Advarer mot tvungen voldgift

– Tvungen voldgift i Nordsjøen vil svekke forholdet mellom regjeringa og fagbevegelsen, mener påtroppende SU-leder.

JOBB

Påtroppende leder i Sosialistisk Ungdom, Andreas Halse, advarer regjeringa mot å bruke tvungen voldgift i konflikten i Nordsjøen. Ungdomspartiet som er samlet til landsmøte på Hamar har også vedtatt en resolusjon der de kritiserer regjeringa for å ha brukt tvungen voldgift mot vekterstreiken.

Les også resolusjonen fra SU-landsmøtet

– Vi støtter streiken blant de ansatte i Nordsjøen og reagerer på pensjonsranet OLF er i ferd med å gjennomføre. Dette skjer samtidig som de freder sine egne lederes pensjoner, Halse til LO-Aktuelt.

Han mener at bruken av tvungen voldgift i vekterstreiken var usaklig, at det ikke var noen grunn til å bruke et slikt virkemiddel i en lovlig arbeidskonflikt.

– Regjeringa sliter med oppslutninga i fagbevegelsen og vi ønsker å advare dem mot at tvungen voldgift vil tære på et allerede tynnslitt forhold, sier Halse.

– Det vi ser nå er at arbeidsgiverne truer med lockout, og lamme all oljeproduksjon i Nordsjøen. Det er arbeidsgivernes ansvar.

– Men frykter du ikke at en streik skal føre til tap av store inntekter for Norge?

– Nei, de som vil tape på dette er arbeidsgiverne som er avhengige av å levere kvartalsresultater. Men gass og olje nede i bakken vil ikke forsvinne. De vil bare gi inntekter på et senere tidspunkt, mener han.

Han mener at arbeidsgiverne spekulerer i tvungen voldgift. Et slikt vedtak fra regjeringa vil føre til at Norge nok en gang vil få kritikk fra Verdens arbeidsorganisasjon (ILO).

Powered by Labrador CMS