatt
LO og forbundene våkne opp av dvalen og svinge pisken slik at tillitsvalgte og medlemmer våkner opp?, spør Arne Eide.
Jan-Erik Østlie
«Har LO vendt Arbeiderpartiet ryggen?»
Colourbox.com
Lærere har ikke fått overtidsbetalt under pandemien. Over halvparten har vurdert ny jobb
Sp-leder Trygve Slagsvold Vedum
Jan-Erik Østlie
Sp lover norsk vaksineproduksjon
Bent Høie
Leif Martin Kirknes
Skjenkereglene endres: – For tidlig, mener Bent Høie
HOVEDTILLITSVALGT: Lærer Christian Holstad Lilleng ble fratatt 6.000 i lønn ved tap av funksjonstillegg etter kommunesammenslåing mellom kommunene Haram og Ålesund. Han nekter å godta kuttet.
Privat
Lønnskutt for lærere: Viktig møte avgjør
Bjørn Inge Bergestuen/Frp