Byggmester Langemyhr frifunnet for bedrageri
Byggmester Harald Langemyhr er frifunnet for tiltalen om bedrageri av Oslo kommune.
Dommen falt i Oslo Tingrett torsdag. Langemyhr ble kjent skyldig i brudd på arbeidsmiljøloven om boforhold, og bokføringsloven. For dette fikk han domsutsettelse, med prøvetid i to år. Rettens begrunnelse for at Langemyhr slipper straff, er den store belastningen saken har vært for Langemyhr, som blant annet har sittet varetektsfengslet for det han nå er frifunnet for.
Overrasket
Påtalemyndighetene hadde lagt fram påstand om fire års fengsel, og aktor Frank Grimstad Jensen var overrasket over dommen.
– Dette var veldig uventet. Politiet og retten har lest bevisene veldig forskjellig, sa han.
Politiet oversender nå dommen til statsadvokaten, «med innstilling», som det heter. Men Grimstad Jensen ville ikke si hva den innstillingen blir - og om påtalemyndigheten vil anke saken.
«Tunnelsyn»
Hovedtiltalen gikk ut på at Langemyhr og hans firma hadde overfakturert og bedratt Oslo Kommune for 11,5 millioner kroner i forbindelse med arbeider ved Økern sykehjem i 2007 og 2008. Dette ble han og firmaet frikjent for.
I tillegg var han tiltalt for brudd på arbeidstidssbestemmelsene og loven om boforhold for de polske arbeiderne. Samt brudd på regnskaps- og momsloven i forbindelse med en varmepumpe som var innkjøpt som gave til en ansatt, men fakturert til Økern-jobben. De tre siste punktene ble han dømt for, men altså uten å ilegges straff.
Langemyhr selv sa bare at han var «glad, men ikke overrasket» over dommen, som han vedtok på stedet, før han henviste til sin advokat Ellen Holager Andenæs.
Hun framholdt, som tidligere, at politiet hadde hatt «tunnelsyn» i saken.
– Men nå er den skikkelig og grundig behandlet i retten. Det er først nå dette er blitt til mer enn synsing. Det har kostet samfunnet veldig store ressurser, og vært et umenneskelig press for Harald Langemyhr, sa Holager Andenæs om saken, som varte ti uker i Oslo Tingrett før jul.
Mest lest
SYKEMELDT: Da kollegaene ble permittert stoppet også bedriften å betale sin del av sykelønna til Frank Robert Neerland.
Aina Fladset
Frank Robert ble fratatt sykelønn da bedriften permitterte ansatte: – Overraskende
TOK KAMPEN: Ann–Helen Pettersen (til venstre) og Randi Stenersen Rasmussen gikk til sak mot arbeidsgiveren da de ble sagt opp som flyplassvektere på Flesland. Nå gir Securitas dem nye jobber i konsernet.
Paul S Amundsen
Vekterne Ann-Helen og Randi gikk til sak mot arbeidsgiver og reddet både jobben og AFP
Ole Palmstrøm
Permitterte får dagpenger til 1. oktober. Men det blir ikke feriepenger på dagpenger
– Nå skal vi ta oss råd til å besøke den chilenske familien til mannen min så fort det blir forsvarlig å reise, sier Elisabeth Bøckman.
Per Flakstad
Vant i retten: Nå får Elisabeth høyere pensjon og råd til å besøke mannens familie
Erik Knudsen er fortvilet over beskjeden han fikk fra kommunen rett før jul.
Amanda Iversen Orlich/Dagsavisen
Erik mister 9.000 kroner i støtte og kan havne på gata
(Illustrasjonsfoto)
pressefoto, WizzAir.com
Wizz Air-ansatte i Norge er beskyttet av arbeidsmiljøloven, fastslår Luftfartstilsynet
Håvard Sæbø
Arbeidstilsynet sladder lønna på underbetalte arbeidere. Nå må Røe Isaksen svare på hvorfor
Kjersti Stenseng
Jan-Erik Østlie
Arbeiderpartiet har mistet over 5.000 medlemmer
Afaransis Yassin (28) har ingen mulighet til å få økonomisk støtte fra familiemedlemmer. Da blir det nesten umulig å komme inn på boligmarkedet, mener hun.
Ida Bing
Afaransis (28) får ikke økonomisk hjelp hjemmefra: – Jeg er sjanseløs på boligmarkedet
Meieriansatte får 50 øre i generelt tillegg fra 1. mai i år. Enigheten i lønnsoppgjøret omfatter rundt 2.500 NNN-medlemmer.
Jan-Erik Østlie
Meieriansatte får ny lønn: Her er resultatet
Debatt
LO og forbundene våkne opp av dvalen og svinge pisken slik at tillitsvalgte og medlemmer våkner opp?, spør Arne Eide.
Jan-Erik Østlie
«Har LO vendt Arbeiderpartiet ryggen?»
Tormod Ytrehus
Klubbleder Adrian fikk sparken. Nå får han penger fra LO for å ha noe å leve av fram til rettssaken starter
Colourbox.com
Lærere har ikke fått overtidsbetalt under pandemien. Over halvparten har vurdert ny jobb
Sp-leder Trygve Slagsvold Vedum
Jan-Erik Østlie
Sp lover norsk vaksineproduksjon
Bent Høie
Leif Martin Kirknes
Skjenkereglene endres: – For tidlig, mener Bent Høie
HOVEDTILLITSVALGT: Lærer Christian Holstad Lilleng ble fratatt 6.000 i lønn ved tap av funksjonstillegg etter kommunesammenslåing mellom kommunene Haram og Ålesund. Han nekter å godta kuttet.
Privat
Lønnskutt for lærere: Viktig møte avgjør
Forbundsleder i Fellesforbundet, Jørn Eggum.
Jan-Erik Østlie
Regjeringens nye veiselskap kan bli lagt ned. Fire LO-forbund mener det holder med Statens vegvesen
Bjørn Inge Bergestuen/Frp
Frp skeptisk til feriepenger for dagpenge-mottakere
FERDIG: Deni Taramov er ferdig for student for denne gang. Nå søker han jobber.
Marius Fiskum
Deni ble permittert uten dagpenger og så seg nødt til å slutte på studie: – Jeg følte på en skam
Erlend Wiborg (Frp) er leder av arbeids- og sosialkomiteen på Stortinget
Sissel M. Rasmussen