– Ingen effekt av IA-avtalen
Det er ingen vits med avtalen om inkluderende arbeidsliv, mener Bravida. Verneombudet synes det er greit at bedriften melder seg ut av ordningen.
eline@lomedia.no
Ledelsen for Bravida og Fellesforbundets hovedverneombud er enige om at IA-avtalen ikke har hatt så god effekt for å få ned sykefraværet at det er noe poeng i å fortsette med ordningen.
– Når vi så at det beviselig ikke har effekt, var det forholdsvis enkelt å velge det bort, sier administrerende direktør Eirik Frantzen til Dagens Næringsliv.
– Vi ønsket å gjøre noe med sykefraværet, men har ikke greid å hente ut noen gevinst av avtalen, sier hovedverneombud Øystein Stokken til samme avis.
IA-avtalen ble innført for ti år siden, med mål om å redusere sykefraværet med 20 prosent. Så langt har fraværet gått ned med 7 prosent.
Mer byråkrati
Bravida er et stor skandinavisk selskap med rundt 2000 ansatte i Norge, innen installasjon og service på elektro, rør og ventilasjon. For to år siden slo Bravida seg sammen med Siemens Installasjon, som ikke var IA-bedrift. Man så da at sykefraværet i den delen av det sammenslåtte selskapet som hadde hatt IA var noe høyere enn den delen som ikke hadde hatt det.
En viktig bestanddel i IA-avtalen er større muligheter til egenmeldt sykefravær, noe Bravida mener fører til økte kostnader til administrasjon fordi det blir mer å holde orden på.
– Vi satt med egne tall og egne erfaringer. Vi så at IA krevde økt administrasjon. Det kunne være verdt det hvis det hadde effekt, men det gir ikke ønsket effekt. Da var valget ganske enkelt, sier administrerende direktør Eirik Frantzen ifølge DN.
Lokale IA-avtaler
Fellesforbundets hovedverneombud i Bravida sier at en av grunnene til at det ikke lenger er noe stort poeng med IA-avtale er at det nå er innført ordninger som pålegger alle bedrifter mer oppfølging av syke arbeidstakere – enten de er med i IA eller ikke.
Han håper imidlertid at lokale avdelinger av Bravida kan inngå IA-avtaler, for å nå målet om redusert sykefravær.
Karensdag
Bravida har også sammenliknet sykefraværet i den norske og svenske delen av virksomheten, og sett at det er lavere i Sverige.
Administrerende direktør Frantzen mener årsaken til dette er at svenskene har en karensdag, slik at de ikke får betalt første dag de er hjemme fra jobben på grunn av sykdom.
Avtalen om et inkluderende arbeidsliv ble innført i 2001. Er forlenget en rekke ganger, sist fram til 2013.
Er et trepartssamarbeid mellom myndighetene og partene i arbeidslivet.
Målene er redusert sykefravær, bedre inkludering av arbeidstakere med redusert funksjonsevne og at folk står lenger i arbeid.
Det langsiktige målet er å redusere fraværet med 20 prosent i forhold til 2001.
Mest lest
Malin Fagerli saksøkte arbeidsgivaren for å få lønn under opplæring.
Tormod Ytrehus
Malin måtte jobbe ei veke utan lønn: – Tenkte det måtte vere ein feil
136 600 personer mottok arbeidsavklaringspenger (AAP) fra Nav første kvartal 2022.
Hanna Skotheim
Tre viktige endringer i reglene for AAP
Hilde Cecilie Jordsjø har jobbet som kabinansatt i SAS i 33 år.
Privat
Hilde Cecilie har fått 2.000 kroner mer i lønn på 12 år: – Ledelsen ser på oss som et nødvendig onde
Eva Ranheim er sekretær i klubben og en av få som er igjen på Elko-fabrikken. Nå flyttes fabrikken til utlandet.
Sissel M. Rasmussen
Suksessfabrikk flyttes ut av Norge: – Det har vært en slitsom tid
1. juli 2022 trer en rekke endringer i arbeidslivet i kraft. Her får du oversikten.
Tormod Ytrehus
1. juli er det nye lover og regler som innføres i arbeidslivet
HK-tillitsvalgte Tormod Aarum (t.v.) og Christian Kaborg etterlyser forebygging av sykefravær ved Ikea Fururset.
Brian Cliff Olguin
Tillitsvalgte: Syke Ikea-ansatte tvinges på jobb. Nav-lege får skylda
Regjeringens oppdaterte regler for hjemmekontor gjelder fra 1. juli.
colourbox.com
Nye regler for hjemmekontor fra 1. juli. Dette må du vite
Prosessoperatør Hanne Høines jobber til alle døgnets tider.
Jan Inge Haga
Hanne jobber til alle døgnets tider: – Jeg ser folk som sliter voldsomt
Hanna Skotheim
Fra 1. juli blir det enklere å bruke lønnstilskudd
Marte Mjøs Persen kalte inn partene NHO Luftfart og Norsk Flytekniker Organisasjon (NFO) tirsdag morgen.
Jan-Erik Østlie
Tvungen lønnsnemnd i flyteknikerstreiken. Her er reaksjonene
Lene Rørvik reagerer på at FO, som regner seg som en feministisk organisasjon, gikk med på å svekke kvinners rett til å få betalt ammefri.
Privat
Lene (30) vil melde seg ut av LO i amme-protest
LAGER: Hvem skal organisere de ansatte på ulike typer lagre? Handel og Kontor og Fellesforbundet har i årevis kranglet om dette.
Håvard Sæbø
LO har satt ned foten i krangel om lageransatte
Fra 1. juli blir det dyrere for dem som bruker mye strøm samtidig.
Kai Hovden
Nå er den nye nettleia her: – Jeg er spent på responsen
Maria Jocelyn Vattøy (til venstre) og Saengduan Hansen har det tøft. Endrete permitteringsregler gir en svært usikker økonomisk hverdag.
Erlend Angelo
Maria og Saengduan står uten lønn og dagpenger: – Er det dette som er vanlige folks tur?
Rundt 300 bygningsarbeidarar samla seg framfor administrasjonsbygget til arbeidsgivaren FLC tysdag morgon.
3F Lolland
Ulovleg streik på Danmarks største byggeplass: Polakkar krev same lønn som danskar
Kommentar
Næringsminister Jan Christian Vestre må gjøre ord til handling. Nå må han klemme til, skriver Kjell Werner.
Beate Oma Dahle / NTB
«Nok en gang viser det seg at staten ikke klarer å holde igjen på lønnsnivået til topplederne»
STREIKEFARE: Mange av NTLs medlemmer i NRK jobber med å få sendingene på luften, blant annet i regirommene. (Arkivfoto)
nyebilder.no
Lyd og bilde kan forsvinne fra NRK i sommer – mekling denne uka
Flyteriggansatte i Maersk er blant de som nå får høyere lønn. Bildet er av flyteriggen Maersk Inspirer.
Maersk Drilling
Flyteriggansatte får ny lønn etter mekling. Se hva de ble enige om her
Benedicthe Eliassen er gravid og skal bli tobarnsmor. Etter planen skal hun tilbake til jobb i august til neste år. Da skal familiekabelen med to små og to skiftarbeidende foreldre stå sin prøve.
Jan Inge Haga
Småbarnsmoren Benedicthe (24) har slitt med nattskift fra første stund
Martin Guttormsen Slørdal