Turistene svikter Hellas
På to år har omsetningen til veskeselger Andreas Sfakianakis blitt redusert med nesten 50 prosent. Turistsvikten kan koste landet 100.000 arbeidsplasser i år.
tri.nguyen@lomedia.no
I en av Chanias travleste gater på Kreta står Sfakianakis og hjelper turister med å velge vesker. Handlegaten Leatherstreet er godt besøkt av turister fra Skandinavia og resten av Europa som vil handle billig skinnvesker og skinnklær. Men finanskrisen har også nådd hit.
– Omsetningen til butikken har sunket nesten 50 prosent de siste to årene. Og det gjelder ikke bare vår butikk. De andre butikkene sliter med det samme. Vår erfaring er at det er færre turister enn vanlig, og de er mer forsiktig med pengene. De dyreste veskene henger lengre, forteller Sfakianakis.
I tillegg til at Sfakianakis´ omsetning har gått ned har også kona mistet jobben som mikrobiolog. Men foreløpig greier de seg bra.
– Heldigvis har vi eget hus som er nedbetalt, hvis ikke hadde vi ikke klart oss på en lønn. Omsetningen har gått ned og skatten har gått opp de siste årene. Det er trist at turistene er skeptiske, det har de ingen grunn til. Vi er fortsatt serviceinnstilte og ønsker dem velkommen selv om situasjonen i landet er veldig trist, sier Sfakianakis til LO-Aktuelt.
Nedgangstider
Den greske turistforeningen spår en nedgang på 15 prosent i besøkende til landet i år, noe den mener vil fjerne 100.000 arbeidsplasser i turistnæringen. Først og fremst har greske turister i eget land forsvunnet i hopetall. Også fra Italia, Tyskland og Storbritannia er det færre besøkende.
For å imøtegå nedgangen har den greske regjeringen senket merverdiavgiften på hotellovernattinger, men samtidig er avgiften økt på andre varer og produkter.
Streiker påvirker
Salgsdirektør hos turselskapet Ving, Marie-Anne Zachrisson, vil ikke kommentere hvorvidt hennes kunder er mer forsiktig med lommepengene, men forteller at Ving har solgt nesten like mange reiser til Hellas i år sammenlignet med i fjor.
– I vinter var vi bakpå med salget, men det har tatt seg opp. Massiv mediedekning om streiker i Hellas var nok delaktig i folks bekymring og skeptisk til å bestille reiser. Men nå har det tatt seg opp og det virker heller som innstillingen hos folk er omvendt: Turisme kan hjelpe Hellas, sier Zachrisson.
– Hellas vil alltid være like vakkert og menneskene gjestfrie. Her er det bare å komme og bruke masse penger, ler Sfakianakis.
Mest lest
Sammenbrudd i de lokale lønnsforhandlingene utløste gå sakte-aksjon fra klubbleder Christoffer Heggholmen og bilmekanikere, bilpleiere og delelageransatte ved Bertel O. Steens tre personbilverksteder i Bergen. – Hvis ikke noe endrer seg nå, kan vi ikke jobbe i denne bransjen, sier Heggholmen.
Arne Ristesund
Christoffer og kollegaene har gått til et uvanlig skritt for å få høyere lønn
VIL UTVIKLE SEG: Helsefagarbeider Therese Madelen Nord-Kongskog vil gjerne ta en bachelorgrad for å kunne få mer ansvar og faglig utvikling i jobben.
Bjørn A. Grimstad
Helsefagarbeider Therese Madelen (33) vil bli sykepleier, men fagbrevet gir null poeng
Colourbox
Familier taper flere tusen kroner i måneden på prisveksten. Se tallene
ULOVLIG: – Det er ikke rett fram for en arbeidsgiver å trekke ansatte i lønn, sier Petter Dreier.
André Kjernsli
Kiosksjef truet en ansatt med lønnstrekk ved mobilbruk
DYRT: Det kan koste arbeidsgjevarar fleire hundre tusen kroner i bot, om dei får tilgang til epost dei ikkje har lov til. Datatilsynet har sett eksempel på arbeidsgjevarar som fekk tilgang til privat epost til tilsette.
Colourbox
Sjefen fekk alle e-postane til den sjukmelde: Det enda med 400.000 kroner i bot
PEKER UT SYNDEBUKKER Enova har vært mer opptatt av å få folk til å spise mindre rødt kjøtt enn å få folk til å energieffektivisere, hevder Nelfo-direktør Tore Strandskog. Han gir politikerne skylda for det han mener er Enovas vage mandat.
Knut Viggen
Ut mot grønn strømavgift: Forbrukerne får lite tilbake
Kommentar
Under pandemien var det enklere for det gamle flertallet på Stortinget, som lå til høyre, å hente pengene til politikken sin med økt oljepengebruk. Det går ikke lenger, skriver Trygve Svensson.
Ole Berg-Rusten/NTB
«Hvordan hadde det vært om Listhaug og Solberg styrte nå?»
Vi merker konsekvensene av kutt i tiltaksplasser, forteller Steinar Halvorsen.
Simen Aker Grimsrud
Arbeidsledigheten er rekordlav, men Nav-tillitsvalgt Steinar vil ha mer penger til å få folk ut i arbeid
MEKLING: For ansatte i prosessindustrien kan det bli streik fra mandag morgen, dersom partene ikke blir enige hos Riksmekleren. Bildet er fra Alcoa Mosjøen, der er ingen tatt ut i første streikeuttak,
Arkivbilde: Petter Pettersen
Over 1.400 industriarbeidere gjør seg klar til å gå ut i streik
22. august er alle skolene i landet i gang. (Illustrasjonsfoto)
Colourbox
Her tas lærerne i LO ut i streik. Se lista over uttaket
Håvard Haugen er ungdomstillitsvalgt og hovedtillitsvalgt for Industri Energi ved Hydro Årdal.
Egil Brandsøy
Håvard (26) tar mer ansvar i arbeidslivet enn eldre: – Vi må kjempe for godene
HUSK: Du må ha sykmelding fra lege, og huske å si fra til sjefen din hvis du blir syk i ferien og ønsker deg ny ferie med lønn senere.
Colourbox.com
Syk i ferien? Dette kreves for at du får ny ferie med lønn
INNSYN: Har telefonen din ein MDM`app har du god grunn til å sjekke kva arbeidsgjevar sjekkar av informasjon om deg. Du har også krav på å få vite kva informasjon appen samlar inn og korleis den blir brukt.
Øystein Windstad
Har du jobbtelefon? Du anar ikkje kva sjefen kan finne ut om deg
Kari Nessa Nordtun, til daglig ordfører i Stavanger, skal lede utvalget som skal meisle ut Aps nye energipolitikk.
Jan Kåre Ness / NTB
Lederen i Aps energiutvalg vil utjevne strømprisene mellom nord og sør
Tidligere partitopp i Arbeiderpartiet, Trond Giske, er blitt leder av det største lokallaget i partiet – Nidaros Sosialdemokratiske Forum i Trondheim
Beate Oma Dahle / NTB
Giske går mot regjeringens planer om kraftutbygging
NY KRAFT: – Først og fremst må Norge få fortgang på utbygginga av ny, fornybar kraft. Og vi må få fart på energieffektivisering, sier forbundsleder Jan Olav Andersen.
Knut Viggen
Klima må gå foran strømpriskrise, mener EL og IT-lederen. Her er hans beskjed til politikerne
Debatt
Energimarkedet undergraver framtidas fellesskap, skriver Aslak Sira Myhre.
Kai Hovden
«Nei, strøm er ikke vanskelig», skriver Aslak Sira Myhre
Kommentar
Høyreleder Erna Solberg kan garantere at hun ville ha fått på plass strømstøtte til næringslivet. Men snakker mindre om hva annet hun vil gjøre med strømmen.
Ole Berg Rusten / NTB
«Høyre vil ha mye mer av en politikk folket sier tydelig nei til. Og flyr høyt på det»
NTL-nestleder Ellen Dalen synes det er uheldig at mange sliter med å viske ut skillet mellom arbeid og hjem.
Ole Palmstrøm
Vi blander jobb og fritid mer etter pandemien: – Svært uheldig
Økonom Gøril Bjerkan fra LOs samfunnsavdeling går inn i utvalget som skal jobbe fram konkrete forslag for å stanse den økte kommersialiseringen innen velferden.
Aslak Bodahl