400.000 til Bolivia og Honduras
EL & ITs forbundsstyre fremmer forslag om bevilgninger på til sammen 800.000 kroner for landsmøte 2011. Halvparten skal brukes til støtteprosjekter i Bolivia og Honduras.
csd@lomedia.no
Forbundsstyret fremmer forslag til landsmøtet om å øke bevilgningsrammen fra 600.000 til 800.000 kroner. Blant annet ønsker de å fortsette sitt engasjement i Honduras og Bolivia, et prosjekt de har i samarbeid med Norsk Folkehjelp. Forbundsstyrets forslag er å sette av 400.000 kroner også i kommende landsmøteperiode, med 100.000 kroner i året. Første utbetalingen vil skje allerede i år. Prosjektet er todelt. I Bolivia støtter EL & IT radionettverket NINA som er et alternativ til de store private TV-kanalene. I Honduras støtter EL & IT kampen for kvinners rettigheter i maquilaindustrien.
Mye utenriks
Men EL & IT har et bredere utenrikspolitisk engasjement. Blant annet ønsker forbundsstyret at det bevilges 50.000 kroner til Palestinakomiteen som EL & IT er medlem av. Deretter at det bevilges 30.000 kroner til organisasjonen Fredsinitiativet som også EL & IT er medlem av. I tillegg setter de av 25.000 kroner til organisasjonen Ship to Gaza, som er en politisk og religiøs uavhengig organisasjon. Den jobber spesielt for at folkeretten på Gazastripen også skal gjelde. Den har et eget skip med mannskap og nødvendige forsynginger som sendes fra Norge til Gaza.
Mer til ungdommen
Nytt for denne landsmøteperioden er at forbundet også vil satse mer på de unge. Blant annet ligger det inne forslag om å gi Utviklingsfondets ungdomsorganisasjon, Spire, 20.000 kroner. Denne organisasjonen er en miljøorganisasjon som jobber etter en visjon om at utvikling og miljø går hånd i hånd. Målsetningen deres er å endre samfunnsstrukturene som opprettholder urettferdig fordeling på alle hold.
I tillegg går forbundsstyret inn for å støtte fellesprosjekter med andre forbund eller organisasjoner innenfor politisk ungdomsarbeid med hele 225.000 kroner. Forbundsstyret begrunner dette med at mange av medlemmene til EL & IT er ungdom, og at det anses som svært viktig at ungdommen engasjerer seg politisk. Utfordringene er at det er manglende oppslutning og interesse for politikk blant forbundets ungdommer og unge tillitsvalgte. Målet er at ungdomsutvalgene i distriktene blir mer aktive politisk, samt at ungdommen skal være med å sette den politiske dagsorden i forbundet.
Nei til EU
Sist, men ikke minst, går forbundsstyret inn for å støtte Nei til EU, etter forslag fra Terje Skog, med 50.000 kroner. Forbundet er allerede engasjert i prosjektet «alternativer til EØS», men ønsker også å støtte Nei til EU, uavhengig av dette prosjektet. Bevilgningsforslagene vil bli fremmet og avgjort av landsmøtet i mars.
Mest lest
Malin Fagerli saksøkte arbeidsgivaren for å få lønn under opplæring.
Tormod Ytrehus
Malin måtte jobbe ei veke utan lønn: – Tenkte det måtte vere ein feil
Eva Ranheim er sekretær i klubben og en av få som er igjen på Elko-fabrikken. Nå flyttes fabrikken til utlandet.
Sissel M. Rasmussen
Suksessfabrikk flyttes ut av Norge. I dag har Eva sin siste arbeidsdag
HK-tillitsvalgte Tormod Aarum (t.v.) og Christian Kaborg etterlyser forebygging av sykefravær ved Ikea Fururset.
Brian Cliff Olguin
Tillitsvalgte: Syke Ikea-ansatte tvinges på jobb. Nav-lege får skylda
136 600 personer mottok arbeidsavklaringspenger (AAP) fra Nav første kvartal 2022.
Hanna Skotheim
Nye regler for AAP fra 1. juli
Josefine Weiby Koller (22) mener politikerne må sørge for bedre bemanning i barnehagene for å unngå at barnehageansatte sliter seg ut lenge før en stadig økende pensjonsalder.
Ole Martin Wold
Josefine (22): – Får følelsen av at jeg ikke blir verdsatt nok til å fortjene å pensjonere meg
Prosessoperatør Hanne Høines jobber til alle døgnets tider.
Jan Inge Haga
Hanne jobber til alle døgnets tider: – Jeg ser folk som sliter voldsomt
Marte Mjøs Persen kalte inn partene NHO Luftfart og Norsk Flytekniker Organisasjon (NFO) tirsdag morgen.
Jan-Erik Østlie
Tvungen lønnsnemnd i flyteknikerstreiken. Her er reaksjonene
Hanna Skotheim
Fra 1. juli blir det enklere å bruke lønnstilskudd
LAGER: Hvem skal organisere de ansatte på ulike typer lagre? Handel og Kontor og Fellesforbundet har i årevis kranglet om dette.
Håvard Sæbø
LO har satt ned foten i krangel om lageransatte
Kokią pensiją gausiu sulaukęs pensijos amžiaus?
Anna Granqvist
Kokią pensiją gausiu sulaukęs pensijos amžiaus? Ar gausiu uždirbtą Norvegijoje pensiją, išvykęs gyventi į kitą šalį?
Rundt 300 bygningsarbeidarar samla seg framfor administrasjonsbygget til arbeidsgivaren FLC tysdag morgon.
3F Lolland
Ulovleg streik på Danmarks største byggeplass: Polakkar krev same lønn som danskar
Kommentar
Næringsminister Jan Christian Vestre må gjøre ord til handling. Nå må han klemme til, skriver Kjell Werner.
Beate Oma Dahle / NTB
«Nok en gang viser det seg at staten ikke klare å holde igjen på lønnsnivået til topplederne»
STREIKEFARE: Mange av NTLs medlemmer i NRK jobber med å få sendingene på luften, blant annet i regirommene. (Arkivfoto)
nyebilder.no
Lyd og bilde kan forsvinne fra NRK i sommer – mekling denne uka
1. juli 2022 trer en rekke endringer i arbeidslivet i kraft. Her får du oversikten.
Tormod Ytrehus
1. juli er det nye lover og regler som innføres i arbeidslivet
Benedicthe Eliassen er gravid og skal bli tobarnsmor. Etter planen skal hun tilbake til jobb i august til neste år. Da skal familiekabelen med to små og to skiftarbeidende foreldre stå sin prøve.
Jan Inge Haga
Småbarnsmoren Benedicthe (24) har slitt med nattskift fra første stund
Over 900 SAS-piloter blir tatt ut i streik dersom ikke meklingen mellom SAS-pilotene og SAS ender i enighet innen 29. juni.
Tormod Ytrehus
Alle SAS-pilotene i Norge vil bli tatt ut i streik fra dag én
Flyteriggansatte i Maersk er blant de som nå får høyere lønn. Bildet er av flyteriggen Maersk Inspirer.
Maersk Drilling
Flyteriggansatte får ny lønn etter mekling. Se hva de ble enige om her
Leder av LOs organisasjonsavdeling,,Bård Nylund, havnet midt i skytedramaet utenfor Per på Hjørnet og London pub natt til lørdag.
Jan-Erik Østlie
LOs Bård Nylund havnet midt i skytedramaet
Christopher Beckham vil ta kampen mot hatkriminalitet, men innrømmer at han er engstelig etter helgens angrep mot det skeive miljøet.
Lene Svenning
HK-lederen ser seg ekstra over skulderen etter masseskytingen
Meklingen gjelder folk som jobber med TV- og radioproduksjon, samt administrasjon i NRK.
Colourbox