Ga etter for presset
Håkan Juholt kaster inn håndkleet og går av som leder for Socialdemokraterna.
– Jeg vil ikke stå i veien for den nye starten som både sosialdemokratiet og Sverige trenger, sa Juholt under en kort presseseanse i et kjøpesenter i hjembyen Oskarshamn lørdag.
Partilederen har vært under sterkt press fra partiets sentralstyre om å gå. Til slutt skal Juholt ha gått med på å gå av mot at sentralstyret først erklærte at det fortsatt hadde tillit til ham. Den tillitserklæringen kom sentralstyret med etter at fredagens krisemøte var over.
– Les også: – Dramatisk og trist
Martin Kolberg, tidligere partisekretær i Arbeiderpartiet, mener avgangen er trist, men nødvendig.
– Det har vært en tillitskrise internt og i den svenske befolkningen, derfor mener jeg det har blitt nødvendig med et skifte, sa han.
Kolberg mener likevel det er dramatisk når Juholt må gå under ett år etter at han ble valgt.
Ingen redningsmann
Juholt innledet lørdagens pressekonferanse med å understreke sin dype tilhørighet til partiet.
– Jeg er født sosialdemokrat og jeg kommer til å dø som sosialdemokrat, sa han. Ifølge ham selv opplevde han sterk støtte innad i partiet.
Juholt overtok som partileder i mars 2011, etter at Mona Sahlin gikk på et nederlag i valget året før. Han har imidlertid ikke klart å bli noen redningsmann for partiet og løfte det opp igjen til gamle høyder på meningsmålingene.
– Jeg opplever en sterk intern støtte, men kjenner at Socialdemokraterna har mistet betydelig støtte utenfor partiet, sa Juholt, som innrømmet å ha gjort feil.
Juholt er blant annet blitt anklaget for å ha fusket med frynsegoder og er blitt tatt i å komme med faktafeil.
Partiets oppslutning er nå nede et lavere nivå enn noen gang tidligere, under 25 prosent.
Søker samling
Socialdemokraterne starter nå arbeidet med å finne en ny partileder.
Stefan Löfven, leder for fagforeningen IF Metall og medlem i partiets sentralstyre, vil ikke si noe om hvem han tror vil overta eller hvordan overgangsperioden kommer til å se ut.
– Vi må nå, i denne situasjonen, stabilisere og få arbeidsro slik at vi raskt kommer fram til en etterfølger og en organisasjon som fungerer, sa han, men understreket at det de trenger er en som kan samle partiet.
Kolberg i Socialdemokraternas norske søsterparti påpekte også at en ny leder både må kunne virke samlende og stille opp et alternativ til dagens sentrum-høyre-regjering
– Det viktige nå er at prosessen med å finne en ny leder går raskt for å unngå at det oppstår et vakuum, sa Kolberg.
Ifølge lederskribent Peter Wolodarski i Dagens Nyheter kan partisekretær Carin Jämtin få jobben fram til partiet skal ha sitt ordinære landsmøte i 2013. (ANB-NTB)
Mest lest
Alf Jørgen Schnell og Ninthu Paramlingam i kollektivet Reduser Husleia mener mange lever i uverdige boforhold på leiemarkedet. Bildet innfelt er hentet fra annonsen det et kott med skyvedører tilbys for 6.200 kroner måneden.
Ida Bing og husleie.no
Dette «klesskapet» ble leid ut for 6.200 kroner i måneden: – Leiemarkedet blir bare verre og verre
STENGT: Klokka 12 lørdag formiddag stengte butikkene i Oslo og ni nabokommuner. Dagligvarebutikker og apotek er det eneste unntaket.
Lene Svenning
Nytt korona-sjokk: Tusenvis av ansatte i varehandelen på Østlandet står i fare for å bli permittert
SAKSØKER: Hege Berit Østgård er blant de 231 Industri Energi-medlemmene som går til gruppesøksmål mot Aker BP.
Jan Inge Haga
Hege Berit fikk hakeslepp da bedriften ville fjerne sluttpakken: – Respektløst overfor oss ansatte
SYKEMELDT: Da kollegaene ble permittert stoppet også bedriften å betale sin del av sykelønna til Frank Robert Neerland.
Aina Fladset
Frank Robert ble fratatt sykelønn da bedriften permitterte ansatte: – Overraskende
TOK KAMPEN: Ann–Helen Pettersen (til venstre) og Randi Stenersen Rasmussen gikk til sak mot arbeidsgiveren da de ble sagt opp som flyplassvektere på Flesland. Nå gir Securitas dem nye jobber i konsernet.
Paul S Amundsen
Vekterne Ann-Helen og Randi gikk til sak mot arbeidsgiver og reddet både jobben og AFP
Ole Palmstrøm
Permitterte får dagpenger til 1. oktober. Men det blir ikke feriepenger på dagpenger
– Nå skal vi ta oss råd til å besøke den chilenske familien til mannen min så fort det blir forsvarlig å reise, sier Elisabeth Bøckman.
Per Flakstad
Vant i retten: Nå får Elisabeth høyere pensjon og råd til å besøke mannens familie
Erik Knudsen er fortvilet over beskjeden han fikk fra kommunen rett før jul.
Amanda Iversen Orlich/Dagsavisen
Erik mister 9.000 kroner i støtte og kan havne på gata
Håvard Sæbø
Arbeidstilsynet sladder lønna på underbetalte arbeidere. Nå må Røe Isaksen svare på hvorfor
Kjersti Stenseng
Jan-Erik Østlie
Arbeiderpartiet har mistet over 5.000 medlemmer
Forbundsleder i Fellesforbundet, Jørn Eggum.
Jan-Erik Østlie
Regjeringens nye veiselskap kan bli lagt ned. Fire LO-forbund mener det holder med Statens vegvesen
(Illustrasjonsfoto)
pressefoto, WizzAir.com
Wizz Air-ansatte i Norge er beskyttet av arbeidsmiljøloven, fastslår Luftfartstilsynet
Tormod Ytrehus
Klubbleder Adrian fikk sparken. Nå får han penger fra LO for å ha noe å leve av fram til rettssaken starter
Afaransis Yassin (28) har ingen mulighet til å få økonomisk støtte fra familiemedlemmer. Da blir det nesten umulig å komme inn på boligmarkedet, mener hun.
Ida Bing
Afaransis (28) får ikke økonomisk hjelp hjemmefra: – Jeg er sjanseløs på boligmarkedet
Meieriansatte får 50 øre i generelt tillegg fra 1. mai i år. Enigheten i lønnsoppgjøret omfatter rundt 2.500 NNN-medlemmer.
Jan-Erik Østlie
Meieriansatte får ny lønn: Her er resultatet
Erlend Wiborg (Frp) er leder av arbeids- og sosialkomiteen på Stortinget
Sissel M. Rasmussen
Frp ville ikke være med på å forlenge AAP-perioden
Debatt
LO og forbundene våkne opp av dvalen og svinge pisken slik at tillitsvalgte og medlemmer våkner opp?, spør Arne Eide.
Jan-Erik Østlie
«Har LO vendt Arbeiderpartiet ryggen?»
Colourbox.com
Lærere har ikke fått overtidsbetalt under pandemien. Over halvparten har vurdert ny jobb
Koronapandemien har bokstavelig talt kostet både helsedirektør Bjørn Guldvog og FHI-direktør Camilla Stoltenberg dyrt, i form av titusenvis av overtidstimer til både ledere og øvrige ansatte. Den regningen må også helseminister Bent Høie (her på skjermen bak) forholde seg til.
Lise Åserud / NTB
FHI-ansatte jobbet over 300 timer overtid i 2020 – ledere fikk millioner i kompensasjon
Sp-leder Trygve Slagsvold Vedum
Jan-Erik Østlie