– Skype-samtalen misvisende
Ord og uttrykk fra Skype-samtalene er blitt tatt ut av sin sammenheng og gir et misvisende bilde av hva de betyr, mener kona til Rune Øygard.
Reidun Øygard bekreftet at hun var kjent med at det kunne være svært hyppig kontakt mellom ektemannen hennes og den nå 16 år gamle jenta, gjerne flere ganger om dagen i perioder. Hun karakteriserte samtalene som «mye pjatt» da hun ga Sør-Gudbrandsdal tingrett sitt vitneprov mandag.
Hun vedgikk at det var vanskelig å forklare seg om innholdet i Skype-kontakten, fordi hun bare hadde kjennskap til deler av den.
– Og så er det dette med det sosiale og kulturelle aspektet. Når du tar enkelte ord og uttrykk ut av sammenhengen, kan det tolkes feil. For eksempel «naken». Dette er et ord vi har brukt i mange år, og kan for eksempel bety at man er for dårlig kledd når man er ute om vinteren, sa Øygard med henvisning til at mannen ved et tilfelle skal ha sagt over Skype at han satt naken.
– Les også: Øygards forsvarer hevder vitner er blitt truet
Hun bekreftet at hun også kjente til at ektemannen og den mindreårige jenta delte både hotellrom og seng når de var på reiser sammen. Det var ikke så unaturlig mente hun, fordi jenta var så engstelig for å ligge alene, og «når man ligger på dobbeltrom, ligger man gjerne også i dobbeltseng».
– Jeg stolte på dem begge. Ellers kunne jeg ikke gå med på noe slikt, sa hun.
– Les også: Øygard: – Jeg fortsetter
Både aktor, statsadvokat Thorbjørn Klundseter og Øygards forsvarer, advokat Mette Yvonne Larsen, bruke mye tid til å spørre ordførerkona om turen til hytta i Måløy i høstferien 2009, da det første overgrepet ifølge tiltalen fant sted. Forsvareren la fram kontoutskrifter som ifølge henne viser at Reidun Øygard ikke var ute på handletur på turens siste dag. Ifølge jenta skjedde overgrepet da ordførerkona var ute for å handle.
– Noen vil kunne si at hun brukte kontanter. Men det er ingen minibankuttak på hennes konto som skulle tilsi at hun hadde kontanter, og hun har brukt kort alle de andre gangene, utdypet forsvareren etter at retten var hevet.
– Les også: – Vågå Ap må gi seg
Retten fikk mandag også høre vitnemålet til jentas far. Fra å leve ut en altoppslukende interesse for hester, ble 16-åringen innesluttet etter at hun ble kjent med Vågå-ordfører Rune Øygard, ifølge faren.
– Hun likte best å være alene inne på rommet sitt. Det var den største forskjellen jeg så i henne i perioden fra 2009 til 2011, sa faren til den 16 år gamle jenta.
I dag, ett år etter at jentas mor gikk til politiet med anmeldelsen mot Rune Øygard, beskriver faren ei jente som har det tøft på skolen og som sliter, slik han oppfatter det. ?
– Les også: Stoltenberg ber Øygard gå
Pressen ble mandag ilagt en rekke restriksjoner etter at forsvarer Mette Yvonne Larsen hevdet at vitner i saken er blitt presset og truet av journalister og privatpersoner.
– Vitner er blitt direkte truet på telefon, det er blitt laget en Facebook-gruppe mot tiltalte og flere vitner er blitt presset av journalister, sa Larsen i retten.
Blant annet blir journalister fra nå av nektet å intervjue partene i saken inne i retten i pausene. Tingrettsdommer Torunn Elise Kvisberg ba dessuten pressen være spesielt varsom i kontakt med vitner.
Larsen trakk fram episoden i forrige uke da tre menn kom med utrop som Vågå-ordføreren fant truende. Hun reagerte også på vurderinger kommentatorer har gjort av sakens stilling og Øygards troverdighet, samt Dagbladet forsidetittel «Slik vil Øygard knuse jentas troverdighet».
<iframe src='http://embed.scribblelive.com/Embed/v5.aspx?Id=63300&ThemeId=5519' width='680' height='800' frameborder='0' style='border: 1px solid #000'></iframe>
Mest lest
SYK: Da Jan Inge Oen jobbet nattskift offshore, gruet han seg alltid til å komme hjem igjen: – For du var så dårlig at det eneste du tenkte på var hvordan du skulle få snudd døgnet tilbake på en grei måte.
Petter Pettersen
Jan Inge ble syk av å jobbe natt: – Du føler deg helt elendig
Pensjonssystemet belønner de friske som kan jobbe til de er langt oppe i 60-åra. Men ikke alle kan det, sier Anne Skevik Grødem, sosiolog og forsker ved Institutt for samfunnsforskning.
Colourbox/privat
Folk som holder seg friske belønnes: – En svakhet, mener pensjonsforsker
Kommentar
Norwegian er blant flyselskapene som har måttet innstille avganger som følge av streiken blant flyteknikerne.
Atle Straume
«Flyteknikerne har mistet bakkekontakten»
Alle ansatte ved sykehusene får et lønnstillegg på 12.000 kroner.
Frøydis Falch Urbye
Ny lønn til sykehusansatte. Se hvor mye de fikk
Josefine Weiby Koller (22) mener politikerne må sørge for bedre bemanning i barnehagene for å unngå at barnehageansatte sliter seg ut lenge før en stadig økende pensjonsalder.
Ole Martin Wold
Josefine (22): – Får følelsen av at jeg ikke blir verdsatt nok til å fortjene å pensjonere meg
Satsene offshore økes med 25.000 kroner fra 1. juni 2022, opplyser Industri Energi.
Håvard Sæbø
Ingen streik: Dette er den nye lønna til offshoreansatte i oljeservice
– At folk har stått i kampen, er grunnen til at vi har fått det såpass enkelt, mener Silje Klemetvold. Hun og Silje Heide har vært gift siden 2013.
Håvard Sæbø
Silje og Silje vil skjerme barna: – De trenger ikke vite at ikke alle aksepterer vår familie
Jan-Erik Østlie
SAS driver hærverk på den nordiske modellen, mener pilot-leder
Streikevarsel, mangel på tilsette og bygging av nytt bagasjeanlegg på Oslo Lufthamn. Det er fleire grunnar til at reisande kan oppleve forseinkingar på norske flyplassar i sommar.
Tormod Ytrehus
I sommar kan det bli meir flykaos. Her er noko av grunnen
Stortinget har fått varsel om at det skylder arbeidsgiveravgift, mens enkeltrepresentanter får varsel om skattesmell.
Ole Palmstrøm
28 stortingspolitikere får skattesmell – partiene vil ikke si noe om hvem de er
NHO-sjef Ole Erik Almlid
Jan-Erik Østlie
Flyteknikerne blir stengt ute fra jobb. NHO varsler lockout i streiken
Jan-Erik Østlie
LO frykter flere ledige etter rentehopp: – Jeg er bekymret
Kokią pensiją gausiu sulaukęs pensijos amžiaus?
Anna Granqvist
Kokią pensiją gausiu sulaukęs pensijos amžiaus? Ar gausiu uždirbtą Norvegijoje pensiją, išvykęs gyventi į kitą šalį?
Kommentar
Varselklokkene bør ringe hos Sp-strategene, skriver Kjell Werner.
Jan-Erik Østlie
«Mange velgere ser nå en annen Vedum enn de så i fjor»
Voss-anlegget blir nedlagt i løpet av 2022, har Tines konsernstyre besluttet.
Erlend Angelo
Tine legger ned sitt meieri på Voss: – En trist dag
ALLIERTE: Unge homofile vil finne naturlige allierte på venstresiden, sier Per Østvold, tidligere leder i Norsk Transportarbeiderforbund.
Håvard Sæbø
Per var åpen homofil på arbeidsplassen: – Du måtte regne med kraftig trakassering
Lanseringen ble gjort midt i produksjonshallen til Rosenberg verft. Her er statsminister Jonas Gahr Støre sammen med Ap-veteran Gunnar Berge.
Helge Rønning Birkelund
Regjeringen gir inntil 60 milliarder til grønn industri
Lockout er definert i arbeidstvistloven av 2012.
Sissel M. Rasmussen
Her er en kort forklaring på hva lockout er
Over 900 SAS-piloter blir tatt ut i streik dersom ikke meklingen mellom SAS-pilotene og SAS ender i enighet innen 29. juni.
Tormod Ytrehus
Alle SAS-pilotene i Norge vil bli tatt ut i streik fra dag én
Debatt
Dessverre opplever jeg at ytelser blandes sammen og ønsket om tabloide overskrifter overskygger debatten. Dette er uheldig, skriver Sigrid Ofstad.
Hanna Skotheim