– Gjennomfør rødgrønn politikk
Forbundsleder i EL & IT Forbundet, Hans O. Felix sier i en kommentar til Per Østvolds kronikk i LO-Aktuelt at regjeringen konsekvent må kjøre gjennom sin egen politikk. Han mener høyresida i for stor grad har fått sette dagsorden.
stig.christensen@lomedia.no
I Per Østvolds kritiske kronikk i LO-Aktuelt mot regjering, LO og eget parti, nevner han blant annet at den rødgrønne politikken må bli tydeligere. Han vil ha konfrontasjoner med høyresida som kan tydeliggjøre forskjellene mellom et solidarisk velferdssamfunn og høyresidas forskjells-Norge.
LES MER: Les hele Per Østvolds kronikk
Og han vil løfte fram reformer som kan begeistre velgerne, som høyhastighetstog mellom de store byene på Østlandet, sosial boligpolitikk og gratis tannbehandling. Samtidig snakker han om mer effektiv bekjempelse av sosial dumping og å sette ned foten mer kraftfullt i forhold til outsourcing og privatisering.
Vi har spurt en del forbundsledere om synspunkter på utspillet. De er enige i at det trengs en tydeliggjøring av politikken, men hvilke saker som bør heises opp er det ulike meninger om.
Stå på politikken
Hans O. Felix i EL & IT Forbundet har ikke problemer med at man må bli tydeligere på egen politikk.
– Ta barnehagesaken og spørsmålet om begrensning av utbytte til private eiere. Høyresida blåste seg opp og man fikk inntrykk av at regjeringa raskt kom på vikende front. Mitt råd her er å stå på politikken og kjøre den igjennom. Det hadde gått rett hjem hos rødgrønne velgere.
Felix mener regjeringa bør bli flinkere til å kvittere ut en del ting, blant annet gjelder det forskrifter innen hans egen bransje. Av det Østfold nevner mener han blant annet sosial boligpolitikk må prioriteres, slik at unge kommer lettere inn på boligmarkedet.
Dumping og allmenngjøring
– Og så må regjeringen bli klarere på sosial dumping, og da ikke minst på loven om allmenngjøring. Felix mener det er for lett for arbeidsgiversiden og NHO å legge kjepper i hjulene på dette området.
– Hvis vi skjærer igjennom her, vil det gå rett hjem hos kjernevelgerne, mener han. Forbundslederen er videre imot å implementere et vikarbyrådirektiv som vil gjøre det lettere å få til tilfeldige ansettelser og dermed svekker ansettelsesvernet.
Han mener staten bør sikre offentlig eierskap og være en klar og tydelig eier. Han mener departementet må gå inn og instruere der selskapene ikke følger den statlige eierskapspolitikken.
– Kort sagt, regjeringen må bruke eiermakta bedre, mener Felix.
Må på barrikadene
Turid Lilleheie i NTL sier som en generell kommentar at hun synes Østvolds innspill har mye for seg. For henne er velferdssatsing et nøkkelord. Hun mener LO fattet et godt vedtak om uførepensjon på siste kongress, men at den ikke er frontet godt nok av LO-ledelsen etterpå.
– Regjeringen vil redusere barnetilleggene i sitt forslag til ny uføretrygd. Det holder ikke. Her burde LO gått på barrikadene, mener Lilleheie. Heller ikke det nye forslaget til skattlegging av pensjonister er hun glad for.
– De tar fra dem som har nest minst og gir til de som har minst. Dette rammer en rekke statsansatte, mener Lilleheie. Ellers mener NTL-lederen at kampen mot privatisering av velferdstjenester er viktig:
– Fagbevegelsen skal være et korrektiv. Vi må utfordre den sittende regjering her, og vise medlemmene tydeligere hva vi står for. Dermed må vi fronte politikken klarere i media, mener Turid Lilleheie.
Langt fram i skolepolitikken
Per Østvold har kalt sin kronikk «Regjering på tomgang», og Stein Grøtting i Skolenes Landsforbund kjenner seg igjen på sitt område. Grøtting mener det har gått tregt fra regjeringens side med å innfri skolepolitikk fra Soria Moria II.
– Men jeg er ikke enig med ham når det gjelder kritikken av LO på vårt område. LO har vært tydelig om frafallet i videregående skole og hva som må gjøres. Frafallet er størst innen yrkesfaglige studieretninger. Vi har pekt på behovet for mer kraftfulle tiltak med arbeidsrelevant opplæring, samt å være i forkant med lærlingeplasser.
Grøtting viser til mangelen på slike plasser og at regjeringen da må ta ansvar ved å tilby ytterligere to år på skolen. Forbundslederen mener Kristin Halvorsens utspill, Ny giv, bærer preg av lite nytt og lite giv. Gudmund Hernes har for lengst lagt fram Fafo-rapporten Gull av gråstein.
– Vi vet nok, så hovedfokuset nå må være handling. Grøtting er opptatt av å stramme opp konfrontasjonene med høyresida. Han er ikke imot nye reformer, men tror det er vel så viktig å følge opp det man har varsla. For øvrig understreker Stein Grøtting den ideologiske kampen mot høyresida, nemlig kampen mot privatisering av velferdsoppgavene.
– Regjeringen er utydelige her. Vi trenger klarere konfrontasjoner med høyresida på dette området, mener Grøtting.
Distriktene
Leif Sande i Industri Energi er for tydeliggjøring, men har fokus på en del andre saker, som speiler den lave oppslutningen om de rødgrønne i distriktene og langsmed kysten:
– Dagens regjering har sviktet industrien og distriktene. Jeg kan si mye positivt om regjeringen, men velgeroppslutningen viser at det er noe som ikke stemmer. Ta for eksempel Odda. Har man ikke industri, trenger man heller ikke sykehus. Ap er usynlig på de tradisjonelle kjernesakene, mener Sande. Han synes de sakene Østvold trekker fram er gode saker, men mener likevel at det ikke bare er å finne på nye saker.
– Jeg er mer opptatt at det gjøres en god jobb der det forventes, sier Sande og nevner industrien, eldreomsorg og sykehjem.
Jan Davidsen i Fagforbundet hadde i dag ingen kommentar til innholdet i Per Østvolds kronikk.
Mest lest
ELENDIG BEHANDLING: Tommy Storeide Vangen har jobba i varehandelen i mange år.
Erlend Angelo
Tommy jobba seg i senk og ble sykmeldt: – Jeg har aldri blitt så dårlig behandla som av Coop
Barbro Major er regiontillitsvalgt for Fellesforbundet i region Buskerud, og har snakket mye med medlemmene i året som har gått.
Privat
– Dette er helt jævlig. Det er kolleger som jeg har jobbet sammen med i ti år. Hva kan jeg si?
Charlotte Rødland Kristiansen er 22 år og må betale alle utgifter til tannlege selv. SV vil at det skal bli gratis.
Aslak Bodahl
Charlotte (22) får ikke fikset tennene fordi det er for dyrt: – Ekstremt frustrerende
KRISE: Valgforsker Johannes Bergh mener Jonas Gahr Støre og Arbeiderpartiet har kommet helt i skyggen av Senterpartiets sentraliseringskritikk.
Jan-Erik Østlie
Bunnotering for Ap: – Utrolig hvordan partiet sliter, sier valgforsker
SEKSUELL TRAKASSERING: Den eine kunden klapsa kvinna på rumpa då dei møttest på butikken, etter å ha fått beskjed av både kvinna og arbeidsgivaren hennar om at han skulla halde seg unna.
Colourbox
Kvinneleg mekanikar fekk to kundar dømt for tafsing, kiling og klaps: – Dommen har sett ein standard
Folketrygda
Illustrasjon
Anna Granqvist
To pensjonistforeninger sier nei til stort løft i minstepensjonen, hvis det betyr mindre pensjon til andre grupper
Innsatsleder Kenneth Wangen er en av de flere tusen menn og kvinner som har jobbet med søk og redning i Gjerdrum. Bildet er tatt ved en annen anledning.
Werner Juvik
Redningsmannskapet i Gjerdrum var i konstant fare. Her er innsatslederens historie
Kantinekokken Monica Karlsen Moseby har vært permittert helt siden mars i fjor, og har søkt flere andre jobber uten å få napp. Hun er glad for at regjeringa nå vil forlenge permitteringsperioden. Samtidig sier hun: – Jeg forstår ikke hvorfor de ikke bare kan si at ordningene varer så lenge pandemien varer. Det er så usikkert for oss og for bedriftene, sier Moseby, som er medlem i Fellesforbundet.
Privat
Monica har snart vært permittert ett år: – Det er tøft. Bare å stå opp og vite at ingen har behov for deg
Mari Falck forteller at faren Morten alltid har vært en positivt innstilt person med et usedvanlig godt humør. Han ble veldig deprimert etter nedstengingen og følte seg innesperret.
Privat
Mari fikk besøke sin dødssyke far kun én gang i uka. Da kokte det over for overlegen
Harald Eia er sosiolog, komiker, programleder og forfatter.
Ida Bing
Harald Eia kurser Ap om Ulikhets-Norge. Her er hans advarsel
Illustrasjon
Håvard Sæbø
Rekordhøy arbeidsledighet i Lofoten – henter inn tusener av sesongarbeidere
Vi mener ei regjering med Ap, SV og Sp, med Jonas Gahr Støre som statsminister, er best i stand til å styre landet, sier Mett Nord og resten av Fagforbundets forbundsstyre.
Jan-Erik Østlie
Mette Nord rykker ut etter utspill fra fylkesleder: – Støre er Fagforbundets foretrukne statsministerkandidat
I en intern LO-måling fra desember som TV 2 har fått tilgang til, får Ap og Jonas Gahr Støre 31,4 prosent oppslutning.
Jan-Erik Østlie
Kun tre av ti LO-medlemmer vil stemme Ap, viser intern måling
Jonas Gahr Støre. Arkivfoto
Jan-Erik Østlie
– Skal regjeringen komme etter med enda nye innrømmelser, bør det være å gi feriepenger på dagpenger
537 ansatte ved sju Tine-meierier kan bli tatt ut i streik fra lørdag.
Jan-Erik Østlie
Over 500 ansatte i Tine kan bli tatt ut i streik
Trygve Slagsvold Vedum for skryt for sitt lederskap av tidligere LO-topp Sture Arntzen.
Jan-Erik Østlie
Tidligere LO-topp: Ap-ledelsen er så utydelige at Senterpartiet blir folkets parti
Bjørnar Moxnes mener svekkelsen av lønns- og arbeidsvilkårene til togrenholderne er ønsket politikk fra regjeringens side.
Jan-Erik Østlie
Togrenholdere kjemper for å beholde lønna: – Stjerneeksempel på borgerlig politikk, mener Moxnes
I en ny anbudsrunde kan alle flyselskap i EU/EØS søke på rutene. Derfor er det lagt inn svært tydelige krav til tilbyderne.
Leif Martin Kirknes
Kravene som kan utelukke Wizz Air fra å delta i konkurransen om norske ruter
En forhøyet dagpengesats er viktig for å sikre lavtlønte gjennom koronakrisa, ifølge tillitsvalgt Djevat Hisenai.
Håvard Sæbø
Permittere og ledige får beholde dagpengesatsen: – Nå slipper de å leve under fattigdomsgrensa
Så sent som søndag sa Erna Solbergs regjering at det foreløpig ikke var aktuelt med en forlengelse av ordningen. Nå har de snudd.
Leif Martin Kirknes