Lik strømpris – for medlemmer

Fagforbundet Industri Energi har inngått en avtale med strømleverandøren Fjordkraft som skal sikre medlemmene lik strømpris over hele landet.

Publisert Sist oppdatert

JOBB

– Det er urettferdig at strømprisen varierer så mye mellom de ulike prisområdene i Norge. Myndighetene jobber med å forbedre ledningsnettet som overfører strøm mellom landsdelene, men i påvente av utbygging har vi funnet vår egen løsning som gir lik pris for alle, forteller rådgiver Torbjørn Teigland til forbundets nettsted.

Ifølge Teigland skal et prisutjevningstillegg på 1,5 øre/kWh sikre at alle medlemmer får samme, lave strømpris, uansett hvor i landet de bor.

På grunn av begrenset overføringskapasitet fra Sør- til Midt- og Nord-Norge, er Norge delt inn i ulike prisområder. Det betyr at strømprisen jevnt over har er høyere i Midt- og Nord-Norge. I februar 2010 var strømprisen mer enn 19 øre høyere per kilowattime enn i Sør-Norge.

Fjordkraft er Norges nest største strømleverandør med over 400 000 strømkunder i hele Norge. I tillegg til prisgarantien innebærer avtalen også at for hvert IE-medlem som benytter seg av den, gir Fjordkraft en fast, årlig sum tilbake til forbundet. Disse pengene skal øremerkes enøktiltak.

Les mer om avtalen på Industri Energis nettside

Powered by Labrador CMS