Kronprinsessen viser vei
Kronprinsesse Mette-Marit var lettere andpusten da hun kom syklende til Slottet i forbindelse med Sykle til jobben-aksjonen.
– Det var veldig, veldig gøy, sa kronprinsessen da hun tråkket de siste meterne opp bakken til slottsplassen.
En time og 45 minutter tidligere hadde hun startet sykkelturen fra Skaugum sammen med representanter for WWF og Sykle til jobben-aksjonen. Aksjonen er Norges største kampanje for fysisk aktivitet i arbeidslivet og arrangeres av Bedriftsidretten.
– Les også: Stor dag for Mette-Marit
– Jeg er ikke så veldig sliten, men den siste bakken var tung, sa Mette-Marit til de frammøtte journalistene på Slottsplassen.
– Men det er så gøy. Man blir i så godt humør, sa en strålende kronprinsesse da hun steg av sin nye sykkel, som hun har fått i gave av kronprinsen.
Hjelmen hadde hun lånt av Marius, da hun ikke fant sin egen på morgenkvisten. Og buksen hadde hun lånt av kronprinsen – så selv i de beste familier kan det gå fort for seg tidlig på morgenen.
– Jeg er ikke så opptatt av utstyr. Jeg er mer opptatt av å komme meg ut. Og det er noe av poenget med denne aksjonen. Det trenger ikke være så høy terskel, man kan bruke det man har av utstyr, sa kronprinsessen.
– Jeg håper at det kan inspirere andre til også å ta sykkelen fatt.
– Les også: – Farlig å sykle i norske byer
Det hele begynte med at kronprinsessen ble utfordret av WWF til å bli med på Earth Hour-aksjonen.
– Så «in the heat of the moment» så tenkte jeg at jeg kan jo bli med og sykle til jobben, sa Mette-Marit.
Det er Bedriftsidretten, som arrangerer aksjonen, godt fornøyd med.
– Vi er veldig glad for at hun går fram som en god rollemodell, for å vise at selv i en travel hverdag er det muligheter for å sykle til jobb, sier Siri Meland, kommunikasjonsdirektør i Bedriftsidretten.
«Sykle til jobben» arrangeres fra 25. april til 15. juni og er nå inne i sitt 39. ende år.
– Les også: De beste sykkel-nyhetene
Onsdag går den offisielle starten for årets aksjon, og det markeres foran Stortinget fra klokken 8 på morgenkvisten. Her vil en frisør fikse et ihjelklemt hår, og Oslo kommune viser hvilken vei du skal velge.
Målet med aksjonen er å motivere alle til å bruke reiseveien aktivt, slik at du blir friskere, sunnere og i bedre form. I tillegg spares miljøet for CO2-utslipp.
Også kronprinsessens form kan bli bedre.
– Jeg skulle ønske den var bedre, men jeg trener jevnlig, sa kronprinsessen, som innrømmer at det kanskje er blitt litt lite trening i det siste.
– Så det skal bli godt å komme seg på sykkelen litt framover.
Kronprinsessens mål er å sykle til jobb en dag annenhver uke under aksjonen. (ANB-NTB)
Mest lest
SYKEMELDT: Da kollegaene ble permittert stoppet også bedriften å betale sin del av sykelønna til Frank Robert Neerland.
Aina Fladset
Frank Robert ble fratatt sykelønn da bedriften permitterte ansatte: – Overraskende
TOK KAMPEN: Ann–Helen Pettersen (til venstre) og Randi Stenersen Rasmussen gikk til sak mot arbeidsgiveren da de ble sagt opp som flyplassvektere på Flesland. Nå gir Securitas dem nye jobber i konsernet.
Paul S Amundsen
Vekterne Ann-Helen og Randi gikk til sak mot arbeidsgiver og reddet både jobben og AFP
Ole Palmstrøm
Permitterte får dagpenger til 1. oktober. Men det blir ikke feriepenger på dagpenger
– Nå skal vi ta oss råd til å besøke den chilenske familien til mannen min så fort det blir forsvarlig å reise, sier Elisabeth Bøckman.
Per Flakstad
Vant i retten: Nå får Elisabeth høyere pensjon og råd til å besøke mannens familie
Erik Knudsen er fortvilet over beskjeden han fikk fra kommunen rett før jul.
Amanda Iversen Orlich/Dagsavisen
Erik mister 9.000 kroner i støtte og kan havne på gata
Håvard Sæbø
Arbeidstilsynet sladder lønna på underbetalte arbeidere. Nå må Røe Isaksen svare på hvorfor
(Illustrasjonsfoto)
pressefoto, WizzAir.com
Wizz Air-ansatte i Norge er beskyttet av arbeidsmiljøloven, fastslår Luftfartstilsynet
Kjersti Stenseng
Jan-Erik Østlie
Arbeiderpartiet har mistet over 5.000 medlemmer
Afaransis Yassin (28) har ingen mulighet til å få økonomisk støtte fra familiemedlemmer. Da blir det nesten umulig å komme inn på boligmarkedet, mener hun.
Ida Bing
Afaransis (28) får ikke økonomisk hjelp hjemmefra: – Jeg er sjanseløs på boligmarkedet
Meieriansatte får 50 øre i generelt tillegg fra 1. mai i år. Enigheten i lønnsoppgjøret omfatter rundt 2.500 NNN-medlemmer.
Jan-Erik Østlie
Meieriansatte får ny lønn: Her er resultatet
Debatt
LO og forbundene våkne opp av dvalen og svinge pisken slik at tillitsvalgte og medlemmer våkner opp?, spør Arne Eide.
Jan-Erik Østlie
«Har LO vendt Arbeiderpartiet ryggen?»
Tormod Ytrehus
Klubbleder Adrian fikk sparken. Nå får han penger fra LO for å ha noe å leve av fram til rettssaken starter
Colourbox.com
Lærere har ikke fått overtidsbetalt under pandemien. Over halvparten har vurdert ny jobb
Sp-leder Trygve Slagsvold Vedum
Jan-Erik Østlie
Sp lover norsk vaksineproduksjon
Forbundsleder i Fellesforbundet, Jørn Eggum.
Jan-Erik Østlie
Regjeringens nye veiselskap kan bli lagt ned. Fire LO-forbund mener det holder med Statens vegvesen
Bent Høie
Leif Martin Kirknes
Skjenkereglene endres: – For tidlig, mener Bent Høie
HOVEDTILLITSVALGT: Lærer Christian Holstad Lilleng ble fratatt 6.000 i lønn ved tap av funksjonstillegg etter kommunesammenslåing mellom kommunene Haram og Ålesund. Han nekter å godta kuttet.
Privat
Lønnskutt for lærere: Viktig møte avgjør
Bjørn Inge Bergestuen/Frp
Frp skeptisk til feriepenger for dagpenge-mottakere
Erlend Wiborg (Frp) er leder av arbeids- og sosialkomiteen på Stortinget
Sissel M. Rasmussen
Frp ville ikke være med på å forlenge AAP-perioden
FERDIG: Deni Taramov er ferdig for student for denne gang. Nå søker han jobber.
Marius Fiskum