Fremdeles ingen rotasjonsløsning
LO er fremdeles ikke blitt enige med arbeidsgiverne om hvordan de skal løse rotasjonskonflikten. Ny frist er satt til 29. mars.
anette@lo-media.no
christine.skarberg@lomedia.no
LO og NHO har lenge vært uenige om hvordan de skal praktisere de ulike rotasjonsordningene. 12-9 rotasjon, der de ansatte er på jobb i 12 dager, etterfulgt av ni dager fri, har tradisjonelt sett vært mest vanlig. Men denne er lite familievennlig, og har etter hvert blitt kalt skilsmisseordningen.
Det var noe av grunnen at til partene ble enige om å inngå et prøveprosjekt på 14-21-rotasjon ved blant annet Snøhvitanlegget på Melkøya. Da jobber de ansatte 14 dager i strekk, for så å få 21 dager hjemme. Både arbeidsgivere og arbeidstakere er fornøyd med ordningen. Men den innebærer ett problem. Selv med 12 timers dager, får de ansatte kun jobbet 33, 6 timer i uka.
Hva nå?
I prøveperioden brukte de ansatte av ferien sin for å få rotasjonen til å gå opp, men slik kunne det ikke fortsette. Da LO sa nei til denne løsningen, gikk NHO til arbeidsretten. I januar vant arbeidsgiverne frem, og siden har både EL & IT og Fellesforbundet forsøkt å forhandle med sine motparter i NHO for å komme til enighet. De hadde frist frem til 15. mars, men har ikke kommet noen vei. Nå er ballen spilt tilbake til LO og NHO. Også de strever med å bli enige. Først var frist satt til 22. mars, nå er ny dato 29. mars.
– Utfordringen blir å finne rotasjoner som faktisk går opp og som de ansatte vil gå på, sier Jan Olav Andersen, leder av forhandlingsavdelingen i EL & IT.
Fortsetter som før
Uenigheten gjør at Aibel fortsetter med 14-21-rotasjon på Snøhvitfeltet i Hammerfest, opplyser EL & IT-klubbleder Karsten Bøe. – Verken bedriften eller vi i klubben ser noen grunn til å endre noe på den ordningen som fungerer så godt, selv om forhandlingene foregår. Hvis det ikke er kommet noe konkret etter at fristen utløper, vil vi fortsette videre helt til det bli en enighet mellom partene, sier Bøe.
Skaper frustrasjon
Det er imidlertid ikke tvil om at rotet rundt rotasjonene skaper frustrasjon. Karsten Bøe er blant annet bekymret for det som skjer på Kårstøfeltet. Der går arbeiderne nå i 4-3-rotasjon, fire dager på jobb, etterfulgt av tre fridager.
– Det er helt greit for de som er såkalte ”semilokale”, altså bor nært nok til at reisetiden ikke blir ugunstig i forhold til rotasjonen. Det er imidlertid sjelden man er semilokal på slike anlegg, og da er denne ordningen svært dårlig, konkluderer Bøe.
Han håper at LO og NHO også innser dette, og snart finner en god løsning, slik at rotasjonen på Kårstø blir bedre for arbeidstakerne.
– Men en ting skal forhandlingspartene vite: Blir de enige om å innføre 12-9 igjen, blir det krig, fastslår Bøe
Opp i hovedoppgjøret
Det samme mener fungerende klubbleder i Bravida Oil & Energy, Bo Martin Tvede. Også mange Bravida-ansatte har siden januar vært tvunget til å jobbe etter 4-3-modellen.
– Dette er også en ordning som er kostbar for bedriften i lengden, sier Tvede.
Klubbene har kommet med mange forslag til hvordan rotasjonsfloken best kan ordnes, men så langt ikke fått gehør.
– Vi har jobbet og kjempet så lenge nå for å få til bedre løsninger, at jeg rett og slett ikke tror vi kommer til å komme opp med flere nye forslag, sier en oppgitt Tvede.
Tilbake på LOs bord
At LO nå har fått saken tilbake på sitt bord, overrasker ikke klubblederen som har hatt en dårlig magefølelse lenge. Et klart råd har han likevel til LO:
– Nå må LO og NHO sette seg ned og jobbe fram noen konkrete og gode løsninger, og så løfte rotasjonsspørsmålet opp i det sentrale oppgjøret neste år. Da vil vi som dette berører stå sterkere, blant annet ved at vi får streikerett!
Tvinges til ugunstige løsninger?
Han er redd de dårlige tidene vil tvinge folk til å velge ugunstige løsninger.
– Det er krisetider, og permitteringsvarslene har begynt å komme. Folk er generelt mer engstelig for jobben sin, og da frykter jeg dessverre at noen vil se på lommeboka, tenke utgifter og deretter godta dårlige rotasjonsordninger, fremfor å finne andre anlegg å jobbe på, mener Tvede.
Mest lest
ELENDIG BEHANDLING: Tommy Storeide Vangen har jobba i varehandelen i mange år.
Erlend Angelo
Tommy jobba seg i senk og ble sykmeldt: – Jeg har aldri blitt så dårlig behandla som av Coop
Barbro Major er regiontillitsvalgt for Fellesforbundet i region Buskerud, og har snakket mye med medlemmene i året som har gått.
Privat
– Dette er helt jævlig. Det er kolleger som jeg har jobbet sammen med i ti år. Hva kan jeg si?
Charlotte Rødland Kristiansen er 22 år og må betale alle utgifter til tannlege selv. SV vil at det skal bli gratis.
Aslak Bodahl
Charlotte (22) får ikke fikset tennene fordi det er for dyrt: – Ekstremt frustrerende
KRISE: Valgforsker Johannes Bergh mener Jonas Gahr Støre og Arbeiderpartiet har kommet helt i skyggen av Senterpartiets sentraliseringskritikk.
Jan-Erik Østlie
Bunnotering for Ap: – Utrolig hvordan partiet sliter, sier valgforsker
SEKSUELL TRAKASSERING: Den eine kunden klapsa kvinna på rumpa då dei møttest på butikken, etter å ha fått beskjed av både kvinna og arbeidsgivaren hennar om at han skulla halde seg unna.
Colourbox
Kvinneleg mekanikar fekk to kundar dømt for tafsing, kiling og klaps: – Dommen har sett ein standard
Folketrygda
Illustrasjon
Anna Granqvist
To pensjonistforeninger sier nei til stort løft i minstepensjonen, hvis det betyr mindre pensjon til andre grupper
Innsatsleder Kenneth Wangen er en av de flere tusen menn og kvinner som har jobbet med søk og redning i Gjerdrum. Bildet er tatt ved en annen anledning.
Werner Juvik
Redningsmannskapet i Gjerdrum var i konstant fare. Her er innsatslederens historie
Kantinekokken Monica Karlsen Moseby har vært permittert helt siden mars i fjor, og har søkt flere andre jobber uten å få napp. Hun er glad for at regjeringa nå vil forlenge permitteringsperioden. Samtidig sier hun: – Jeg forstår ikke hvorfor de ikke bare kan si at ordningene varer så lenge pandemien varer. Det er så usikkert for oss og for bedriftene, sier Moseby, som er medlem i Fellesforbundet.
Privat
Monica har snart vært permittert ett år: – Det er tøft. Bare å stå opp og vite at ingen har behov for deg
Mari Falck forteller at faren Morten alltid har vært en positivt innstilt person med et usedvanlig godt humør. Han ble veldig deprimert etter nedstengingen og følte seg innesperret.
Privat
Mari fikk besøke sin dødssyke far kun én gang i uka. Da kokte det over for overlegen
Harald Eia er sosiolog, komiker, programleder og forfatter.
Ida Bing
Harald Eia kurser Ap om Ulikhets-Norge. Her er hans advarsel
Illustrasjon
Håvard Sæbø
Rekordhøy arbeidsledighet i Lofoten – henter inn tusener av sesongarbeidere
Kommentar:
Stats,inister Erna Solberg måtte innse at opposisjonen var i ferd med å overkjøre regjeringen.
Leif Martin Kirknes
«Takket være firerbanden har regjeringen blitt presset fra skanse til skanse»
Vi mener ei regjering med Ap, SV og Sp, med Jonas Gahr Støre som statsminister, er best i stand til å styre landet, sier Mett Nord og resten av Fagforbundets forbundsstyre.
Jan-Erik Østlie
Mette Nord rykker ut etter utspill fra fylkesleder: – Støre er Fagforbundets foretrukne statsministerkandidat
I en intern LO-måling fra desember som TV 2 har fått tilgang til, får Ap og Jonas Gahr Støre 31,4 prosent oppslutning.
Jan-Erik Østlie
Kun tre av ti LO-medlemmer vil stemme Ap, viser intern måling
I en ny anbudsrunde kan alle flyselskap i EU/EØS søke på rutene. Derfor er det lagt inn svært tydelige krav til tilbyderne.
Leif Martin Kirknes
Kravene som kan utelukke Wizz Air fra å delta i konkurransen om norske ruter
Jonas Gahr Støre. Arkivfoto
Jan-Erik Østlie
– Skal regjeringen komme etter med enda nye innrømmelser, bør det være å gi feriepenger på dagpenger
Martin Håndlykken
Nå får Jonathan beholde dagpengene fram til sommeren
537 ansatte ved sju Tine-meierier kan bli tatt ut i streik fra lørdag.
Jan-Erik Østlie
Over 500 ansatte i Tine kan bli tatt ut i streik
Trygve Slagsvold Vedum for skryt for sitt lederskap av tidligere LO-topp Sture Arntzen.
Jan-Erik Østlie
Tidligere LO-topp: Ap-ledelsen er så utydelige at Senterpartiet blir folkets parti
Bjørnar Moxnes mener svekkelsen av lønns- og arbeidsvilkårene til togrenholderne er ønsket politikk fra regjeringens side.
Jan-Erik Østlie