Norge på sjetteplass

Norge kommer på en solid sjetteplass på Verdensbankens ranking i rapporten «Doing Business 2013».

Publisert Sist oppdatert

JOBB

– Dette er ikke tilfeldig og har ikke kommet av seg selv. Resultatet skyldes politiske prioriteringer, sier lederen i Stortingets næringskomité, Terje Aasland (Ap) til Avisenes Nyhetsbyrå (ANB).

– Norge klarer seg altså godt i konkurransen om godt regelverk for næringslivet. Norge er ikke så dårlig som opposisjonen hevder, sier Aasland.

– I fjor: Nr 6 i nærings-VM

Norge får samme plass som i fjor på den anerkjente sammenlikningen mellom 185 land. Singapore topper lista med Hong Kong, New Zealand, USA og Danmark på de neste.

– Jeg merker meg at Sverige ligger på 13. plass. På den måten blir det for enkelt når høyrefolk sier at vi må lære av svenskene, sier Ap-representanten.

Statistikken viser at Norge er på tredjeplass innen konkursbehandling, men vi ligger bare på 43. plass når det gjelder etablering av selskaper.

Forenkling

– Det er spesielt forenklingsarbeidet de siste årene som slår positivt ut for Norges del. Vi har satt oss som mål å forenkle for ti milliarder kroner og er nå snart på tre milliarder, sier stortingsrepresentanten fra Telemark.

Han viser til at det nå bare trengs 30.000 i aksjekapital for å starte opp og viser til at revisjonsplikten er fjernet for små selskaper.

– Måten vi krever inn skatt på i Norge er også effektiv, og byråkratiet her til lands er egentlig relativt lite i forhold til situasjonen i mange andre land.

– Hittil i år har det blitt startet opp over 16.000 bedrifter i Norge.

Skattenivået

– Hva sier du til dem som hevder at den særnorske formuesskatten virker hemmende?

– Jeg vil påstå at det samlede skattetrykket er passe. Norge er mulighetenes land.

– Men det er et faktum at den norske konkurransekraften har blitt stadig svekket de siste årene?

– Ja, men vi klarer likevel å holde produktiviteten på et høyt nivå. Vi trenger å få mer fart på den tradisjonelle delen av norsk næringsliv, men olje- og gassvirksomheten gir store ringvirkninger, sier Aasland.

– Til tross for at store deler av Europa sliter, er det stor framtidsoptimisme i norsk næringsliv. Samtidig er det viktig at vi politikere klarer å holde orden i norsk økonomi slik at ikke rentenivået og kronekursen kommer ut av kontroll, sier Terje Aasland. (ANB)

Powered by Labrador CMS