Ber Jens om å snu
De har gått under faner og flagg og sikret seg bred støtte. Nå handler motstanden mot vikarbyrådirektivet først og fremst om å få ledelsen i Arbeiderpartiet til å snu.
knut.viggen@lomedia.no
Fanemarkeringen mot vikarbyrådirektivet utenfor Stortinget tirsdag, viste at motstanden fortsatt er stor i fagbevegelsen, selv etter at ledelsen i Arbeiderpartiet har sagt at det ikke blir aktuelt å snu.
Oppmøtet kunne ikke sammenlignes med oppslutningen om den politiske streiken 18. januar, men antall faner og folk var nesten på høyde med fanemarkeringen 5. desember, samme dag som Arbeiderpartiet vedtok å si ja til direktivet.
Voksende motstand
I de to og en halv månedene som er gått siden da, har motstanden mot direktivet vokst kraftig på grunnplanet. LOs sekretariat ba regjeringen om å legge ned veto 30. januar og LO er ikke alene blant arbeidstakerorganisasjonene. Rundt 1,3 millioner nordmenn er tilsluttet organisasjoner som i løpet av noen uker har vendt tommelen ned for direktivet. I tillegg kommer regjeringspartiene SV og Senterpartiet og en rekke lokale Arbeiderpartilag.
Ap-oppfordring
Alle appellantene tirsdag var medlemmer av Arbeiderpartiet og de oppfordret sterkt ledelsen i partiet om å snu i denne saken og i stedet gå inn for veto mot direktivet.
– Vi ønsker ikke flere løsarbeidere og useriøse bemanningsbyråer, sier LO-sekretær Trine Lise Sundnes, som var første appellant ut på Løvebakken. Hun vil ha innsynsrett, solidaransvar og kollektiv søksmålsrett og advarte mot at det nettopp er dette høyresiden er imot.
– Det er bare et sterkt og samlet LO som kan ta kampen opp mot sosial dumping, konstaterer Sunnes.
På kort varsel
Leder i EL & IT Forbundet, Hans O. Felix, har holdt appeller ved hver eneste samling mot vikarbyrådirektivet og gjorde det igjen tirsdag, på kort varsel. Han åpnet med å sitere Martin Kolbergs tale på Arbeiderpartiets landsmøte i 2005 og ba igjen partiet om å lytte til fagbevegelsen, hvis målet var å gjøre et godt valg i 2013.
– Vi er fornøyd med tiltakspakka regjeringa har kommet med, denne er et stykke på vei mot et mer seriøst arbeidsmarked, men det er fremdeles et stykke å gå før vi er i mål. Blant annet må Lov om Allmenngjøring endres slik at det blir slutt på arbeidsgivernes mulighet for sabotering, sier Felix, som mener det er mulig å innføre likebehandlingsprinsippet i norsk lovverk uten å innføre vikarbyrådirektivet.
– Vårt største ankepunkt mot direktivet, i tillegg til at vi ikke ønsker å legge forholdene til rette for vikarbransjen, er at det hersker for stor usikkerhet om direktivet i forhold til dagens arbeidsmiljølov og tariffavtaler, forklarer forbundslederen.
Engasjement
2. nestleder i Handel og Kontor, Bjørn Mietinen har fortsatt tro på at det er mulig å vinne denne saken, selv om Ap-ledelsen virker urokkelig.
– Vi har klart å få et stort engasjement. Nå gleder jeg meg over at dette engasjementet også har nådd lokallagene i Arbeiderpartiet, sier Mietinen, som mener det er mange motkrefter, også innen eget parti, som har skremmende oppfatninger.
– En av de groveste påstandene er at vi skal være imot dem som jobber i vikarbransjen. Vi vil at arbeidstakerne skal trygghet. Vi har fått SV og Sp på vår side, nå må også Ap forstå hvilken side de skal stå på, mener Mietinen.
Flere Ap-stemmer
Audhild Solsvik, LO i Bergen og Bergen Arbeiderparti, hevder at vikarbyrådirektivet vil endre norsk arbeidsliv radikalt og gi et todelt arbeidsliv, Synnøve Bergan fra LO i Trondheim og Trondheim Arbeiderparti forventer at de folkevalgte lytter til vikarbyråmotstanderne, mens Hilde Firman Fjellså, sentralstyremedlem i AUF og forslagsstiller da Stavanger Ap sa nei til vikarbyrådirektivet, mener at det nå er på tide at Ap-ledelsen tar sine venner på alvor.
– Det er ingen skam å snu, avslutter Hilde Firman Fjellså.
Mest lest
ELENDIG BEHANDLING: Tommy Storeide Vangen har jobba i varehandelen i mange år.
Erlend Angelo
Tommy jobba seg i senk og ble sykmeldt: – Jeg har aldri blitt så dårlig behandla som av Coop
Barbro Major er regiontillitsvalgt for Fellesforbundet i region Buskerud, og har snakket mye med medlemmene i året som har gått.
Privat
– Dette er helt jævlig. Det er kolleger som jeg har jobbet sammen med i ti år. Hva kan jeg si?
Charlotte Rødland Kristiansen er 22 år og må betale alle utgifter til tannlege selv. SV vil at det skal bli gratis.
Aslak Bodahl
Charlotte (22) får ikke fikset tennene fordi det er for dyrt: – Ekstremt frustrerende
KRISE: Valgforsker Johannes Bergh mener Jonas Gahr Støre og Arbeiderpartiet har kommet helt i skyggen av Senterpartiets sentraliseringskritikk.
Jan-Erik Østlie
Bunnotering for Ap: – Utrolig hvordan partiet sliter, sier valgforsker
Folketrygda
Illustrasjon
Anna Granqvist
To pensjonistforeninger sier nei til stort løft i minstepensjonen, hvis det betyr mindre pensjon til andre grupper
SEKSUELL TRAKASSERING: Den eine kunden klapsa kvinna på rumpa då dei møttest på butikken, etter å ha fått beskjed av både kvinna og arbeidsgivaren hennar om at han skulla halde seg unna.
Colourbox
Kvinneleg mekanikar fekk to kundar dømt for tafsing, kiling og klaps: – Dommen har sett ein standard
Innsatsleder Kenneth Wangen er en av de flere tusen menn og kvinner som har jobbet med søk og redning i Gjerdrum. Bildet er tatt ved en annen anledning.
Werner Juvik
Redningsmannskapet i Gjerdrum var i konstant fare. Her er innsatslederens historie
Kantinekokken Monica Karlsen Moseby har vært permittert helt siden mars i fjor, og har søkt flere andre jobber uten å få napp. Hun er glad for at regjeringa nå vil forlenge permitteringsperioden. Samtidig sier hun: – Jeg forstår ikke hvorfor de ikke bare kan si at ordningene varer så lenge pandemien varer. Det er så usikkert for oss og for bedriftene, sier Moseby, som er medlem i Fellesforbundet.
Privat
Monica har snart vært permittert ett år: – Det er tøft. Bare å stå opp og vite at ingen har behov for deg
Mari Falck forteller at faren Morten alltid har vært en positivt innstilt person med et usedvanlig godt humør. Han ble veldig deprimert etter nedstengingen og følte seg innesperret.
Privat
Mari fikk besøke sin dødssyke far kun én gang i uka. Da kokte det over for overlegen
Harald Eia er sosiolog, komiker, programleder og forfatter.
Ida Bing
Harald Eia kurser Ap om Ulikhets-Norge. Her er hans advarsel
Illustrasjon
Håvard Sæbø
Rekordhøy arbeidsledighet i Lofoten – henter inn tusener av sesongarbeidere
I en intern LO-måling fra desember som TV 2 har fått tilgang til, får Ap og Jonas Gahr Støre 31,4 prosent oppslutning.
Jan-Erik Østlie
Kun tre av ti LO-medlemmer vil stemme Ap, viser intern måling
Jonas Gahr Støre. Arkivfoto
Jan-Erik Østlie
– Skal regjeringen komme etter med enda nye innrømmelser, bør det være å gi feriepenger på dagpenger
537 ansatte ved sju Tine-meierier kan bli tatt ut i streik fra lørdag.
Jan-Erik Østlie
Over 500 ansatte i Tine kan bli tatt ut i streik
Trygve Slagsvold Vedum for skryt for sitt lederskap av tidligere LO-topp Sture Arntzen.
Jan-Erik Østlie
Tidligere LO-topp: Ap-ledelsen er så utydelige at Senterpartiet blir folkets parti
Vi mener ei regjering med Ap, SV og Sp, med Jonas Gahr Støre som statsminister, er best i stand til å styre landet, sier Mett Nord og resten av Fagforbundets forbundsstyre.
Jan-Erik Østlie
Mette Nord rykker ut etter utspill fra fylkesleder: – Støre er Fagforbundets foretrukne statsministerkandidat
Ansatte i Frelsesarmeen er blant dem som blir tatt ut i streik etter at NHO og Fagforbundet ikke kom til enighet i oppgjøret for private behandlingsinstitusjoner.
Eirik Dahl Viggen
Streik i private omsorgsbedrifter
Bjørnar Moxnes mener svekkelsen av lønns- og arbeidsvilkårene til togrenholderne er ønsket politikk fra regjeringens side.
Jan-Erik Østlie
Togrenholdere kjemper for å beholde lønna: – Stjerneeksempel på borgerlig politikk, mener Moxnes
En forhøyet dagpengesats er viktig for å sikre lavtlønte gjennom koronakrisa, ifølge tillitsvalgt Djevat Hisenai.
Håvard Sæbø
Permittere og ledige får beholde dagpengesatsen: – Nå slipper de å leve under fattigdomsgrensa
Så sent som søndag sa Erna Solbergs regjering at det foreløpig ikke var aktuelt med en forlengelse av ordningen. Nå har de snudd.
Leif Martin Kirknes